Instagram//@yogagirl

Huzurlu bir uyku ve zinde uyanılan bir sabah gibisi var mıdır? Eğer siz de uykuya dalmakta zorlanıyor yatakta dönüp duruyorsanız, yoga yapmayı denemelisiniz. Harvard Üniversitesi’nde uykusuzluk üzerine yapılan bir araştırmada, 8 hafta boyunca düzenli olarak yoga yapanların yapmayanlara göre daha iyi uyudukları bilimsel olarak kanıtlandı. Yoga hareketleriyle bedenimizi esnetmek ve germek gevşememizi sağlarken, zihnimiz de rahatlıyor ve daha rahat uyuyoruz.

Yoga yapmak için yeterli vakti bulamadığınızdan mı şikayetçisiniz. Önerilerimiz için öyle uzun sürelere ihtiyacınız yok. Uyumadan önce yatağınızın üzerinde yapacağınız bu 5 yoga pozu ile uyku kalitenizi artırabilirsiniz. Yoga hareketleriyle birlikte derin nefes almak bu dizinin etkisini artıracak ve zihninizi sessizleştirecektir. Unutmayın; kaslarınız bir yoga sınıfında olduğu gibi tam ısınmış olmayabilir, bu yüzden hareketleri nazikçe yapın ve vücudunuzu dinleyin. Her bir pozdan sonra, 10 nefes alın ve verin.

Şimdi en rahat pijamalarınızı giyin, cep telefonunuzu odadan çıkarın, sürmekten keyif aldığınız bir krem ile boynunuzun arkasını biraz ovun ve mümkün olduğunca odanızın ışığını azaltıp loş bir mekan yaratın.

1. Bacaklar duvarda duruşu (Viparita Karani)

Bacaklarınızdaki esnemeyi hissedin ve nefes alıp verin. Bu pozda 2 dakika bekleyin.

2. Yarım balık kralı pozu (Ardha Matsyendrasana)

Sol omzunuzun üzerinden ileriye bakın sonra merkeze gelip sağ tarafınıza dönün. Bu pozda 2- 3 kadar dakika bekleyin.

3. Kelebek pozu (Baddha Konasana)

Bir elinizi kalbinize diğer elinizi de karnınızın üzerine koyun. Kalp atışlarınızı ve nefesinizi hissedin. Bugün sizi mutlu eden bir anı düşünün. Bu pozda 3 dakika kadar kalın.

4. Çocuk pozu (Balasana)

Kollarınızı ileri doğru rahatça uzatın ve nefes alıp vermeye devam edin. 5 dakika kadar bu pozda kalın.

5. Sırt masajı

Bu pozda nefes alırken hareketi bozmadan öne oturun, nefes verirken de aynı pozisyonunuza tekrar gelin. Sallanmayı 1 dakika kadar sürdürebilirsiniz.

BLOOM SHOP