Bazı zamanlar, zihnimiz düşüncelerle meşgul olur, onu sakinleştirmek ve kafamızı kurcalayan sorulara çözüm bulabilmek için başka bir pencereden olaylara bakmayı isteriz. Zihnimizi eğitip, an’da kalma farkındalığımızı sağlayarak daha yaratıcı, dingin ve mutlu bir zihne kavuşabiliriz. Düzenli meditasyon yaparak bu farkındalığı artırmak mümkün! Peki meditasyon size uzak bir aktivite ise?

Kaygılardan arınmamıza, stresi azaltmamıza ve duygu durumumuzun düzelmesine yardımcı olan meditasyonu oturarak yapmak zorunda değilsiniz! Farklı aktiviteler ile zihninize meditasyon etkisi yaratabilirsiniz. Hadi bu aktivitelere göz atalım!

Çizim yapın

Hemen bir kalem ve kağıt alarak bir şeyler çizmeye başlayın. Yaptığınız karalamalardaki dairelere dikkatle bakın. Siz de içinizdeki “mandala” yaratıcılığını kullanabilirsiniz. Mandala, Sanskritçe’de “rastgele çizilmiş daireler” anlamına gelir. Dairesel şekiller çizmek de vücudun enerjilerini dengelemeye yardımcı olurken, rahatlama hissi verir ve yaratıcılığı artırır.

Yatağa uzanın

Cep telefonu, bilgisayar ve evdeki diğer tüm elektronik aletleri kapatıp, onlardan bir süre uzaklaşın. Sadece baş ucu lambanızı yakın ve yatağınıza uzanın. 5-10 dakika boyunca tavana bakın. Pürüzsüz bir yüzeye odaklanarak yaşayacağınız gevşeme hissi, zihninizi boşaltmaya yardımcı olur.

Bahçe işleriyle uğraşın

Bahçecilikle uğraşan kişilerin geleceğe inançları tamdır. Yeni büyüyen bir fidanın güzelliğine kapılmak, filizlenmiş bir bitkinin narin yapraklarını okşamak zihninizi boşaltabilir. Kendinizi toprağın gücüne bırakarak doğada meditasyon yapabilirsiniz.

Yıldızları izleyin

Bazen sorunlarımızı çok büyütür, bize yüklediği ağırlığı taşımakta zorluk çekeriz. Böyle anlarda, gökyüzüne ve yıldızlara bakın. Evrenin gücünü hatırlamak ve bulunduğumuz yerin ne kadar küçük ve sınırlı bir alan olduğunu anımsamak için iyi bir yol.

Dünyaya yeni gözlerle bakın

Her gün gittiğiniz yollara yeniden bakın, fakat bu sefer yeni bir bilinçle bakmayı deneyin! Daha önce dikkat etmediğiniz birçok ayrıntıya rastlayacaksınız. Düşünmeden sadece fark etmeye çalışın.

Yemek yapın

Ölçme, karıştırma, çırpma ve karmaşık bir tarifi takip etme sanatı, tek bir iş için yüzde yüz konsantrasyon gerektirdiği için zihninizde bir meditasyon hali yaratabilir.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP