Stres, her yaşta kadının günlük hayatta yaşadıkları ortak duygulardan biridir. Stresi yaşama biçimi herkes için farklıdır; kimimiz için işimiz, kimimiz için sağlık sorunlarımız, kimilerimiz içinse ilişkilerimiz strese sebep olur. Sonuç olarak günlük hayatta hepimiz, bir şekilde strese maruz kalırız.

Stresle mücadele ederken hem bedenimizi hem de zihnimizi sağlıklı tutmamız gerekir. Peki, günlük strese daha iyi uyum sağlamayı nasıl başaracağız? Sağlam bir uyku düzeni, doğada vakit geçirmek ve farkındalık çalışmaları yapmak bu konuda hayati önem taşıyor. Bunların yanı sıra, strese karşı koymak için aynı zamanda bazı adaptojen bitkiler de bizlere destek olabilir.

Adaptojen bitkiler, vücutta denge yaratmaya yardımcı olan bitkilerdir. Hem bitki uzmanları hem de doktorlar adaptojenlerin modern hayata “adapte olmamıza” ve maruz kaldığımız stres miktarına uyum sağlamamıza yardımcı olduklarını söylüyor.

Vücudu dengede tutmak ve strese karşı sağlıklı tepki vermek herkes için önemli, ancak kadın sağlığı söz konusu olduğunda daha da önemlidir. Ay boyunca yaşadığımız hormonal dalgalanmalar, stresle bir araya geldiğinde hissettiklerimizi büyük ölçüde etkileyebilirler. Adaptojen bitkiler, kadınların yaşadıkları bu değişimleri dengede tutmada etkilidir. (*)

İşte kadın sağlığı için en yararlı adaptojenler

Maca Bitkisi

Lepidium meyenii, yani Maca bitkisi, Güney Amerika’nın Andes bölgesinde yetişen ve tarih boyunca enerji toniği olarak kullanılmış olan bir adaptojen bitkiler arasındadır. Özellikle cinsel sağlığı desteklemek amacıyla kullanılmıştır. Biraz ekstra enerji sağlamak için Maca kapsülleri alabilir ya da smoothienize toz halinde ekleyebilirsiniz.

Rhodiola

“Altın kök” olarak da bilinen Rhodiola rosea, kadim Yunanlılar tarafından sağlığı destekleyen bir tonik olarak kullanılıyordu. Avrupa, Asla ve Amerika’nın Alp bölgelerinde yetişen Rhodioa vücut dayanıklılığını desteklemekte ve vücudun stres etkileriyle baş etmesine yardımcı olmaktadır.

Ashwagandha

Withania somnifera olarak da bilinen Ashwagandha, Ayurveda tedavisinde en çok kullanılan bitkilerden biridir. Bu anlamda Ashwagandha’nın en çok bilinen adaptojen bitkiler arasında olduğu söylenebilir. Bazı bilimsel araştırmalar Ashwagandha’nın sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklediğini ve strese adapte olmayı kolaylaştırdığını göstermektedir. Bu bitkiyi beslenme planınıza katmanız için en ideal zaman aralığı, kasvetli havaların modumuzu aşağıya çektiği kış aylarıdır.

Hint Fesleğeni

Kan şekeri dengemiz bozulduğunda kendimizi iyi hissetmemiz imkansızdır. Hint Fesleğeni, vücudumuzun glikoz yönetimini düzenlemesine yardımcı olur ve günlük yaşam stresini azaltmada bizlere biraz ekstra destek sağlar.

Sibirya Ginsengi

Eleuthero ve Eleutherococcus senticosus isimleri ile de bilinen Sibirya Ginsengi, çok işimiz ve az zamanımız olan günlerde, bunları tamamlamamız için bize canlılık katmasıyla ünlüdür.

Unutmayın, stres kaçınılmazdır ve yüksek stres seviyeleri hayatımız boyunca yaşayacağımız bir gerçektir. Adaptojenler, bu esnada bize destek verebilecek araçlardır.

(*) Bu ürünler herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek ya da önlemek için tasarlanmamıştır. Adaptojen takviyesi alırken doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: MindBodyGreen, Global Healing Center

BLOOM SHOP