Genel olarak kilomuza ve kıyafet bedenlerimize bakıp “sağlıklı bir bedende” olup olmadığımıza karar veriyoruz. Bu zihniyet aslında “görüntü takıntılı” kültürümüzle pekişiyor ve buna bağlı olarak bazı vücut tiplerini sağlıklı olarak algılıyoruz. Ancak fiziksel görüntümüz, sağlıklı olma durumumuzla yüzde yüz eşleşmiyor.

Dünya Sağlık Örgütü “sağlıklı olma” tanımını şu şekilde yapıyor; “Sadece hastalık veya sakatlık durumunun olmaması değil aynı zamanda fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak da tam bir iyilik hali içerisinde olmaktır.” Bu tanıma paralel olarak, sağlıklı olduğumuzu gösteren 4 durum sizin için araştırdık.

Açken yemek yiyip doyduğunuz zaman da bırakıyorsanız

Genellikle yemek yemeyi unuturuz ve çok acıktığımız zaman yemeğe yükleniriz. Gereğinden fazla yeriz. Televizyon başındayken ya da duygusal olarak değişim yaşadığımız zamanlarda kendimizi yemeğe veririz. Bu durumlar çok sağlıksızdır. Eğer ne zaman yemeniz gerektiğini ve ne zaman bırakmanız gerektiğini biliyorsanız, bu sizin açınızdan olumlu bir durumun göstergesidir.

Besleyici ve vitamin/mineraller açısından zengin öğünler tüketiyorsanız 

Paketli gıdalarla beslenmek, bedeninize gereken enerjiyi sağlamayacaktır. Vücudunuza gereken vitamin ve mineralleri vermeniz gerekir. Kısaca her şeyden azar azar ve gerektiği kadar yemek önemlidir.

Yapmak istediğiniz aktiviteler için kendinizde yeterli enerjiyi buluyorsanız 

Instagram @yoannrochette

Fiziksel ve duygusal olarak kendinizi bir şeyler yapmak için enerjik hissediyorsanız, sağlığınız yerinde diyebiliriz.

Alarma gerek duymadan uyanabiliyorsanız

Alarm kurmadan yeterli uykunuzu alıp, enerjik ve yenilenmiş olarak kalkıyorsanız, bu sizin için çok olumlu bir durumdur.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP