Meditasyon, içinde bulunduğumuz an’da kalabilmeyi sağlayarak daha iyi hissetmemize yardımcı olur. Diğer bir deyişle, yaptığımız her eylemi bilinçli yapmamızı sağlar. Meditasyon sayesinde çevremizde gelişen olaylara ani tepkiler vermek yerine, daha sakin ve bilinçli yaklaşabiliriz.

An’a” kendi yönteminizle giriş yapmayı deneyin

Hayatları boyunca hiçbir zaman kendi iç dünyalarıyla etkileşim içine girmemiş ve girmeyi de istemeyenler insanlar için; New York’ta yaşayan psikoterapist, yazar ve konuşmacı Katherine Schafler alternatif meditasyon fikirleri sunuyor. Çünkü kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan farklı aktivitelerin de meditatif etki yaratabileceğini savunuyor.

Peki meditasyon neden gerekli? Herkes yapmalı mı?

Beynimiz duyusal uyaranları süzerek odaklanma becerisine sahip olduğundan yönlendireceğimiz her konuya mükemmel şekilde odaklanabilir. Bir başka ifadeyle eğer siz yalnızca düşüncelerinizle baş başa kalmak istiyorsanız beyniniz bunu sağlamak adına dünyayla olan bağlantınızı kısa süreliğine koparmak için adeta çabalar, yeter ki siz beyninizi odaklanmaya davet edin.

Bu sayede geçmiş ya da geleceğe yönelik kaygılarınız meditasyon sürecinde yaşadığınız odaklanma sayesinde giderek geriler ve azalır. Belki bu düşüncelerden ve kaygılardan sonsuza kadar kurtulamazsınız ama hiç olmazsa onları kuşbakışıyla ele alarak zararsız hale getirebilir ya da küçültebilirsiniz. Bu da yersiz kaygı ve korkularınızı yenmenize olanak verir.

“Meditasyona oturmak bana göre değil!” diyorsanız…

Yoga kıyafetlerini giyip Buddha gibi yerde oturmak ve derin bir huzur içinde sessiz kalmak, bana göre değil diyorsanız, yalnız değilsiniz! Bazı insanlar için meditasyon ve yoga bir şey ifade etmiyor. Düzenli olarak meditasyon yapmıyorsanız da, bu eylem pek rahatlatıcı değil. Rahatlamanın, yersiz kaygılardan kurtulmanın ve zihinsel berraklığa ulaşmanın alternatif yöntemleri nedir peki?

Meditasyon etkisi yaratan alternatif yollar: Bir hobi edinin!

Çömlek yapma

Yazar Mihaly Csilkszentmihalvi buna “akışı bulmak” diyor. Sizi kendine bağlayan ve zaman harcamaktan keyif aldığınız aktiviteleri tespit etmelisiniz. Belki yemek pişirmek, yakın bir arkadaşla sohbet etmek, dekorasyon yapmak, bisiklete binmek ya da şarkı söylemek… Her ne olursa olsun ruhsal anlamda sizi meşgul ve mutlu eden faaliyeti uygulamaya koyarak sağlıklı bir yaşam düzeni oluşturabilirsiniz. Yaşamınızda sizi belli bir noktaya ulaştıracak herhangi bir şeye ya da bir hobiye sahip olmak gerçekten çok güzel. Hele bu aktivite sizin yaşam sevincinizi ve tutkunuzu yansıtıyorsa, harika!

Örneğin çömlek yapma eylemi yatıştırıcı bir ritme sahiptir çünkü beyniniz bu döngü içerisinde rahatlama imkanı buluyor. Ancak kilin kokusu sevmeyip kilin kıyafetinize, ellerinize ve yüzünüze bulaşması sizi rahatsız ederse hobiniz rahatlamadan ziyade sizde strese sebebiyet verebilir. Bu yüzden her açıdan sizi rahatlatacak aktiviteyi seçmeye gayret gösterin!

Kendinize zaman ayırın

Hafta içi herhangi bir şey yapmaya yetecek kadar boş zamana sahip olmak bazen iyi bir şey olabilir. Mühim olan size mutluluk veren ve ruhunuza iyi gelen aktiviteleri bulabilmeniz. Zira sizi eğlendiren aktiviteler derinlerde bir yerlerde sıkışıp kalan bazı olumsuz duyguları onarır. Meditasyonda olduğu gibi… Bunun için keyif aldığınız şeyleri düzenli olarak yapmanız yeterli.

“Bu akşam yoga dersim var gelemem!” diyenler gibi siz de kendinize ayırdığınız zamanı önceliklendirmek konusunda cesur olun. Her şeyden önemlisi bu sizin hayatınız ve enerjinizi istediğiniz yere istediğiniz zaman harcamak konusunda özgürsünüz!

Kaynak: Thrive Global

BLOOM SHOP