Sıklıkla duyduğumuz süper besinlerin kişilik özelliklerimizle olan bağlantılarını araştırmak için Peru’dan Amazon Ormanları’na Hindistan’dan Meksika’ya Japonya’dan Çin’e kadar uzanan bir liste hazırladık. Sizce “siz hangi welness besinisiniz”?

Süper besinler, Alzhemier ve kansere yakalanma riskini azaltırken, bağışıklık sistemi, bağırsak ve kemik sağlığı, cilt dokusu kısaca bütünsel sağlığı koruyup desteklemekteler. Her besinin de birbirinden farklı kullanımları ve fayda sağladığı alanlar bulunmaktadır. Bu açıdan bakılırsa her besinin kendine has bir kişilik ve tarzı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu testi özellikle sağlıklı beslenmeyi yaşam stili haline getirenlere ve beslenme düzenini daha eğlenceli kılmak isteyenlere tavsiye ediyoruz.

1) Matcha

Köken: Japonya

Genel özellikler: Japonca “ma” toz haline getirilmiş ürün, “Cha” ise çay demek. Zaten ikisini birleştirdiğimizde ürünün içeriği ve kullanım alanı ortaya çıkarıyor: Yeşil çay yaprağının toz hali. Matcha antioksidan zengini, bağırsak dostu, sakinleştirici ve vücudu toksinlerden arındırıcı özelliklere sahip.

Eğer matcha olduğunu düşünüyorsan, sen:

Duygularıyla hareket eden bir insansın. Lüks hayatı seviyorsun; güzel yemekler, kıyafetler, takılar ve gösterişli mekanlar senin zayıf noktan. Klasik bir stilin var ama yenilikleri ve trendleri de takip ediyorsun. Tam bir metropol insanısın. Her ne kadar sakin bir yapıya sahip olsan da New York, Londra, İstanbul gibi şehirler seni besliyor. Ayrıca oldukça çalışkan ve sorumluluk sahibisin.

İlginizi çekebilir: Matcha’lı Raw Cheesecake Tarifi

2) Avokado

Köken: Meksika

Genel özellikler: Avokado Aztekliler tarafından 16. yüzyılda keşfedildiğinden beri birçok mutfakta kullanılıyor. Potasyum zengini, kalp dostu, antienflamatuar ve çok lezzetli olan avokado, uzun zamandır kalıplaşan “Yağ tüketmek vücuda zarar verir.” algısını kırmış durumda. Belirgin faydaları arasında sindirimi kolaylaştırması, metabolizmayı hızlandırması ve kötü kolesterolü düşürmesi var.

Eğer avokado olduğunu düşünüyorsan, sen:

Enerjik ve optimistsin. Avokadonun yoğun kıvamından yola çıkarak söyleyebiliriz ki seni hafife almak mümkün değil. Kim ile konuşursan onu etkileyebilir ve üzerinde iz bırakabilirsin. Yüksek bir enerjiye sahipsin ve çevrendeki insanlara da bu enerjini aktarıyorsun. Enerjinle girdiğin ortamlarda ve yaptığın işlerde dikkatleri üzerine toplayabiliyorsun. Görmediğin şehirlere gitmeyi, yeni deneyimler yaşamayı seviyorsun. Ayrıca olaylar karşısında her daim optimist bir yaklaşımın var. Uyumlu birisin ama özünden de vazgeçmiyorsun, tıpkı avokadonun büyük ve sert çekirdeği gibi.

İlginizi çekebilir: Avokadonun Faydaları: Bilimsel Olarak Kanıtlanmış!

3) Zerdeçal

Köken: Hindistan

Genel özellikler: Zerdeçal, keskin bir kokuya ve tada sahip olan bir baharat çeşidi. En etkili antienflamatuar besinlerin başında yer alarak Alzheimer ve demans ile savaşıyor. UCLA (University of California, Los Angeles) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, zerdeçalın içerdiği kürkümin maddesinin hafıza kayıplarını önlediğini ve beyin sağlığını desteklediği kanıtlanmıştır. Dahası bu araştırmaya göre, Hindistan’da Alzheimer hastalığı diğer ülkeler ile kıyaslandığında daha düşük. Ayrıca zerdeçal, antioksidan açısından da çok zengin bir besin olarak diyabet hastalarına iyi gelen yiyecekler arasında yer alıyor.

Eğer zerdeçal olduğunu düşünüyorsan, sen:

Yüksek hedefleri olan çalışkan birisin. Arkadaş grubunun en çalışkanı sen olabilirsin. Hedef odaklı ilerliyorsun ve senin için kariyer çok önemli. Özel hayatındaki ilişkilerinde düşünceli birisin ve sadık bir dostsun. Dürüstlük en büyük prensibin. En yakın arkadaşının bir hata yaptığını düşünürsen bunu ona hemen, açıkça söylersin. Herkese zerdeçal kişiliğinde dürüst bir dost lazım!

İlginizi çekebilir: Marifetli Baharat Zerdeçalın Faydaları

4) Kereviz sapı suyu

Köken: Akdeniz hattındaki ülkeler

Genel özellikler: Alkali özelliği ile kereviz sapı, arındırıcı ve temizleyici bir göreve sahip. Bu yüzden de vücuttan toksinleri atarak ödemi azaltıyor ve cildi daha parlak, canlı bir görünüme kavuşturuyor.

Eğer kereviz sapı olduğunu düşünüyorsan, sen:

Disiplinlisin ve gündüz insanısın. Sabahları yeşil içecek hazırlamak senin ritüellerinden biri. Beslenmenin büyük bir bölümü çiğ ve yeşil sebze ağırlıklı. Beslenme tercihlerin dışında özellikle sabahları erken kalkma alışkanlığın ile biliniyorsun. İşe gitmeden önce sporunu yapıp güne zinde başlamayı seviyorsun, ne de olsa boşuna “Erken kalkan yol alır.” dememişler. Disiplinli olmak planlı hareket etmeyi de beraberinde getiriyor. Bu alışkanlıkların senin başarıya ulaşma anahtarın.

İlginizi çekebilir: Kereviz Sapı Suyu ile Gelen Sağlık ve Güzellik

5) Badem sütü

Köken: Kaliforniya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika hattı

Genel özellikler: Badem sütü son yıllarda trend haline gelmiş olsa da aslında 13. yüzyıla dayanan bir geçmişi var. Badem üretimi, özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde badem yapılıyor. Dolayısıyla ilk badem sütü de bu bölgede üretilmiş. Ayrıca Kaliforniya eyaletinde de badem üretimi oldukça fazla. Badem sütünün yapım amacı, inek sütüne alternatif yaratmak ve laktoz kaynaklı bağırsak problemine çözüm üretmek. Badem sütü popülerleşmeden önce bitkisel sütlerden en çok soya sütü tüketiliyordu. 2013 yılında badem sütü satışları sıçrayış gerçekleştirdi ve soya sütünü geride bıraktı. Badem sütü, oldukça düşük kalorili ve diğer bitkisel sütlere kıyasla ince bir kıvama sahip.

Eğer badem sütü olduğunu düşünüyorsan, sen:

Anı yaşamayı seviyorsun ve eğlenceye düşkünsün. Seni sen yapan özelliklerin başında değişken tavırların var. Fakat arada sırada değişkenliğinin dezavantajlarını yaşıyor olabilirsin. Ayrıca iletişim yönün güçlü ve insanları ikna etmede başarılısın.

İlginizi çekebilir: Bitkisel Sütler: Badem, Hindistan cevizi, Yulaf ve Kaju Sütü Tarifleri

6) Acai

Köken: Brezilya

Genel özellikler: Amazon ormanlarında yetişen koyu mor renkli Acai meyvesi güçlü bir antioksidan ve diyet lifi bakımından zengin. Hem enerji veriyor hem de cildi parlatmaya yardımcı oluyor. Acai meyvesini enteresan kılan noktalardan bir tanesi de çoğunlukla donmuş halde, püre ya da toz halinde tüketilmesi.

Eğer acai olduğunu düşünüyorsan, sen:

Özgün ve esrarengizsin. Esrarengiz olmanı direk olarak Acai meyvesinin diğer meyvelerin aksine taze tüketilmemesine bağlıyoruz. Girdiğin ortamlarda kendini belli ediyorsun ve ilgiyi üzerine topluyorsun. Her daim gizemli bir yanın var. Büyük hedefleri olan birisin ve enerjinin yüksek olması durmadan ilerlemeni sağlıyor. Üreticisin ve yaratıcı tarafın kuvvetli.

7) Kinoa

Köken: Peru

Genel özellikler: Kinoanın tarihçesi İnkalılar zamanına dayanıyor. Kinoa, besin değeri en yüksek gıdalar arasında ve “tam protein” olarak biliniyor. Yüksek oranda diyet lifi ve protein içeriyor. Kalp hastalıklarına iyi geliyor, bağırsak florasını düzenliyor ve kan şekerini dengeliyor. Ayrıca enflamasyon azaltıcı özelliği de var. Kinoa sanılanın aksine tahıl kategorisinde değil ve glüten içermiyor. Yine de fiziksel özellikleri ve tüketiliş biçimi ile pek çok insan kinoayı tahıl sınıfında değerlendiriyor.

Eğer kinoa olduğunu düşünüyorsan, sen:

Anaç ruhlu ve uyumlusun. Kinoanın yüksek besin değerine sahip olan gıdalar arasında olduğunu düşünürsek sana anaç ruhlu, yardımsever ve korumacı demek yanlış olmaz. Tahıl ailesinden olmasan da tahıl ürünleri gibi tüketildiğin için adaptasyon yeteneğin kuvvetli. Her türlü ortama ve kültüre uyum sağlayabilirsin. İnsanları mutlu etmek senin önceliğin. Bulunduğun ortamdaki insanların eğlenceli vakit geçirmesini sağlarsın. Hayallerini ve hedeflerini de insanlara yardım etme tutkun ile belirliyorsun. 

İlginizi çekebilir: Süper Gıda Kinoa Nedir?

8) Kombucha

Köken: Güneydoğu Asya

Genel özellikler: Kombucha son zamanlarda Amerika başta olmak üzere pek çok yerde popüler olmuş durumda. Kombucha fermente içecek kategorisinde yer alıyor. Bağırsak florasını düzenlemesi ve probiyotik içeriği ile biliniyor. Genellikle siyah ya da yeşil çayın fermantasyonu sonucu ortaya çıkıyor. Kimileri tadından hiç hoşlanmayıp sadece trend olduğu için kullanıldığını düşünse de Kombucha Asya ülkelerinde uzun zamandır sıklıkla tüketiliyor.

Eğer kombucha olduğunu düşünüyorsan, sen:

Konfor alanının dışına çıkmayı seviyorsun ve ilgi alanlarının peşinden koşuyorsun. Fermente içeceklerin belirli hazırlanış teknikleri var ve biraz zaman gerektiriyor. Kısaca kombucha yapımı biraz zahmetli. Bu yüzden sen de zoru seven ve sınır tanımayan birisin. Üretmeyi seviyorsun ve hobini mesleğin haline dönüştüren kişilerdensin. Ayrıca yaratıcı yönün de son derece kuvvetli.

9) Chia tohumu

Köken: Orta ve Güney Amerika

Genel özellikler: Bu mucizevi tohumun tarihçesi Azteklilere kadar dayanıyor ve “Chia” kelimesinin anlamı Maya dilinde güç anlamına geliyor. Chia tohumunun boyutu ile faydaları ters orantıda. Sayısız özelliklere sahip olan Chia tohumu tam protein içeriğine sahip ve tahmin edileceği gibi süper besin kategorisinde. Chia’nın en belirgin faydaları bağışıklığı güçlendirmesi, sindirimi kolaylaştırması, cilt sağlığına desteklemesi ve kan şekerini dengelemesi.

Eğer chia tohumu olduğunu düşünüyorsan, sen:

Hızlı ve detaycısın. Bazı insanlar büyük resme bakarken sen hep detayları inceliyorsun. Chia tohumunun hacminin küçüklüğüne rağmen faydalarının fazlalığına dikkat çekersek senin ayrıntılara ne kadar yer verdiğini anlayabiliriz. Ayrıca Chia tohumu su ya da süt gibi sıvı ile karıştırıldığında şişiyor, bu demek oluyor ki sen de ele aldığın her işi geliştiriyorsun. Bir işi başlangıç seviyesinden ele alıp büyütebilecek potansiyele sahipsin. Pratikliğin ve hızlı iş bitirici özelliğin ön plana çıkarıyor. Bu yüzden de yavaş hareket eden insanlardan pek hoşlanmıyorsun.

10) Kemik suyu

Köken: Çok eski zamanlardan beri tüketiliyor, belirli bir ülkeye ait değil

Genel özellikler: Kemik suyu, içerisinde bulundurduğu kolajenler sayesinde kemik sağlığı için birebir. Vücudun dinç kalmasını sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hastalıklara karşı koruyor ve sindirimi kolaylaştırıyor. Ayrıca karaciğer dostu olması ile de biliniyor.

Eğer kemik suyu olduğunu düşünüyorsan, sen:

Olgunsun ve iyi bir dinleyicisin. Arkadaşların hep senden tavsiye alıyor ve senin görüşlerine önem veriyor. Sen konuşmaktan çok dinlemeyi seviyorsun ve bu özelliğin sayesinde çevrendekilerin güvenini kazanıyorsun. Grubun en olgunu sensin. Çevren tarafından ağırbaşlı olarak da biliniyorsun. Ayrıca sevdiklerini korumayı seviyorsun ve etrafına yararın dokunsun istiyorsun. Sosyal sorumluluk projeleri, çevre ile ilgili sivil toplum kuruluşları ve çocuklar için yardım projeleri tam senlik!

İlginizi çekebilir: Vegan Kemik Suyu TarifiAslıhan Kesici

Aslıhan, Enka Lisesi’nde International Baccalaureate programını tamamladı. Lisans eğitimi için gittiği George Washington Üniversitesi’nde Psikoloji ve Siyasal Bilimler çift ana dalı yaptı. 2019 yılında mezun olduktan sonra çocuk ve ergenlere yönelerek çeşitli klinik ve çocuk oyun/gelişim merkezlerinde staj yaptı ve süpervizyon dahilinde gelişimsel oyun grubu çalışmaları ve bireysel oyun seansları...BLOOM SHOP