Elma sirkesi boğaz ağrısından varis tedavisine dek birçok hastalıkta kullanılan doğal bir yöntem olarak yüz yıllardır bilinmekte. Ancak elma sirkesinin sağladığı faydaları, destekleyen fazla bilimsel kaynak yok. Yine de son zamanlarda yapılan araştırmalar, bu fermente içeceğe daha yakından bakıp faydalarını gözler önüne sermeye kararlı.

Elma kabukları, bal ve su ile yapılan elma sirkesi, içerisindeki meyve şekerinin alkole dönüşmesiyle fermente oluyor. Bakteriler, alkolü asetik aside dönüştürüyor. Sirkenin ekşi tadı ve sert kokusu da bundan kaynaklanıyor.

Elma sirkesini nasıl kullanmalıyız?

Birçok faydası olduğu bilinen elma sirkesi, aşırı tüketildiğinde olumsuz durumlara yol açabilir. Hiçbir besin öğesi mucize gerçekleştirmiyor, elma sirkesi de… Bu nedenle her gıdayı olduğu gibi elma sirkesini de kararında tüketmekte yarar var.

Gıdaları uzun süre saklamaktan pişirmeye kadar uzanan geniş bir yelpazede kendisine kullanım alanı bulan elma sirkesi, salata ve çorba gibi başlangıçlara aroma kazandıran bir lezzet. Fazlasıyla asitli olduğundan doğrudan içilmesi asla önerilmiyor!

Özellikle midenizde ülser ya da gastrit gibi sorunlarınız varsa elma sirkesi durumu daha da kötüleştirebiliyor. Bu nedenle elma sirkesinin mucizevi etkilerinden yararlanmak istiyorsanız zeytinyağı ya da bitki çayı gibi farklı sıvılara karıştırarak kullanmanız tavsiye ediliyor.

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Sirke bilinen en eski sağlık iksirlerinde yer alan bir malzeme. Hipokrat’ın elma sirkesiyle yaraları tedavi ettiği pek çok tarihi kaynakta yer alıyor. Kilo vermek için de yararlanılan elma sirkesinin kalp sağlığını korumaktan bağışıklık sistemini güçlendirmeye dek birçok yararı bulunuyor.

Probiyotiklere yardımcı bir bileşene sahip olan elma sirkesi, kendine özgü tadı ve kokusuyla turşu yapımında da tercih ediliyor. Japonya’da yapılan son araştırmalar ise elma sirkesinin içinde bulunan asetik asidin Tip 2 diyabeti kontrol altında tutmaya ve kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koydu (Bu araştırmalar, küçük bir grup üzerinde yapıldı).

Polifenol olarak adlandırılan antioksidanlar açısından da zengin olan elma sirkesi bu sayede hücre hasarının onarılmasına da destek olan bir gıda.

Fazla tüketildiğinde ne gibi sorunlara yol açar?

Aşırı derecede asitli bir gıda olan sirke, fazla tüketildiğinde uzun vadede dişlere zarar verebilir. Her ne kadar boğaz enfeksiyonlarında suyla karıştırılarak kullanılsa da sirkenin doğrudan ya da fazla tüketimi boğaza ve mideye de dokunabilir.

Öte yandan elma sirkesinin Tip 1 diyabetlilerin insülin dengesini bozduğuna dair birtakım araştırmalar da mevcut. Ayrıca kalp ve diyabet hastalarının kullandığı ilaçların yanı sıra diüretik ve laksatif ilaçların etkisini azaltabilir.

Kısaca, elma sirkesi mucizevi bir tedavi yöntemi olmayıp aşırı tüketildiğinde de birtakım sorunlara yol açabilir. Fakat fazla kalorisi olmayan bu içeceği, yiyeceklerinizde kullanarak kendine özgü tadından mahrum kalmayın!

Kaynak: Live Strong, WebMDLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP