Kış mevsimini yaşadığımız bu aylarda daha fazla enerjiye ihtiyacımızın olduğu bir gerçek. Soğuk havanın etkisiyle ısı dengesini sağlamak için artan iştah ve hareketin azalmasıyla birlikte yavaşlayan metabolizma hızı enerjimizi düşürüyor, bu da yorgun ve bitkin hissetmemize neden oluyor maalesef…

Peki daha enerjik hissetmek için ne yapmalıyız? Ve mevcut enerjimizi daha etkili nasıl kullanmalıyız?

1. Kahvaltısız güne başlama

Güne enerjik başlamak ve gün içindeki iştah kontrolünü sağlamak için mutlaka kahvaltını yap. Araştırmalara göre yapılan küçük miktarda bir kahvaltının bile stres hormonu kortizonun daha az salgılanmasını sağladığı bulunmuştur.

2. Kan şekerini dengede tutmak için ara öğün yap

Tok tutacak ara öğünler için kuru meyveler, çiğ kuruyemişler ve taze meyveler, süt, ayran, yoğurt gibi proteinlerle bir arada tüketilebilir. Ara öğünler ana öğünlere çok aç oturmanı dolayısıyla da çok kaçırmanı engeller, kan şekerini dengeler, böylece gün içinde enerjini kontrollü kullanmanı sağlar.

3. Kafein tüketimine dikkat

Düzensiz uyku günlük enerjini etkileyen en önemli etmenlerden biridir. Uyku problemi yaşamamak için günlük kafein tüketimin 200-300 mg’ı geçmemeli.

4. Bol bol su iç

İdrar rengi sarı ise su ihtiyacını karşılayamıyorsun demektir. Yeterli miktarda su metabolizmanın hızlı çalışmasını destekleyeceği için enerjini tasarruflu kullanmanı sağlayacaktır. Connecticut Üniversitesi İnsan Performansı Laboratuvarında yapılan bir araştırmaya göre, %1 lik bir sıvı kaybının bile konsantrasyon eksikliği, yorgunluk, bitkinlik hissi ve enerji kaybına neden olabildiği saptanmıştır.

5. Magnezyum alımını arttır

Magnezyumun enerji metabolizmasında önemli bir yeri vardır. Bu yüzden magnezyumdan eksik beslendiğin zaman enerjinin düşük olması olasıdır. Günlük beslenmenizde badem, fındık, kaju, tam tahıllı besinler ve balık gibi magnezyumdan zengin besinlere mutlaka yer verin.

6. Fiziksel aktiviteni arttır

Yapacağınız 10 dakikalık düzenli yürüyüşlerin bile metabolizmanı hızlandıracağı için enerjiyi arttırmakla beraber genel ruh halini de yükselttiğini gösteren birçok araştırma var.

7. Şekerden uzak dur

Şeker içeren besinler kan şekerinde ani artışlar meydana getirir ve buna bağlı anlık enerji artışları yaratır. Fakat sonrasında kan şekerinin aynı hızla düşmesiyle vücut enerjisi düşer ve yorgunluk hissi belirir. Yavaş ve sabit bir enerji için tam tahıllı besinlere ağırlık vermek gereklidir. Tam tahıllı besinler yavaş bir enerji artışı sağlayacağı için günlük enerjimizi de tasarruflu kullanmamızı destekleyecektir.

8. Probiyotikleri ihmal etme

Gün içerisinde senin gibi sindirim sisteminde yoruluyor. Bunun için Probiyotik içeren yoğurt, kefir, peynir, ayran, tursu gibi besinleri düzenli olarak tüketmekte fayda var.

Sen de kış aylarında kendini bitkin ve yorgun hissediyorsan öncelikle öğünlerini düzenleyerek enerjini dengeli kullanmaya başlayabilirsin. Unutma, her bireyin beslenme ve yaşam haritası kendine özgüdür. Yaşam tarzına göre “SADECE” yukarıda saydığım gibi bedeninin ihtiyaçlarını karşılayarak bağışıklığını güçlendirebilir ve enerjini yüksek tutabilirsin! Yarın sabah uyandığında farklı bir gün olsun;) Bedenin mutluysa ruhunda mutlu olur! Bedeni sev! Harekete geç!

BLOOM SHOP