Fotoğraf: vogue.co.uk

Adaptojenler, vücudunuzdaki denge stres gibi çeşitli faktörler sebebiyle bozulduğunda bu dengeyi geri kazanabilmenizi sağlayan ve genel anlamda direncinizi arttıran gıdalardır. Adaptojenler, adı üzerinde zor koşullara adapte olmanıza doğal yoldan yardımcı olurlar. Sizler için en güçlü 9 adaptojen bitkiyi mercek altına aldık!

Bu bitkilere, yaş ve kurutulmuş formda, çay formunda veya kapsül şeklinde piyasada ulaşmak mümkün. Ancak başlamadan önce şunu belirtmekte fayda var: Her ne kadar bu bitkiler doğal olsalar da vücuttaki etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu sebeple bunları takviye gıda olarak tüketmeye başlamadan önce olası yan etkilerini gözden geçirmeli ve düzenli kullanmak için mümkünse bir uzmana danışmalısınız. (*)

Maca bitkisi

Lepidium meyenii, yani Maca bitkisi, Güney Amerika’nın Andes bölgesinde yetişen ve tarih boyunca enerji toniği olarak kullanılmış olan bir bitkidir. Özellikle cinsel sağlığı desteklemek amacıyla kullanılmıştır.

Shilajit 

Shilajit, Sanskritçe’de “dağların fatihi ve zayıflığın yıkıcısı anlamına gelir. Düşük libidoyu yükseltme ve eşey hormonlarının üretimini düzenlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda içerdiği seksenden fazla mineral ile de müthiş bir mineral kaynağıdır.

Rhodiola Rosea (Altın kök)

“Altın kök” olarak da bilinen Rhodiola Rosea, kadim Yunanlılar tarafından sağlığı destekleyen bir tonik olarak kullanılıyordu. Avrupa, Asya ve Amerika’nın Alp bölgelerinde yetişen Rhodioa, vücut dayanıklılığını desteklemekte ve vücudun stres etkileriyle baş etmesine yardımcı olmaktadır.

Chaga mantarı

Çok yoğun seviyede antioksidan barındıran bu mantar türü, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile bilinir ve yaşlanma sürecini geciktirdiği tespit edilmiştir.

Ashwagandha

Ayurveda tedavisinde en çok kullanılan bitkilerden biridir. Bu anlamda Ashwagandha’nın en çok bilinen adaptojen bitkiler arasında olduğu söylenebilir. Bazı bilimsel araştırmalar, Ashwagandha’nın sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklediğini ve strese adapte olmayı kolaylaştırdığını göstermektedir. Ayrıca anksiyete seviyesini yüzde 44 oranında azalttığı iddia edilmektedir.

Reishi mantarı

Stres hormonu olan kortizolün seviyesini ayarlamaya yardımcı olan bu mantar türü aynı zamanda karaciğere destek verir ve cilt görünümünü düzeltmeye yardımcı olur. Bunlara ek olarak zihni rahatlatma etkisi ile de bilinir.

Hint fesleğeni

Kan şekeri dengemiz bozulduğunda kendimizi iyi hissetmemiz imkansızdır. Hint Fesleğeni, vücudumuzun glikoz yönetimini düzenlemesine yardımcı olur ve günlük yaşam stresini azaltmada bizlere ekstra destek sağlar.

Sibirya Ginsengi

Eleuthero ve Eleutherococcus senticosus isimleri ile de bilinen Sibirya Ginsengi, çok yoğun olduğumuz günlerde vücudumuza gereken enerjiyi ve zindeliği sağlamaktadır. Hem zihinsel hem de fiziksel dayanıklılık sağlamasıyla bilinmektedir.

Shatavari 

Bir kuşkonmaz türü olan bu bitki, yüzyıllardır kadınların üreme sistemine destek vermesi sebebiyle kullanılmaktadır. Adet sancılarının hafifletilmesinde, adet öncesi sendromun (PMS) belirtilerinin azaltılmasında, kanamaların düzenlenmesinde, libidonun artmasında ve hatta polikistik over sendromunun tedavisine destek için dahi kullanılan bir sebzedir. Bu etkilere nasıl sahip olduğu hakkında çalışmalar ise hala sürmektedir.

(*) Bu ürünler herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek ya da önlemek için tasarlanmamıştır. Adaptojen takviyesi alırken doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP