Yoğun iş temposunun olduğu günler, bilgisayarın karşısında bütün gün oturabiliriz, hem de hiç kalkmadan! Böyle zamanlarda yemek yemeyi ya atlarız ya da bol kalorili ve hızlı bir şekilde doyuracak bir menüyle geçiştiririz. Gün boyu hareketsiz kalmak yetmez gibi bir de trafikte vakit kaybedilmişse, eve döndüğümüz zaman koltukla bütünleşmek kaçınılmaz olur. Kısaca spor bir yana hareket dahi edemeyiz… Bu yüzden aynalar ile aramıza giren mesafelere şaşırmamak gerekir!

Oysaki düzenli olarak spor yapma alışkanlığını hayatınıza adapte ederseniz daha enerjik ve iş yaparken daha pratik olursunuz, aynı zamanda daha kaliteli uyur ve sağlıklı bir görünüme kavuşursunuz. Üstelik spor yapmak için her zaman bir spor salonuna da ihtiyacınız yok.

Her yerde uygulanabileceğiniz 15 dakikalık egzersiz önerileriyle spor yaparak form tutabilirsiniz. Başlamak için harika bir rehber işte karşınızda!

1. 1 dakika ip atlayın (3 set)

İp atlama çok iyi bir kardiyo hareketidir. Bütün vücudu çalıştırır ve yaklaşık 500 kalori yakmanızı sağlar. Denge ve koordinasyonu sağlayalan bu hareketi asla hafife almayın, eğlenirken çok sıkı terleyeceksiniz!

2. 1 dakika plank yapın (3 set)

Plank hareketini ip atlama setlerinin arasına koyabilirsiniz. Plank hareketi ile bütün vücudunuzu hissedeceğinizi garanti ediyoruz! Bu pozisyonda ellerinizin üzerinde durun ve sırtınızla kalçalarınızın düz bir çizgi olmasına dikkat edin. Vücudunuzun üst bölgesini esnetirken omuz, kol, göğüs ve sırt bölgenizi de güçlendireceksiniz.

3. Arm pull (8 set)

Atlama ipini alın ve ikiye katlayın. Bacaklarınızı kalça genişliğinde açın ve ipi iki elinizle gergin tutun. Kürek kemiklerinizi sıkarak dirseklerinizi arkaya doğru çekin. Bunu 8 kez yavaş hareketlerle tekrarlayın. Hızınızı biraz artırın ve iki katı sürede hareketi 8 kez tekrarlayın. Bu hareketlerle biceps, triceps, omuz yanlarınızı ve omuz arkalarınızı çalıştıracaksınız.

4. İp Atlama (1 set)

Nabzınızı yükseltmek için kardiyoya geri dönün. Bu basit hareketi 2 dakika boyunca tekrarlayın.

5. Kol hareketleri (8 set)

Atlama ipini iki elinizle tutun, yerde ipi ayaklarınızın altına alın. Dirsekleriniz yukarı baksın. Kollarınızı vücudunuzdan arka tarafınıza doğru çekin. Bunu 8 kez tekrarladıktan sonra 8 kez de kısa kısa tekrarlayın. Bu egzersizle göğüs, sırt ve bicepslerinizi çalıştırabilirsiniz.

6. Plank (1 set)

1 dakika daha plank duruşuna geçin. Ardından 1 dakikalık kısa bir ara verin ve 1 dakika daha zıplama hareketiyle egzersizi tamamlayın. Bunu bir sürat koşusu gibi düşünün. Bu çalışma kollarınızı ve omuzlarınızı çalıştıracak. Egzersizlerinizi zorlanma seviyeniz azaldıkça süre ve tekrarı arttırarak geliştirebilirsiniz.

BLOOM SHOP