Son birkaç ayın trendi kereviz sapı suyu. Hemen hemen bütün Instagrammer ve Youtuber’lar bu konuda içerikler hazırlayarak yazılar ve videolar paylaşıyorlar. Konu, her sabah güne kereviz sapı suyu içerek başlamak ve 21 gün sonunda büyük değişimlere tanık olmak ile ilgili.

Bu akıma bende katıldım ve 21 gün boyunca her sabah kereviz sapı suyu içtim. Kereviz sapı suyu bu kadar popülerleşmişken ve faydalı olduğu da ortaya koyulmuşken saç ve cilt güzelliğimiz için bu içeceği birlikte inceleyelim istedim.

21 gün kereviz sapı suyu detoksu

Başlangıçta söylemek isterim ki, hiçbir yiyecek ve içecek tek başına büyük değişimler yaratmaz. Kereviz sapı suyu ile güne başladığı için zayıfladığını, cildindeki bütün problemlerin ortadan kalktığını veya inanılmaz enerjik olduğunu söyleyenlere çok fazla inanmayın derim.

Placebo etkisi olması tabii ki mümkün ama elbette ki sağlık ve güzellik tek bir içecek ile elde edilemez. Kereviz sapının vitamin ve mineral içeriği yüksek, faydalı, güzel bir lif kaynağı olduğunu kabul ediyorum. Ancak diyetisyenlerin bu konuda birçok alternatif üretebileceğinden de eminim. 

Kereviz sapı suyunu elde etmenin yöntemleri

Kereviz sapı bulmak çok kolay değil. Hatta marketlerdeki kerevizlerin sapı bile kesilmiş oluyor. Bu nedenle, internet üzerinden satış yapan sebze meyve sitelerinden veya bazı marketlerden kereviz sapı temin edebilirsiniz.

Slow juicer veya katı meyve sıkacağı makinesinde iyice yıkadığınız ve topraktan arındırdığınız 1 adet kerevize ait sapı sıkarak güne bu içecek ile başlayabilirsiniz. Kereviz sapı suyu içtikten yarım saat sonra kahvaltınızı yapabilirsiniz. Eğer zamanınız varsa, kereviz sapı suyunu içtikten sonra 45-60 dakika arasında yapacağınız yürüyüş ardından kahvaltı yapmanızı tavsiye ederim. Bu sayede, vücuttan toksinlerin atımını kolaylaştırıp kan dolaşımını hızlandırabilir ve kereviz sapı suyu ile aldığınız vitamin ve minerallerin hücrelere iletilmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Kereviz sapı suyu neden faydalı?

Kereviz sapı suyunun saçlar ve cilt için faydalı olmasının nedenlerinden biri içerdiği vitamin ve minerallerdir. Çiğ olarak tüketildiği için sahip olduğu kaynaklar maksimum etki gösterir. İçeriğindeki, A, B, C ve K vitaminleri ve B vitamini kaynağı folat ve niasin sayesinde cildi ve saçları besler. Kolajen üretimine destek olur.

Ayrıca, iyi bir lif kaynağı olduğu için, vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Bu sayede akne, kuruluk, egzama gibi cilt hastalıklarının tedavi sürecini hızlandırır. Aynı zamanda, saçın daha gür ve sağlıklı uzayarak canlı ve parlak görünümünü korumasını sağlar.

Sonuç olarak, sebze ağırlıklı beslenmek vücudun alkali seviyesini koruyacağı için kereviz sapı tüketmek de iltihaplanma ve enflamatuar oranını düşürüp sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Ancak, başta da belirttiğim gibi, tek bir besin ile sağlıklı olmak mümkün değil. Bu nedenle, her zaman sağlıklı beslenmeyi, düzenli egzersiz yapmayı, doktor kontrollerini aksatmamayı ve bol su tüketmeyi ihmal etmeyin. Bunlara ek olarak yeni çıkan sağlık trendlerini denemeniz sizi elbette bir üst formata taşıyacaktır. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP