Sabahları ayılmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Günün ilk ışıklarıyla yapacağınız bir yoga seansı sizi zinde tutabilir ve tüm gününüzü değiştirebilir. Hemen sonuç beklemeyin, rutine girmeniz birkaç günü ya da birkaç haftayı bulabilir, sabırlı olun! Başlarda zorlansanız da herkes uyurken yoga yapmanın etkilerini kısa süre sonra fark edeceksiniz. Gün doğumuyla beraber, erken saatlerde yapılan yoganın beş olumlu etkisini sizin için derledik.

1. Gelen günü daha iyi karşılayacaksınız

5 dakikalık kısa bir meditasyon sayesinde işe öncelikle zihninizi temizleyerek başlayabilirsiniz. Böylelikle hem zihinsel hem de bedensel uyanışı başlatmış olursunuz. Dizinizi göğsünüze kadar çekin ya da ağaç pozunu (vrksasana) uygulayın. Bu sayede odaklanmaya başlayacaksınız. Bu hareketler siz istemeseniz de uyanmanızı sağlayacak ve beyninizi günün sonraki eylemlerine hazırlayacaktır.

2. Enerji seviyenizi artıracaksınız

Vücudunuzu hareket ettirmeniz hücrelerin de hareketlenmesi anlamına geliyor. Bu da hücrelerin bolca oksijene kavuşması demektir. Hücreleriniz bu sayede yenilenirken vücudunuz da canlanır. İşte bu nedenle kendinizi zinde ve enerjik hissedersiniz, vücudunuz adeta enerjiyle dolup taşar. Güneşe selam (surya namaskara) enerjik hissetmenize yardımcı olur. Kısa sürede kendinizi daha taze, daha hafif ve muhtemelen daha uyanık hissedeceksiniz.

3. Stres düzeyiniz azalacak

Oksijenle dolan hücreleriniz önünüzdeki saatlerde daha iyi odaklanmanıza ve haliyle daha rahat hissetmenize yardımcı olacak. Büyük toplantılar bile sizi endişelendirmeyecek. Günü başarıyla sona erdirmek için yapmanız gerekenleri tam olarak bilecek ve buna göre davranacaksınız. Stres seviyeniz azalırken siz de olaylara olumlu şekilde yaklaşabileceksiniz.

4. Daha fazla yiyebilirsiniz

Eğer yemek yemekten keyif alıyorsanız erken saatte yapılan yoganın sağlayacağı bu etki çok hoşunuza gidecek. Egzersiz yapmanın kilo kaybına yardımcı olduğunu artık herkes biliyor. Bunun için savaşçı 2 (virabhadrasan 2), tahta pozu (high chaturanga) ve yere bakan köpek pozisyonları (adho mukha svanasana) çok uygun olabilir. Bu pozisyonlarda her sabah 15-20 dakika geçirirseniz metabolizmanız hızlanacak, sindirim sisteminiz iyi çalışacak ve ekstra kalori harcayacaksınız. Tabii bütün bunlar olurken kendinizi küçük bir tatlıyla ödüllendirebilirsiniz. Yine de abartmamakta yarar var.

5. Bedeniniz değişecek

Sabah saatlerinde yapılan yoga, tüm vücudunuzun forma girmesini de sağlar. Bedeninizin şekli değişirken kollarınız daha da belirginleşir, sırtınız daha da güçlenir, fiziksel olarak kendinizi daha rahat ve mutlu hissedersiniz. Elbette sadece bir ay içinde birkaç beden inceleceğinizi kimse söyleyemez. Ancak yaşayacağınız fiziksel değişim gözle görülür şekilde gerçekleşirken size de bunun keyfini sürmek kalacak.

Sabah yogası için birkaç tavsiye

Evinizin konforunda da yoga yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan sadece bir yoga matı ya da basit bir halı ve yoga videoları izleyebilmeniz için bir internet bağlantısı. Hepsi bu kadar!

Sabahın ilk saatleri örneğin 6 civarları, yoga için iyi bir tercih olabilir. Ölü duruşu (savasana) , omurga burgu duruşu (supta matsyendrasana), kedi-inek pozları ve ardından gelecek üç güneş selamlaması erken saatte yoga yapmak isteyenler için tavsiye edilen pozisyonlar. Denemekten ne çıkar?

Kaynak: doyouyogawithme.comLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP