Birçoğumuz bitmek bilmeyen “yapılacaklar listemizle” etrafta dolaşıyoruz. Bizler A tipi karaktere sahip, tuttuğunu koparan ve iş bitiren kişileriz. Fakat size yapmanız gereken en önemli şeyi söylemek isterim; UYUMALISINIZ!

Bir düşünün, uykunuz nasıl? Günde kaç saat uyku uyuyorsunuz? Bölünmeden, derin bir uyku uyuyor musunuz?

Uyku eksikliği genel olarak artarken ergenler arasında daha fazla arttığı gözlemlendi.”

Oxford profesörü Russel Foster tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İngiltere’de ergenlik çağında olan gençlerin yarısından fazlasının uyku yoksunu olabileceği ortaya koyuldu. Kendinize iyi davranmalı, genç nesillere örnek olmalı, uykunun değerini anlamalı, ailenizi ve arkadaşlarınızı cesaretlendirmelisiniz. UYUMALISINIZ! Kaliteli uyku, 7 ila 9 saat arasına denk gelmektedir.

Neden?

Thrive kitabının yazarı Arianna Huffington

Cleveland Clinic’ten Dr. Michael Rozen’ın söylediği gibi “Uyku en hafife alınan sağlık alışkanlığıdır.” Birçok insan çok yoğunluktan ve işlerinin öncelikli olmasından dolayı ne kadar az uyuyabildiğiyle övünür. Çünkü çok fazla iş yapınca başarılı ve üretken insanlar olduklarını düşünürler. Bu doğru bir yaklaşım değil, farkında olmamız gereken şey önemli olan bizlerin olduğudur! Önce kendinizle ilgilenin, sonra zamanınızı neye daha çok ayıracağınızı seçin: Aileniz, arkadaşlarınız ve kariyeriniz.

“Thrive kitabının yazarı, uyku evangelisti Arianna Huffington, kitabında uykunun önemi üzerine doktorlardan ve dünya liderlerinden birçok harika alıntılara yer veriyor.”

Bunlardan birisi Harvard Medical School’dan Drs. Stuart Quan ve Russell Sanna’ın, “Uyku eksikliği, ruh halimizi, odaklanma ve bilişsel yetilerimizin daha yüksek seviyelerine erişmesini negatif olarak etkiler. Bu faktörlerin kombinasyonları ise zihinsel performansımızı oluşturur.”

Üretkenlik, yaratıcılık, özgüven, karar verme yetisi, hepsi yeterli uyku tarafından etkilenmektedir. UCLA School of Medicine psikiyatri klinik profesörü olan DR. Dan Siegel, bu durumu harika bir şekilde açıklıyor: “Uyku, aktif nöron hücrelerinizin dinlenmesini sağlar dahası destekleyici hücreler nöronların ürettiği toksinleri temizler. Eğer 7-9 saat arası uyku uyumuyorsanız, temizlenmesi gereken toksinlerin yüzde 95’i temizlenmemiş olur.

Bu durum dikkatinizin dağılmasına, hafızanızın zarar görmesine, problemleri düşünme yetinizin zayıflamasına ve hatta metabolizmayı düzenleyen insülin hormonunuzun dalgalanmasına neden olur. Bu da sizi daha fazla yemeye ve kilo almaya sürükler. Daha önemlisi, bu durum beyninizdeki hücrelerin bağlantısına zarar vermektedir. O yüzden uykuya öncelik verin.”

Uyku rutininizin bilincinde olun, yüksek miktarda kafein tüketmeyin ve uykunuzu aktif bir şekilde güçlendirin. Unutmayın ki uyku bir şifadır ve uyku alışkanlığınızı güçlendirmenin birçok yolu vardır. İyi uykular, tatlı rüyalar…Selin Persentili Aral

Selin Persentili Aral, hem iş dünyasında hem de bireysel bir fark yaratabilme tutkusu ile pozitif değişimin çok yönlü bir savunucusudur. Virginia Üniversitesi'nden mezundur ve küresel marka danışmanı olarak yirmi yılı aşkın deneyime sahiptir. Şu anda Londra'da yaşayan Selin, New York, İstanbul, Abu Dabi ve Dubai gibi şehirlerde de çalışarak...BLOOM SHOP