Elma, içeriğindeki yüksek potasyum, kalsiyum ve C vitamini nedeniyle en sağlıklı ve faydalı meyvelerden biridir. Dolayısıyla elma asidinden elde edilen elma sirkesi de çok sayıda sağlık problemine, cilt hastalıklarına, ter kokusuna ve saç güzelliğine çare olur. Böyle doğal ve etkili bir ilacı marketlerden, kimyasal dolu şişelerden almak yerine evde kendiniz hazırlamaya ne dersiniz? Hem de çok pratik bir şekilde. Hadi elma sirkesi tarifine bir göz atalım!

Malzemeler

  • 2 kilo kadar elmanın kabuğu
  • 2 yemek kaşığı doğal bal
  • 1 çay bardak üzüm sirkesi
  • 1 çay bardak nohut

Tarif

5 litrelik bir kavanozun içerisine malzemelerin tamamını koyup üzerine su ilave edin. Bu karışımda üzüm sirkesi maya amacı ile kullanılırken, bal ve nohut elmaların fermente olup sirke haline geçmesini sağlar.

Karışımı, serin bir odada kavanoz hava alacak şekilde yaklaşık 1-1,5 ay kadar bekletin. Kırmızı elma kabuğu kullanıldığında sirkenin rengi açık sarı, yeşil elma kabuğunda ise daha koyu sarı olur.

1,5 ayın sonunda karışımın rengi ve kokusu da değiştikten sonra süzün, sonra elma kabuklarını ve nohutları kavanozdan çıkarın. Daha sonra kalan sirke suyunu tekrar aynı kavanoza koyup kapağını kapatın. Yaklaşık 1,5 ay daha yine serin bir ortamda beklettikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Şimdiden şifa olması dileğiyle, afiyet olsun 🙂Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP