Süper besin avokado, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sağlıklı beslenenlerin en çok tercih ettiği besinler arasında. Bu çok lezzetli ve şifa deposu meyvenin, bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarına kulak verin. İşte 10 maddede avokadonun faydaları!

1. Besin değeri yüksek bir meyvedir

Beslenme uzmanları tarafından süper gıda kategorisine alınan avokado, 20 farklı vitamin ve mineral içerir. 100 gramlık bir avokadoda yaklaşık olarak günlük almanız gereken K vitamini oranının yüzde 26’sı, folik asit miktarının yüzde 20’si, C vitaminin yüzde 17’si, potasyumun yüzde 14’ü, B5 vitamininin yüzde 14’ü, B6 vitamininin yüzde 13’ü, E vitamininin yüzde 10’u bulunur. Ayrıca avokado; magnezyum, demir, A vitamini, B1, B2 ve B3 vitaminleri de içermektedir.

2. Muzdan daha fazla potasyum içerir

Potasyum vücudumuz için oldukça gerekli olmasına rağmen ne yazık ki her besinden bol bol karşılayabileceğimiz bir mineral değildir. Ancak avokado günlük potasyum ihtiyacına önemli ölçüde destek olmaktadır. 100 gramlık bir avokado günlük potasyum ihtiyacının yüzde 14’ünü karşılar. Muz ise günlük potasyum ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayabilmektedir.

3. Yağ asidi bakımından zengindir

Avokado bol miktarda yağ takviyesi içerir. Kalori içeriğinin yüzde 77’si yağdan oluşur. Enflamasyonu azaltan, zihin sağlığını kuvvetlendiren, organ fonksiyonlarını koruyan sağlıklı yağa sahip avokado, yağı kullanıldığında yemek pişirme tekniklerinde hem lezzetli hem de faydalı bir yağ seçeneği sunar.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Yağlar: Dilediğimiz Kadar Yiyebilir miyiz?

4. Lifli bir içeriğe sahiptir

Avokadonun faydaları arasında sindirim sistemininin sağlıklı çalışmasına katkı sağlaması da bulunmaktadır. Bol lifli bir sebze olması bu özelliği desteklemektedir. 10 gramlık bir avokadoda 7 gram lif bulunur.

5. Kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcı olur

Bilimsel araştırmalar, avokadonun kan basıncını düzenlediği, kolesterol seviyesini dengelediği ve iyi kolesterolün artmasına yardımcı olduğu bilgilerini kanıtlamaktadır (*). Bu sayede kalp sağlığını korumakta ve olası kalp hastalıklarını engellemeye yardımcı olmaktadır.

6. Diğer besinlerden daha fazla fayda edinmeyi sağlar

Avokadonun içerisindeki yağ asidi diğer besinlerdeki değerlerin vücut tarafından emilimini kolaylaştırır. Kısacası avokado yalnızca tek başına tüketildiğinde fayda sağlamakla kalmaz, beraber tüketildiği besinlerin de fayda değerini artırır. Yeşil sebzelerle birlikte tüketildiğinde pozitif etkileşime girer ve vücut için vitamin depolar.

7. Güçlü bir antioksidandır

Antioksidan özelliği kuvvetli olan avokado vücutu korur, göz ve cilt sağlığını destekler, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. İçerisindeki lütein ve zeaksantin isimli içerikler antioksidan etkiyi yaratan bileşenlerdir ve optimum sağlık için oldukça yararlıdır.

İlginizi çekebilir: En Zengin Antioksidan Değerine Sahip Besinler

8. Kanser riskini azaltır

Yapılan bir laboratuvar araştırmasında avokadonun prostat kanseri hücrelerini azalttığını ortaya koymaktadır (**). Aynı zamanda avokado, kemoterapi işleminin olumsuz yan etkilerini azaltmaya da yardımcı olur.

9. Sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur

Avokado hem faydalı hem de tok tutan bir meyve olduğu için sık sık acıkarak sürekli olarak yemek yeme ihtiyacınızı bastırmaya destek sağlar. Sağlıklı kalori alarak istenmeyen kilolarınızdan bol lif ve düşük karbonhidratla uzaklaşmanız mümkündür.

10. Eklem ağrılarına ve kireçlenmeye iyi gelir

Kronik bir rahatsızlık olan ve insan hayatını ciddi ölçüde etkileyebilen eklem problemleri ve kireçlenmeyle ilgili yapılan bir araştırmada avokado yağının ve soya yağının olumsuz semptomları azalttığı ispatlanmıştır (***). Avokado içerdiği vitamin ve minerallerle kemik sağlığına da katkıda bulunmaktadır.

Kaynak: Healthline

(*) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1308699 , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1414966

(**) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15629237

(***) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9476272

BLOOM SHOP