Fotoğraf: Cherly Winn Boujnida

Sağlıklı bir yaşam için iyi bir uykudan daha önemli bir şey var mıdır? Fiziksel ve ruhsal olarak daha sağlıklı olmak, kaliteli bir hayat sürebilmek kısaca yaşam enerjisi depolayabilmek için önemli konulardan biri de yeterli uyumaktır. Uyku problemi çekiyorsanız, temel feng shui kuralları ile döşenmiş yatak odaları size yardımcı olabilir!

Feng shui nedir?

Antik bir Çin öğretisi olan feng shui, yaşam alanlarımızdaki enerjileri dengelemeyi öğreten bir tasarım yöntemidir. Aslında hepimiz farkında olarak ya da olmadan feng shui yöntemlerini yaşadığımız mekanlarda uyguluyoruz. Basit bir örnek ile açıklayacak olursak, dışarısı çok sıcakken ya pencereleri açarız ya da daha hafif giysiler giyip serinlemeye çalışırız. Böylece vücut ısısının dengesini sağlamış oluruz. Bir feng shui üstadı ile aramızdaki fark, biz sezgisel olarak bunları yaparken, o bizi etkileyen enerjileri bildiği için feng shui yöntemlerini kullanarak hareket eder ve böylece yaşadığımız ortamların iyi titreşim üretmesini sağlar. Feng shui’nin uygulanabilir adımları ile yatak odalarımızı düzenleyip, huzurlu bir uyku uyumak mümkün.

Günün başladığı ve bittiği yer olan yatak odaları, enerjiniz üzerinde tahmin ettiğinizden çok daha büyük bir etkiye sahip. Genellikle uyku, cinsel hayat veya derin rahatlama için tercih edilen bu alanlarda Feng Shui felsefesine göre küçük düzenlemeler yaparak hayat kaliteniz üzerinde büyük etkiler yaratabilirsiniz.

Yatak odasının dekorasyonu nasıl olmalı?

Yatağınızın karşısında ayna varsa onu kaldırmanızda yarar var çünkü hayatta kalma iç güdümüz sayesinde, tehditlere karşı algılarımız açık olup gözlerimiz harekete karşı duyarlıdır. Bu yüzden bazen gözlerimiz kendi hareketimizi bile tehdit olarak algılayıp uykumuzu bölmemize sebep olabilir.

Yaşam alanını ve yatak odasının derli toplu ve düzenli olması, stres seviyesinin düşmesini de destekler. Kişi dağınık alanlarda bulunduğu zaman, farkında olmadan bilinçaltı seviyesinde sürekli o alanı toparlamak, düzenlemek ve orada olmaktan ne kadar hoşnutsuz olduğu hakkında düşünür.

Yatağımızın konumu nasıl olmalı?

Kendimizi güvende hissettiğimiz yerde daha iyi uyuruz çünkü beynimiz alarmda olmayı bırakıp daha rahat uykuya dalar. Bu yüzden yatağımızın konumu önemlidir. Sırtımızı bir duvara yasladığımızda nasıl kendimizi daha güvende hissediyorsak aynı şekilde yatağımızın başını da bir duvara yaslamalıyız. Bu duvar, kapı ve pencerenin karşısındaki duvar olmalıdır. Çünkü dışarıdan gelen hareket ve sese direkt maruz kalmayıp onları daha rahat algılayabildiğimiz için daha az alarmda oluruz. Temel nokta; kontrol eden konumda olmaktır. Enerjilerin odaya kapı ve pencerelerden girdiğini söyleyen bu öğreti, uyku kalitesinin artması için yatağın kapılardan, pencerelerden ve bunların hizalarından uzaklaştırılması gerektiğini söylüyor. Yatak başını hizalamak için tuğla gibi sağlam malzemelerden yapılmış sabit bir duvar tercih etmek, uyku sırasında enerjinin sağlıklı bir şekilde yenilenmesine ve dinç uyanmaya destek olur.

Yatak başını ve yatak çerçevesini alırken organik ürünler tercih etmekte de fayda var. Tahta ve kumaş gibi malzemeler Feng Shui tarafından önerilen materyaller arasında. Bunun nedeni ise metalin elektriği yönlendiriyor olması. Zaman içinde mıknatıs gibi davranmaya başlayan metaller kutuplaşmaya ve negatif bir etkiye sebebiyet verebiliyor.

Sanat parçaları

Yatak odalarında tercih edilen resimlerin ve objelerin rahatlatıcı ve sakinleştirici olmasına özen göstermek gerekir. Yatak odasında tercih edilen sanat parçalarının öfke, üzüntü, vahşet, hüzün veya yalnızlık gibi olguları barındırmaması veya ima etmemesi çok önemli. Uzun süre maruz kalınan bu görüntülerin bilinçaltıyla ve enerji boyutunda kişiyle daima iletişim içinde olduğunun bilincinde olmak doğru objeleri tercih etmemiz konusunda bize yardımcı olabilir.

Sıcak bir ışıltı

Loş ışıkla aydınlanan odalar daha rahat uyumamızı sağlar. Bu yüzden parlak ışıklar yerine loş aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde akıllı telefonların parlak aydınlatmaları her bir bildirimde bizi uykumuzdan alıkoyacağı için onları da odanın dışında bırakmak gerekir. Himalaya tuz lambaları yatak odaları için oldukça uygun bir ışık kaynağı olacaktır. Sıcak, iyileştirici ve ışıltılı bir hava yaratmak konusunda oldukça etkili bir dekorasyon hilesi olan bu tarz bir lamba seçimi odanın enerjisini de dinginleştirecektir. 

Aromaterapi

Aromaterapiyi öneren Feng Shui, kişinin sevdiği esansları odanın içinde kullanarak alanı stresten arındırıp sakin ve yenileyici bir atmosfere kavuşturabileceğini söylüyor. 

Odayı bölmek

Özellikle stüdyo tipi evlerde yaşayan kişiler için pratik bir çözüm olan paravan tipi bölücüleri kullanmak, uyku kalitesini arttırmak konusunda oldukça yardımcı oluyor. Uyku alanını evin kalanından ve oluşabilecek kargaşadan ayıran bu bölücüleri kullanmak, dingin bir uykunun anahtarı.

Yatak odamızda ne olmaması gerekir?

Yatak odasına, feng shui’nin amacına hizmet etmeyen herhangi bir eşyayı koymamamız gerekir. Yatağınızın altında herhangi bir eşya olmaması önemlidir; çünkü onları görmüyor olsanız bile, odadaki hava akışı için yatak altının boş olması gerekir. Uyku ve iş, iyi arkadaş değillerdir; bu yüzden ikisi aynı ortamda olmamalıdır. Çalışma masası ya da işle ilgili herhangi bir eşyayı yatak odamıza taşımamalıyız çünkü bu eşyaları görmek rahatlamamıza engel olurken diğer taraftan işle ilgili strese girmemize de neden olur. Büyük avize ya da yatağın başına astığımız kitaplıklar fark etmesek de bizi huzursuz edip üzerimizde baskı yaratabilirler, bu yüzden onların da yatak odasında olmamaları gerekir.

Teknolojik aletler

Teknolojik aletlerin sağlıklı bir uyku için yatak odasından uzaklaştırılması gerektiğini savunan Feng Shui’ye göre kapatılmış olmaları yeterli değil. Feng Shui, bu aletlerin sahip oldukları ekranların ayna etkisi yarattığını ve dolayısıyla ışık oyunlarına neden olarak uykuyu bölebileceğini söyler. Feng Shui, teknolojik aletlerin odanın dışında bırakılmasını tercih etse de cihazları kapatıp ekranları örtmek zorunlu durumlarda çözüm olabilir.  

Aynalar

Feng Shui, aynaları yatak odalarında kesinlikle önermez. Bu felsefeye göre aynalar enerji boyutunda her zaman aktif bir şekilde çalışır. Yansıtma gücü olan bu objeler, imajlarla beraber ortamdaki enerjileri de yansıtır. Feng Shui, bu durumu “enerji dalgalarının sürekli insan vücuduna çarpması” olarak açıklar ve uyku kalitesi düşürdüğünü söyler. Yatak odası için fazlaca aktif olduğu düşünülen aynalar, zorunlu olarak alanda bulunuyorsa da yatağı görmüyor olmalarına dikkat etmek gerekir.

Kaynak: mindbodygreen.com, thespruce.com, doctoroz.com

BLOOM SHOP