Ergenlikte tanıştığımız, yetişkinlik hayatımızda da sık sık karşılaştığımız sivilce problemi, dünyanın yüzde 10’unu etkileyen bir problemdir. Cildin sebum ve keratin üretimi, bakteriler, hormonlar, siyah noktalar ve enflamasyon, akneye en çok yol açan koşullardandır. Tüm bunların yanı sıra, güncel çalışmalar beslenme düzenimizle cildimizde oluşan sivilceler arasında doğrudan bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Bu yazımızda sivilce yapan yiyecekler konusunu araştırıp beslenme düzenimizin cilt sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu derledik.

İşlenmiş tahıllar ve şeker

Beslenme düzeninde işlenmiş karbonhidratlara çok fazla yer veren kişiler, sivilce problemi ile daha sık karşılaşıyor. İşlenmiş karbonhidratlar açısından zengin olan bazı gıdalar şu şekilde:

  • Ekmek, kraker, kahvaltı gevreği, beyaz unla yapılan tatlılar
  • Beyaz unla yapılan makarna
  • Beyaz pirinç ve pirinç bazlı noodle
  • Gazlı içecekler, şekerli içecekler
  • Mısır şurubu, akçaağaç şurubu, bal ve agave gibi sıvı tatlandırıcılar

Bu gıdaların sivilce yapan yiyecekler arasında olmasının nedeni, işlenmiş gıdaların kan şekeri ve insülin seviyelerini etkilemesiyle açıklanıyor. İşlenmiş karbonhidratlar hızla kana karışıp, kan şekerini ve insülin seviyesini yükseltiyor. İnsülin seviyesinin yükselmesi, cilt hücrelerinin daha hızlı büyümesine neden olan sebum üretimini artırıyor. Bu durum, cildin sivilce üretmesine yol açıyor. 

Süt ürünleri

Ergenlik çağındaki gençler üzerinde yapılan çalışmalar, süt ürünü tüketimi ile sivilce arasında bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Sütün insülin seviyesini yükseltmesi, akne oluşumunun nedeni olarak açıklanıyor. İnek sütünün içerdiği aminoasitler, karaciğerin daha fazla IGF-1 üretmesine neden oluyor. IGF-1’in, sivilce oluşumuna neden olduğu vurgulanıyor. Süt ürünleri ile yetişkin aknesi arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak adına halihazırda yürütülen çok sayıda araştırma mevcut.

Fast food

Batı stili kalorili, yağlı ve işlenmiş karbonhidratlı beslenme düzeni ile sivilce oluşumu arasında güçlü bir bağlantı bulunuyor. Hamburger, kızarmış tavuk, sosisli sandviç, patates kızartması ve kola gibi gıdalar, en çok sivilce yapan yiyecekler arasında bulunuyor. Eskişehir’de 2.300 Türk erkeği üzerinde yapılan bir araştırma, sık sık hamburger ve sosisli sandviç yemenin, ciltte akne gelişimini %24 oranında artırdığını ortaya koyuyor. Fast food ürünlerinin hormon düzeylerini akne gelişimini teşvik edecek şekilde değiştirmesi, araştırma sonuçlarının nedeni olarak vurgulanıyor.

Omega-6 yağları açısından zengin gıdalar

Batı stili beslenme, yüksek miktarda omega-6 yağ asidi içeriyor. Bu yağ asitleri, enflamasyon ve akne seviyelerini artırıyor. Omega-6 açısından zengin mısır ve soya yağı ile omega-3 açısından zengin balık ve ceviz gibi gıdaların, sivilce riskini artırdığı ortaya konuluyor. Bu yağ asitlerinin yarattığı enflamasyon, sivilce oluşumunun en önemli nedeni olarak gösteriliyor.

Çikolata

Çikolata ve sivilce ilişkisi, 1920’li yıllardan beri araştırılıyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, günde iki kez bitter çikolata yiyen kişilerin, sadece iki hafta içerisinde sivilce problemi yaşadığını ortaya koyuyor. Çikolatanın sivilceyi nasıl artırdığı kesin olarak bilinmemekle birlikte, çikolata yemenin bağışıklık sisteminde sivilceye yol açan bakterileri çoğalttığı vurgulanıyor. Bu alanda yapılan tüm araştırmalar, çikolata ile akne arasında bir bağlantı bulunduğunu destekliyor.

Hayvansal gıdalar

Günümüzde hayvansal gıda endüstrisi, et üretimini artırmak adına yüksek miktarda büyüme hormonu kullanıyor. Et ürünleri tükettiğimizde sistemimize giren bu hormonlar, vücudumuzda da hormon dengesizliği yaşanmasına neden oluyor. Bu hormonal dengesizlikler, cildin sivilce üretmesine yol açıyor. Etlerin yanı sıra, süt ürünlerinin üretiminde de aynı yöntemler uygulanıyor.  Bu durum, protein kaynaklarımızın sivilce yapan yiyecekler arasında yer almasına neden oluyor. Bu nedenle hayvansal gıda tüketiminde organik ürünlere yönelmek son derece önemlidir.

Kuruyemişler

Kuruyemişlerin içerdiği yüksek miktarda omega-6 yağ asidi, cildin sivilce üretimini teşvik ediyor. Bu gıdaların vücutta neden olduğu enflamasyon, aknenin sebebi olarak gösteriliyor. Bununla birlikte, kuruyemişlerin içerdiği antioksidanlar, vitaminler ve mineraller nedeniyle, onları tam olarak beslenme düzenimizden çıkarmanız doğru değil. Bunun yerine en çok omega-6 yağ asidi içeren ceviz, çam fıstığı, badem ve Brezilya fındığını azaltmanız daha sağlıklı olacaktır.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP