Stresi azaltmak ve mutluluğu artırmak için “meditasyon”! Hayatımızın yeni sloganı. Son zamanlarda ne kadar çok duyar olduk değil mi? Deneyimleyenler faydasından bahsederken bazıları da aşırı sıkıcı bulabiliyor. Aslında binlerce yıldır var olan bu teknik, modern dünyada yeniden keşfedilmeye başlanmış, birçoğumuz için yeni ama insanlık için eski bir pencere.

Günümüzde iş ve hayat dengesini kurmak her geçen gün daha da zorlaşırken, günlük yaşantımızı mükemmel şekilde sürdürme telaşına kapılmış vaziyetteyiz. Bu baskı bedenimize ve zihnimize ayrı bir stres yüklemekte. Bitmek bilmeyen koşturma içerisinde durmak ve soluklanmak istiyoruz. Kimi zaman arkadaş çevremiz ile yediğimiz bir yemek, dinlendirici bir tatil ya da düzenli yapılan meditasyon deşarj olmamıza imkan veriyor. Aslında amaç belli, yeniden mutlu olmak, üretken olmak ve yaşama kocaman sarılmak!

Meditasyon neden daha önemli hale geldi?

Psikolog Elizabeth Lombardo‘ya göre bunun nedeni korku ve endişenin tüm zamanlara göre en üst seviyede olması: “Kısa süreli olarak yaşadığımız stres bugün artık kronikleşip hayatımızla bütünleşmiş durumda. İnsanlar, stresini azaltacak yöntemleri arıyor. İlaç kullanımı, hala bu anlamda çok yaygın. Ancak insanlar bağımlılık yaratmayacak, ilaç gibi yan etkileri olmayan alternatif yolları araştırıyor. Bu yüzden meditasyon bugün daha çok konuşuluyor. Meditasyon ile ilgili bilimsel olarak araştırmalar yapılıyor ve faydaları pozitif bilimle de kanıtlanıyor.”

Meditasyon eğitmeni Biet Simkin ise, meditasyonun yogadan gelen doğal bir ilerleme olduğunu düşünüyor: “Ülke olarak 40 yıldır yoga yapıyoruz ve yoganın asıl noktası, sizi meditasyon yapmaya hazırlamaktır. Meditasyon insanları bir araya getiren, iç dünyamız ve çevremizle iletişim kurmamızı sağlayan spiritüel bir araç.”

Eğer bu tekniğe hala ön yargı ile yaklaşıyorsanız, kurumsal dünyaya bir bakıp ne gibi gelişmeler yaşandığının farkına varın! Silikon vadisinin hepimizin bildiği dev şirketleri, çalışanlarını “farkındalık meditasyonu (mindfulness)” ile tanıştırmaya başladı bile! Ana hedef duygularla başa çıkma, stresi azaltma ve verimliliği artırma. Google, meditasyonun çalışanlarının üzerindeki olumlu etkilerini fark etmiş olacak ki, “Search Inside Yourself” adında bir farkındalık programı başlatmış.

Meditasyon ve beynin ilişkisi nasıl?

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki meditasyon stresi azaltıyor, mutluluğu ve konsantrasyonu artırıyor. Doktor Lombardo konuyu şöyle açıklıyor: “Meditasyon, beynin pek çok bölgesini etkiliyor. Plan yapma ve problem çözme görevini üstlenen prefrontal kortekste ve bilişsel ve duygusal beyin merkezleri arasında yer alan, duyguları denetleyen anterior singulat kortekste hareketliliğin artmasını sağlıyor. Ayrıca stres ve endişe gibi duyguları beyinde yönlendiren amigdalanın da küçülmesine yardımcı oluyor. Meditasyonun mutluluk kaynağı dopamini artırdığı yani mutluluk hormonu sağladığı da yine faydalar arasında yer alıyor.”

Kaynak: mindbodygreen.com, scientificamerican.com

BLOOM SHOP