Biz kadınlar adeta bir jonglör gibi sahip olduğumuz her rolü havaya atıp yere düşürmeden teker teker çevirmeyi başarabiliriz. Fakat günlük rutinimizde olan işleri yetiştirmeye çalışırken çoğu zaman kendimizi ihmal ederiz. Beden ve zihin sağlığımızı koruyabilmek için bireysel alanımıza yönelip duygularımızın farkına varmalı ve onlara cevap vermeliyiz.

Bu yüzden yoga, özellikle kendine vakit ayıramayan, hayatı yoğun tempoda yaşayan kadınlar için mükemmel bir öz bakım aracıdır. Hayatınıza dahil edeceğiniz günden itibaren enerjinizin yükseldiğini ve kendinizi daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz. Uyanınca ya da uyumadan önce bedeninizi ve zihninizi bu 8 şifa dolu hareketlerle ödüllendirmelisiniz!

1. Ağaç pozu  (Vrksasana)

Bu poz, bedeninize güç ve öz güven katarken vücudun dengelenmesini, göğsün açılmasını, omurga esnekliğinin ve oksijen akışının artmasını sağlar. Konsantrasyon gücünüzü test etmek istiyorsanız bu poz tam size göre.

2. Savaşçı pozu I (Virabhadrasana I)

Bu poz, gün boyu ayakta olan bedeninizin daha sağlam bir alt gövdeye sahip olmasını sağlarken zihninizi de berraklaştırır. Savaşçı pozu ile kalça ve bacaklarınızı esnetip, kol ve omuzlarınızı güçlendirebilirsiniz. Enerjinizin artmasını istiyorsanız bu pozu denemelisiniz.

3. Açık bacakla öne katlanma pozu (Prasarita Padottanasana I)

Uzun süre masada oturmaktan dolayı bel ağrısından şikayet ediyorsanız, bu hareket size kendinizi daha iyi hissettirecek. Bu poz ilk olarak, beyne giden kan akışını artırır ve beyindeki stresi azaltarak zihnin berraklaşmasını sağlar. İkinci olarak, belinizi esnetir ve bu bölgedeki kaslara masaj yaparak belin rahatlamasını sağlar.

4. Tanrıça pozu (Utkata Konasana)

Regl ağrısı, mide krampları, kabızlık gibi genellikle karşılaştığımız sorunların iyileşmesine yardımcı olur. Bu pozu düzenli uygulandığınızda daha sağlıklı bağırsaklara sahip olursunuz. Alt gövdenizi çalıştırırken kalça esnekliğinizi artırır ve kalçanın rahatça oturabilmesi için arka kaslara daha çok yer açıp ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

5. Kobra pozu (Bhujangasana)

Bu poz özellikle sırt ağrısından muzdarip olan yoğun tempolu çalışanlar içindir. İleride olabilecek ağrılar için de sırt kaslarınızı güçlendirir ve omuzlarınızı düzeltir.

6. Kayık pozu (Paripurna Navasana)

Bu poz güçlü bir karın sıkılaştırıcı olup boyun kaslarınızı sıkıştırmadan karın kaslarınızı güçlendirir. Aynı zamanda sindirimi hızlandırır ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

7. Oturarak yarım dönüş pozu (Ardha Matsyendrasana)

Bu poz mide, karaciğer, pankreas ve safra kesesi gibi organlara masaj yapar.

8. Köprü pozu (Setu Bandha Sarvangasana)

Uzun süre masa başında oturup sırt ağrısı çekenler bu poz tam size göre. Bu poz sırt kaslarını güçlendirip esnekliğinin artmasına yardımcı olur. Köprü pozu aynı zamanda kalça kaslarını da güçlendirir.

Kaynak: doyouyoga.com, artofliving.com

BLOOM SHOP