An’da kalmayı keşfederek mutlu olmak mümkün!

Kocaman ağaçların yeşilin her tonunu cömertçe sergilediği bir ormanda yürüdüğünüzü ve kayıtsızca etrafı izlediğinizi düşünün. Binlerce düşüncenin kol gezdiği zihnimize hükmedebildiğimiz tek an, yemyeşil bu ormanın varoluşunu kabullenip etrafımıza yargısızca baktığımız andır.

Farkındalık meditasyonu yani an’da olma hali, geçmiş ve gelecek düşüncelerinden bizi soyutlayarak mutsuz olma eğilimimizi yok ediyor. Anda kalarak daha mutlu ve sağlıklı hissedip, daha az stresli ve daha çok yaratıcı olabilmemizi sağlıyor. Böylelikle birçok işte başarıyı yakalama şansımızı da artıyor.

5 adımda farkındalık meditasyonu

Meditasyonun faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış olup, günümüzde önemli bir konu haline geldi. An’a odaklanma, herhangi bir yargılama yapmadan anda yaşayabilme halidir. Beş basit adımda onunla tanışmanız ve hayatınıza bir ritüel olarak dahil etmeniz mümkün.

1. Nefesinizi fark edin

Bu ilk adım basit ve etkili bir yöntem, sonuçları ise son derece güçlü. Nefes almaya başladığınız anda onun vücudunuza girdiğini, verdiğinizde ise vücudunuzdan dışarı çıktığını fark edin! Eylem son derece basit; sadece nefes alış verişlerinizin farkında olmak. Sadece nefesinize odaklandığınız zaman, başka bir şey düşünmediğinizi ve beyninizin sakinleşmeye başladığını siz de fark edeceksiniz.

2. Odaklanın

Nefes alış verişlerinizi en başından en sonuna kadar izleyin ve nefesinizle birlikte olun! Kısa ya da uzun sürmesinin bir önemi yok, sadece ona odaklanmanız yeterli. Farkındalık egzersizleri sayesinde odaklanma performansınız da daha iyi olacaktır.

Nefesinizi izleme esnasında eğer aklınıza başka bir konu gelip sizi bölüyorsa farkındalık eyleminden çıktınız demektir!!! Geri dönün 🙂 Nefes alıp verirken herhangi bir efor sarf etmenize gerek yok, sadece onu izleyin yeter.

3. Bedeninizi fark edin

Gün içerisinde bedenimiz bizimle ama zihnimiz hep başka yerde, tabiri caizse düşünceler ormanındadır. Bu yüzden bu adımda da nefes alıp verirken tüm bedenimizin farkında olmayı öğreniyoruz.

Bu sizi bir adım ileriye taşıyacaktır. İlk egzersizde nefesinizin farkına vardınız ve böylelikle farkındalığınızı geliştirdiniz. Artık tüm bedeninize konsantre olma vakti. Nefes alarak tüm bedeninizin farkına varıp, nefes vererek de yine tüm bedeninizin farkına varabilirsiniz. Böylelikle zihin ve beden aynı anda, aynı yerde ve esenlikle dolu olacak.

4. Geriliminizi serbest bırakın

Dördüncü adımda ise bedeninizin farkına varmaya başladığınızda, bedeninizin bir yerlerinde stres veya acı olduğunu fark edeceksiniz. Bedenimiz, biriken stres ve gerilim yüzünden acı çekerken, zihin bedenle aynı yerde olmadığı zamanlarda onu rahatlatmaya yardımcı olamamıştır. Bu yüzden daha sağlıklı bir hal için, bedenimizdeki stres ile nasıl başa çıkacağımızı bilmemiz gerekir.

Bazen hepimiz araba kullanırken, bir yere ulaşma isteği ile bedenimizi gerebiliyoruz ve yolculuk halinden keyif alamıyoruz. Trafik ışıkları kırmızı yanıyorsa, yeşile dönmesi için sabırsızlanıyoruz. İşte şimdi bedeni geriliminden kurtarma vakti! Kırmızı yandığı ana denk geldiyseniz sabırsızlanmayın; sadece arkanıza yaslanın ve nefesinizi izlemeye başlayın ta ki ışık yeşile dönünceye kadar.

Her nefeste bedeninizin farkına varın. Sadece nefesinizi izleyin ve gerilimi serbest bırakın. Bu egzersizi otururken, uzanırken ya da ayakta yaparak gerilimden kurtulmanız mümkün.

5. Yürürken meditasyon yapın

Nefes alış verişlerinizi fark edip, her nefeste yaşadığınızı hissederek nasıl mutlu olduysanız, bunu yürürken de yapmanız mümkün. Her bir adımınızın farkına varın! İşte yine, beden ve zihin aynı yerde ve aynı anda. Her adımda yaşam dolusunuz, tamamıyla an’da ve buradasınız.

Kaynak: mindful.org

BLOOM SHOP