Cildimizi güneşten, kötü hava koşullarından ve dış etkenlerden korumaya çalışıyoruz. Bu konuda en büyük yardımcılarımız da cildimize yaptığımız uygulamalar. Ancak, unutmamamız gereken şu ki, yediklerimizin yüzde 90’ı, cilt yüzeyine sürdüklerimizin de yüzde 10-15’i vücudumuz tarafından emilerek kana karışır.

Cildinizi koruması ve beslemesi için sürdüğünüz ürünlerin etkisini en fazla yüzde 10-15 oranında görüyorsunuz. Ancak özellikle cildi korumaya yönelik beslenmeye başladığınızda geri kalan yüzde 90’lık etkiyi görüp daha hızlı sonuç alabiliyorsunuz.

Aslında, cilt bakımını beslenme ile destekleyerek cildi hem dıştan hem de içten korumak ve iyileştirmek en etkili yöntem olacaktır. Cilt problemlerine uygun kozmetikler, dermokozmetikler ve aromaterapik yağlar ile evde hazırlanabilecek çok güzel reçeteler var.

Buna ilave olarak nasıl beslenmemiz gerekir ve cildimizi içeriden nasıl desteklemeliyiz? İşte birkaç maddede tüketmemiz gerekenler.

Kolajen

Daha önce de fazlasıyla bahsettiğimiz üzere, kolajen bir gençlik proteini. Kolajen, vücuttaki miktarının arttırılması durumunda kemik ve ilik dokusuna, cilde, saça ve tırnaklara sağlık ve gençlik getiren önemli bir yapı taşıdır, ancak yaş ilerledikçe vücutta üretimi azaldığı için dışarıdan alınması gerekir.

Besinlerin içinde bulunan kolajenden faydalanabileceğimiz gibi, toz kolajen alıp günlük smoothielerimize ekleyerek de tüketebiliriz. Kemik, ilikler, saç ve cilt için ayrı ayrı oluşturulmuş içeriklere sahip olan toz kolajenler daha hızlı sonuç almanızı sağlar.

Kolajenin Bilinmeyen Faydaları ve Kolajen Artıran Besinler

Salatalık

Yüzde 96’sı sudan oluşan, içinde B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri, Folik Asit, C vitamini, Demir, Kalsiyum, Çinko, Potasyum, Fosfor ve Magnezyum bulunduran çok besleyici bir sebzedir. Hem su hem de içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller, cildi korumayı ve güzelleştirmeyi sağlar. Doğal bir antioksidan, yüksek oranda sıvı kaynağı ve vitamin deposu olduğu için cilde, ihtiyaç duyduğu nem ve besini sağlar. Ciltte daha aydınlık bir görünüm oluştururken, yorgunluk dolayısıyla oluşmuş şişlikleri ve renk eşitsizliklerini de düzene sokar.

Yeşil çay

Çin’de bütün hastalıklarda tedavi olarak kullanılan mucizevi bitki yeşil çay, önemli bir antioksidan kaynağı. İçerdiği enzimler, amino asitler, B vitamini magnezyum, potasyum ve kafein cildin ve saçların daha canlı ve sağlıklı olmasını sağlar.

Toksinlerden arınmanızı sağlarken, cilt problemlerinizin de çözülmesine yardımcı olur. Örneğin, tıkanmış ve siyah noktaya dönüşmüş gözenekler, yeşil çayın dezenfektan özelliği sayesinde temizlenir ve koyu halkalı göz çevresi yeşil çayın içindeki K vitamini sayesinde berrak bir görünüme kavuşur.

Yeşil çay, yaşlanma karşıtı ve antioksidan özellikleri sayesinde, yaşlanma belirtileri, kırışıklıklar, güneş lekeleri, koyu lekeler ve daha birçok cilt problemine çözüm olur. Yani hem cilt hem de genel vücut sağlığı için Çin’in de söylediği gibi mucizevi ve iyileştirici bir bitkidir. Günde 1 fincan tüketerek siz de gençlik ve güzellik deponuzu doldurabilirsiniz.

Elma sirkesi

Her gün salatanıza ekleyeceğiniz 1 kaşık elma sirkesi, vücudunuzun pH’ını düzenler, yüksek kan şekerini dengeler, kilo verme konusunda size destek olur, cildi güzelleştirir ve saç sağlığını iyileştirir. İçerdiği proteinler, enzimler ve iyi bakteriler sayesinde doğal bir probiyotiktir.

Cilde tonik olarak uygulanabilir, saç kremi yerine kullanılabilir. Saç köklerini sağlamlaştırırken saçı parlatır ve yumuşatır. Doğal elma sirkesi, yemeklerinizde ve salatalarınızda da kullanıldığında, cilde aydınlık ve temiz bir görünüm kazandırır, cilt lekelerinin renklerinin kısa zamanda açılmasını sağlar, cilt yüzeyinde zararlı bakteri oluşmasını önleyerek sivilce oluşumuna engel olur, saç köklerini tıkanmasına engel olarak, saçların daha sağlıklı uzamasına destek olur.

Elma sirkesi hem cilt ve saç hem de vücut sağlığı açısından önemli bir destek ve ilaçtır. Alışkın değilseniz sabahları aç iken tüketmek midenizde sıkıntı yaratabilir, bu nedenle yemeklerin içine ekleyerek kullanmaya özen gösterin. Cilt ve saç yüzeyine uygularken de sahip olduğu yüksek asit seviyesi dolayısıyla mutlaka su ile seyreltin.

Hipokrat’tan Bugüne Elma Sirkesinin Faydaları

Kaynak: MindBodyGreen, Healthline, Reward Me

BLOOM SHOP