Sosyal medya hesaplarımız, telefonumuza gelen mesajlar, e-postalar, şahsi işlerimiz ve işteki görevlerimiz bir araya gelince hayatımızda bazı konulara odaklanmamız da zorlaşıyor. Çevremizde algımızı etkileyen onca şey varken sadece birine odaklanma elbette kolay değil. Bunun için özel bir çaba sarf etmek gerekiyor.

Elbette zamanımızın tamamını bu işe ayırmamız söz konusu değil fakat her gün “odaklanma” için ayıracağımız özel zaman dilimlerinde bir konu üzerine çalışmaya başlayarak iyi bir adım atabiliriz.

İstediğimiz herhangi bir konuya, yoğunlaşabilmek için yapmamız gerekenleri araştırdık. Çeşitli metotlar arasından derlediklerimizi ve dikkat edilmesi gereken püf noktalarını öğrenmeye hazır mısınız?

“Neden” sorusu ile başlayın…

Bir konuya yoğunlaşmadan önce sormamız gereken ilk soru “Neden” olmalı. Yazmak, programlamak, çalışmak, işin finansal kısmını ayarlamak ve yaratıcılık için ihtiyacınız olan en önemli soru bu.

 • Neden bu işe odaklanmak istiyorsunuz?
 • Bu konunun sizin için önemi nedir?
 • Hangi sonuçları elde etmek istiyorsunuz?
 • Hedeflediğiniz gibi bir konsantrasyon gerçekleştirirseniz hangi sonuçları elde edeceksiniz?

İşte tüm bu sorulara cevap verirken kendinizi bir yandan da konsantrasyon sürecine alıştırmış oluyorsunuz. Bunu tıpkı egzersiz öncesi vücudunuzu ısıtmak gibi düşünün. Bu sayede oyalanarak geçirdiğiniz koca bir gün içinde mahrum kaldıklarınızı ya da ertelediklerinizi de görebilirsiniz. Eğer bu aşamayı başarıyla tamamladıysanız şimdi izleyebileceğiniz metodu anlatabiliriz.

Odaklanmanızı sağlayacak yönteme 4 adımda hazırlık

1. O günün işini (“OGİ”) belirleyin

Sabah kalkar kalkmaz cep telefonunuza sarılmadan önce ne yapmak istediğinizi ya da neye ihtiyaç duyduğunuzu bir düşünün. Kendi dünyanızda öncelikle neye konsantre olmak ya da hangi meseleyi çözmek isterdiniz? Bu, iş ya da özel hayatınızla ilgili olabilir. Yalnızca bir tek şey seçin fakat bu seçimi yapmak için çok da oyalanmayın. Seçiminiz o günün işi olacaktır. Her güne ait OGİ’niz diğer işlerinizden de önemli ve öncelikli olmak zorunda.

2. 15 dakikalık konsantrasyon evresine hazırlık

Ilık bir duş, hızlı bir kahvaltı, rutin yoga seansı ya da hafif bir egzersizin ardından kendinize 15 dakika ayırarak konsantrasyon evresini başlatacaksınız. Bu süreçte OGİ’nizle ilgisi olmayan her türlü araç, gereç, uygulama, obje vb. unsuru ortadan kaldırın. Alarmınızı kurun.

3. Sadece iki seçeneğiniz var

Bu 15 dakika içinde yalnızca şunları yapabilirsiniz:

 • OGİ’nizle ilgili düşünmek, çalışmak
 • Hiçbir şey yapmadan oturmak

4. Güvenilir bir arkadaşınıza yaptıklarınızı raporlayın

Her gün düzenli olarak yapacağınız bu 15 dakikalık odaklanma çalışmasını güvendiğiniz ve sizi destekleyen bir kişiye raporlayın. Bunun için çeşitli uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Bu şekilde iki haftayı tamamladıysanız ardı ardına iki seans yapmaya hazırsınız demektir. İlk seansa on dakika ara verdikten sonra ikinci 15 dakikalık seansa başlayın. Eğer herhangi bir seansta sorun yaşarsanız o güne işaret koyun ve daha sonra tekrar deneyin.

Yaklaşık altı hafta ya da iki ay sonra odaklanma seanslarınıza üçüncüsünü ekleyebilirsiniz. Üçüncü seansın ardından yine altı hafta veya iki ay sonra dördüncü seansı ekleyeceksiniz.

Bunlar artık sizin için oldukça kolay birer odaklanma çalışmasına dönüşecek. Bu süreçte öğleden sonraya da bir seans ekleyebilirsiniz.

Peki odaklanma seanslarını kolaylaştırmak için neler yapabilirsiniz?

 1. İnterneti kapatın ve çevrimdışı olun. Wifi’yi tamamen kapatmak ya da bir internet blocker’ı kullanmak burada işinize yarayabilir. Telefonunuzu da kapatın. Böylece mobilden de internete erişiminizi engellemiş olursunuz. Eğer OGİ’niz için internete ihtiyacınız varsa gereksiz programları, uygulamaları ve konuyla ilgisi olmayan tüm pencereleri kapatın.
 2. Eğer interneti kapattıysanız bir kalem ve kağıt alın. Aklınıza bir şey gelirse hemen not edin. Gözünüzden hiçbir şey kaçmasın. Bunları sonradan değerlendirme şansınız olacak.
 3. Mükemmel olmak için uğraşmayın. Bazı günler bunların hiçbirini yapmak istemeyeceksiniz ya da fırsatınız olmayacak. Belki bir misafiriniz gelecek ya da seyahate gitmek zorunda kalacaksınız. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalırsanız asla strese girmeyin. Kaçırdığınız günü çabucak telafi edebilirsiniz. Aceleniz yok.
 4. Eğer başlangıç için 15 dakika sizi zorlarsa süreyi 10 dakika ile sınırlandırın. Bu da uzunsa 5 dakika ile başlayın, süreyi kademeli olarak artırabilirsiniz.
 5. Oturum sayısını artırmak için acele etmeyin. Önemli olan sindirerek çalışmak ve iyi bir temel oluşturmak.

Evet, artık siz de daha iyi odaklanmak için çok iyi bir yöntem biliyorsunuz. Deneyin, kaybetmezsiniz.

Kaynak: Thrive Global, Psychology Today

BLOOM SHOP