“Öz bakım” bir wellness hareketi olarak bu denli yaygınlaşmadan önce wellbeing uzmanları Nadia Narain ve Katia Narain Phillip, öz bakım konusunun önemli bir iyi hissetme yöntemi olduğunu anlatmaya başlamıştı. Yeni kitapları “Gerçek Dünya İçin Öz Bakım” da da yirmi yıllık yoga ve iyi yaşam deneyimlerini paylaşıyorlar.

Sienna Miller, Reese Witherspoon ve Kate Moss gibi wellness sever Hollywood ünlülerinin de ilgi gösterdiği bu kitap, gerçek yaşam için uygulanabilir iyi yaşam önerileri sunuyor. Stresi minimize etmekten, kaliteli uykuyu maksimize etmeye ve kendinize saygı duymayı öğretmeye dek birçok ipucu barındırıyor.

Kitabın bir bölümünde geçen; güne nasıl daha iyi başlayabileceğimize dair önerileri de sizin için derledik. İşte sabah insanı olmanızı sağlayacak 6 öneri!

Sabah güne sıcak su ile başlamak

Sabah kahve ya da çay içmeden önce bir bardak sıcak su ve bir dilim limon ile güne başlamak sindirim sisteminizi çalıştırır ve vücudu rehidre eder.

Güne erken başlamak

Güne evdeki herkesten yarım saat önce başlayın. Bu sürede egzersiz yapabilir ve rahatça duş alabilirsiniz. Plan yapmak ya da yaratıcı olmak için en verimli zaman olduğunu keşfedeceksiniz.

Meditasyon yapmak

Güne en az beş dakika ya da on dakika kadar meditasyon yaparak başlamak, farkındalığınızı artıracaktır.

Yeşil sebzelerle güne başlamak

Kahvaltınıza yeşil sebzeleri ekleyin. Böylece gün içerisinde size gereken vitamin ve mineralleri alabilirsiniz. Ispanak, avokado, maydonoz gibi sebzeleri ister smootienize isterseniz de yumurtanızın yanına!

Twist pozu yapmak

Kollarınızı iki yana açın ve dizlerinizi kendinize doğru çekin. Başınızı sağ tarafa çeviriyorsanız bacaklarınızı tam ters yöne doğru çevirin. Üç ya da beş defa derin nefes alıp diğer tarafa çevirin. Bu poz organlarınıza detoks etkisi yaratacaktır.

Hareket etmek

Yaklaşık on dakika kadar vücudunuzu hareket ettirin. Küçük küçük zıplayabilir ya da dans edebilirsiniz. Kendinizi bu hareket sonrasında çok daha iyi hissedeceksiniz.

Güne hazırsınız!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Harper’s Bazaar, Huffington Post

BLOOM SHOP