Çatlak oluşumu, hızlı kilo alıp vermek, ağır sporlar ve özellikle hamilelik dönemlerinde artan, önlem alınmazsa geri dönüşü pek mümkün olmayan bir deri hastalığıdır. Selülit ise fazla kilo, dengesiz beslenme ve genetik nedenlerden dolayı oluşur.

Hemen hemen her kadının problemi olan çatlak ve selülitler için doğal tedavi yöntemlerini araştırıp sizin için derledim. İşte yapılması gerekenler:

Duşta kese ve peeling yapın

Özellikle cildin nemlenip gözeneklerin açıldığı duş esnasında peeling ve kese uygulamaları, ölü deriden kurtulmanıza ve kan akışının hızlanmasına neden olur. Bu sayede duş sonrasında uygulayacağınız selülit ve çatlak karşıtı yağ ve kremlerin emilimi daha fazla olacaktır.

Organik peelinglerin yanı sıra, evde kendi peelinginizi de hazırlayabilirsiniz.

Çekilmiş kahve çekirdekleri, Hindistancevizi yağı ve 3 damla greyfurt yağı ile selülit ve çatlak oluşumunu engelleyen bir peeling hazırlayıp duştan önce kuru cildinize uygulayın. Duş sonunda, cildiniz buharın etkisiyle tamamen nemlendikten sonra yuvarlak hareketler ile vücudunuzu keseleyin ve mümkünse sıkılaştırıcı etkisi olan bir sabun veya duş jeli kullanın.

En Popüler Organik Ürünler

Kuru fırçalama

Her akşam çatlak ve selülitin olduğu bölgeyi at kılı fırça ile kuru olarak fırçalayın. Uygulamayı aşağıdan başlayıp kalbe doğru çekin. Bu sayede yağ hücreleri kırılıp dağılacak ve selülit görünümü azalacak. Aynı zamanda kan akışı hızlanacağı için çatlak oluşumu engellenecektir.

Ayurvedik Gece Ritüeli

Nemlendirici yağ uygulayın

Özellikle hamilelik döneminde cildin düzenli nemlendirilmesi, çatlak oluşumunu ciddi anlamda engeller. Kuru fırçalama ve keselenme işlemlerinizden sonra bütün vücudunuzu mutlaka selülit ve çatlak önleyici yağ veya kremler ile nemlendirin.

Doğal bir tavsiye isterseniz: SHEA BUTTER.

İçeriğinde bulunan vitamin ve asitler sayesinde cilt onarımını sağlar. Aynı zamanda kollajen üretimini destekler. Bu sayede çatlak oluşumuna engel olurken, var olan çatlakların görünümünü azaltarak, selülitlerin giderilmesine yardımcı olur.

Hindistancevizi Yağı ile Yapılabilecek 10 Şey

Bol su için

Su tüketimi her konuda olduğu gibi çatlak ve selülit gibi dolaşım ve cilt problemlerinde de önemlidir. Bol su tüketerek cilt nemliliğini arttıracağınız için çatlak oluşumunu ve var olan çatlakların görünümünü azaltabilirsiniz. Aynı zamanda kan akışının ve dolaşımının hızlanmasından dolayı selülitlerin görünümü de azalır.

Suyun Önemi

Yürüyüş yapın

Selülit daha fazla yağlanma ile beraber oluşan bir problem olduğu için, yürüyüş gibi kardiyo egzersizleri ile selülitleri azaltabilirsiniz. Kardiyo egzersizleri kan akışının hızlanmasına da etki sağlar. Bu nedenle her gün 1 saat yürüyüş yapmaya özen gösterin.

Selülit ve çatlakların en büyük düşmanı sağlıklı yaşamdır. Dengeli ve düzenli beslenme, spor ve uygun cilt bakımı uygulamaları ile üstesinden gelinemeyecek problem yok. Yeter ki cildinizi ve bünyenizi doğru tanıyın.Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP