Enerjisi düşmüş, keyifsiz, isteksiz ve halsiz olduğunuz zamanlarda, günün geri kalanını zinde ve dinamik geçirmenizi sağlayacak 15 farklı öneriyi sıraladık. Kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacak ve modunuzu yükseltecek bu önerilerimizi hadi deneyin!

Çikolata candır!

Elbette çikolatada kafein var. Fakat çikolatanın modunuzu artırma kabiliyeti kafeinden dolayı değil, kakaoda bulunan zihinsel becerileri ve modu bir anda yükseltme gücüne sahip flavonoidden kaynaklanmakta. Hadi bir parça kaçamak yapın!

Biraz uyku

Öğleden sonra yapacağınız kısa bir uyku molası ile zihninizi ve bedeninizi canlandırabilirsiniz. Araştırmalara göre, gün içerisinde 10-20 dakikalık uyku molaları gece uykusundan çalmadan, optimal uyku miktarını uyumanızı sağlamakta.

Kahve için

Bir bardak kahve ile de enerjinizi yükseltebilirsiniz. Elbette dozunda içilen kahve ile beklediğiniz faydayı sağlayabilirsiniz.

Dışarı çıkıp temiz hava alın

Bir ormanın içerisinde temiz hava alma fırsatınız olmasa bile, dışarıda geçireceğiniz 20 dakika sizi daha canlı hissettirecektir.

Ofisinize çiçek veya yeşil bir bitki alın

Bazı bitkiler, havayı temizleme özelliğine sahiptir. Eğer havasız bir ofis ortamınız varsa doğal filtrelemede yöntemi olarak yeşil bitkilerden faydalanabilirsiniz. Baş ağrılarınızı ve alerjik semptomlarınızı orta vadede hafifletebilir.

Gülümseyin

Gülmek, bilimsel olarak kanıtlanmış bir stres savardır. Aynı zamanda enerji seviyenizin de artmasına yardımcı olur. Herhangi bir sebebe ihtiyacınız olmasa da gülümseyin 🙂

Hızlı düşünün

Göz kapaklarınız uyku sinyalleri gönderirken, zihninizi hızlı düşünmeye zorlamak kulağa tuhaf gelebilir. Ancak hızlı düşünmeye kendinizi zorladığınızda bedeninizde uyanacak ve kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

Soğuk bir duş alın

Araştırmalar, kronik yorgunluğun etkilerini azaltmak için 3 dakikalık soğuk duşun etkili olabileceğini öne sürmekte.

Derin nefes alın

Diyaframdan alınan derin yoga nefesi vücuda kan pompalanmasını artırarak daha enerjik olmanızı sağlayacaktır. Gün içerisinde nefes çalışmaları yapın.

Ortamı aydınlatın

Gün ışığı, vücudumuzun sirkadiyen ritmini yani biyolojik saatini etkilemektedir. Havanın kararması ya da karanlık bir ortamda çalışmak, modumuz ve enerjimiz üzerinde etkilidir. Bu yüzden pencere kenarlarında gün ışığını alan ortamlarda çalışmak enerjinizi ve modunuzu artırmaya yardımcı olacaktır.

Müzik dinleyin

Müzik ruhun gıdasıdır! Kendinizi daha iyi hissetmek, moralinizi ve enerjinizi yükseltmek için müzik dinleyebilirsiniz. Sevdiğiniz, güzel duygular uyandıran, neşeli, dinamik bir parça sizi kendinize getirebilir.

Sosyalleşin

Araştırmalara göre, daha az sosyalleşen insanların daha az uyuduğu ve mutlu olduğu ortaya çıkarıldı. Gün içerisinde yapacağınız kısa sohbetler sizi daha canlı ve enerjik hissettirecektir.

İlginç bir şeyler yapın

Genellikle öğleden sonra 3 civarları günün en uykulu saatleridir. Bu saatlerde ilginizi çeken, keyif aldığınız bir aktiviteyi yapmak için kendinize zaman ayırın. Yapılan bir araştırmaya göre, ilgi çekici bir aktiviteyi yapmak kişiyi daha zinde ve enerjik kalmasını sağlıyor.

Limon koklayın

Bazı kokuları koklayarak ruh halimizi olumlu yönde değiştirebiliriz. Limon yağı da, aromaterapik yağlardan olup bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Limon uyarıcı bir koku olması sebebiyle kişilerin ruh halini değiştirme etkisine sahip uçucu bir yağdır. Yanınızda taşıyabilir ve enerjiniz düştüğünde koklayabilirsiniz.

Kırmızı renge bakın

Renklerin gücüne inanın. Kırmızı ve mor tonları enerjinizi yükseltirken kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Kırmızı enerjiyle, mor ise mutlulukla doğrudan ilgili bir renktir. Hatta bu nedenle ametist taşının mutluluk saçtığı, yakutun ise enerji yüklediği söylenir.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Greatist, Wiki How

BLOOM SHOP