Fotoğraf: Cherly Winn Boujnida

Sağlıklı bir yaşam için iyi bir uykudan daha önemli bir şey var mıdır? Fiziksel ve ruhsal olarak daha sağlıklı olmak, kaliteli bir hayat sürebilmek kısaca yaşam enerjisi depolayabilmek için önemli konulardan biri de yeterli uyumaktır. Uyku problemi çekiyorsanız, nedenini yatak odanızda arayıp ona bir de feng shui gözüyle bakmanızda fayda var.

Feng shui nedir?

Antik bir Çin öğretisi olan feng shui, yaşam alanlarımızdaki enerjileri dengelemeyi öğreten bir tasarım yöntemidir. Aslında hepimiz farkında olarak ya da olmadan feng shui yöntemlerini yaşadığımız mekanlarda uyguluyoruz. Basit bir örnek ile açıklayacak olursak, dışarısı çok sıcakken ya pencereleri açarız ya da daha hafif giysiler giyip serinlemeye çalışırız. Böylece vücut ısısının dengesini sağlamış oluruz. Bir feng shui üstadı ile aramızdaki fark, biz sezgisel olarak bunları yaparken, o bizi etkileyen enerjileri bildiği için feng shui yöntemlerini kullanarak hareket eder ve böylece yaşadığımız ortamların iyi titreşim üretmesini sağlar. Feng shui’nin uygulanabilir adımları ile yatak odalarımızı düzenleyip, huzurlu bir uyku uyumak mümkün. Feng shui’nin iyi bir uyku için gereken 3 kuralına bir göz atalım!

1. Yatağımızın konumu

Kendimizi güvende hissettiğimiz yerde daha iyi uyuruz çünkü beynimiz alarmda olmayı bırakıp daha rahat uykuya dalar. Bu yüzden yatağımızın konumu önemlidir.

Sırtımızı bir duvara yasladığımızda nasıl kendimizi daha güvende hissediyorsak aynı şekilde yatağımızın başını da bir duvara yaslamalıyız. Bu duvar, kapı ve pencerenin karşısındaki duvar olmalıdır. Çünkü dışarıdan gelen hareket ve sese direkt maruz kalmayıp onları daha rahat algılayabildiğimiz için daha az alarmda oluruz. Temel nokta; kontrol eden konumda olmaktır.

2. Yatak odamızda olmaması gereken eşyalar

Yatak odasına, feng shui’nin amacına hizmet etmeyen herhangi bir eşyayı koymamamız gerekir.

Yatağınızın altında herhangi bir eşya olmaması önemlidir; çünkü onları görmüyor olsanız bile, odadaki hava akışı için yatak altının boş olması gerekir.

Uyku ve iş, iyi arkadaş değillerdir; bu yüzden ikisi aynı ortamda olmamalıdır. Çalışma masası ya da işle ilgili herhangi bir eşyayı yatak odamıza taşımamalıyız çünkü bu eşyaları görmek rahatlamamıza engel olurken diğer taraftan işle ilgili strese girmemize de neden olur.

Büyük avize ya da yatağın başına astığımız kitaplıklar fark etmesek de bizi huzursuz edip üzerimizde baskı yaratabilirler, bu yüzden onların da yatak odasında olmamaları gerekir.

3. Yatak odasının dekorasyonu

Loş ışıkla aydınlanan odalar daha rahat uyumamızı sağlar. Bu yüzden parlak ışıklar yerine loş aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde akıllı telefonların parlak aydınlatmaları her bir bildirimde bizi uykumuzdan alıkoyacağı için onları da odanın dışında bırakmak gerekir.

Yatağınızın karşısında ayna varsa onu kaldırmanızda yarar var çünkü hayatta kalma iç güdümüz sayesinde, tehditlere karşı algılarımız açık olup gözlerimiz harekete karşı duyarlıdır. Bu yüzden bazen gözlerimiz kendi hareketimizi bile tehdit olarak algılayıp uykumuzu bölmemize sebep olabilir.

İyi bir uyku istiyorsanız feng shui’nin bu önerilerini uygulamak sizi daha dinlenmiş hissettirip ertesi güne enerjik uyanmanızı, iş ve sosyal yaşamınızda motivasyonunuzun yüksek olmasını sağlayacaktır. Odanızı feng shui prensiplerine göre düzenlemeniz bu yüzden önemlidir.

Kaynak: mindbodygreen.com, thespruce.com, doctoroz.comLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP