Güne metabolizmanızı hızlandıran sağlıklı ritüeller ile başlayarak gün boyunca hiç olmadığınız kadar zinde hissedebilirsiniz. Enerjik, odaklı, mutlu ve sağlıklı hissetmenizi sağlayan metabolizma dostu sabah ritüellerini sizin için sıraladım!

Sirkadiyen ritme uyum sağlayın

Çoğu zaman yoğun hayat temposu içerisinde zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyor ve uyku düzeninde sorun yaşıyoruz. Ancak etkili çalışan bir metabolizma hızı ve zinde hissetmek için uyku kalitesine önem vermek gerekir. Çünkü vücudumuzdaki her sistemin belli bir çalışma saati bulunmaktadır. Kaliteli uyku sırasında da tokluk ve büyüme hormonu gibi önemli hormonlar salgılanır.

Geç yatıp geç uyandığımızda ise hormonlarımızın düzeni olumsuz olarak etkilenir, ödem oluşmasına neden olan kortizol hormonu daha fazla salgılanır. Özetle güne daha zinde başlamanın ilk adımı, sağlıklı bir uyku düzeninden geçmektedir. Eğer geç uyumaya alışıksanız, yatmadan önce papatya ya da melisa çayının sakinleştirici etkisinden faydalanarak rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Uyku Kalitesini Artırmanın 6 Etkili Yolu

Güne su içerek başlayın

Uyuyan bedeni uyandırmanın en iyi yöntemi sudur! Güne bedenimizin susuzluğunu gidererek başlamak hem metabolizma hızını destekler hem de kendimizi daha zinde ve tok hissetmemizi sağlar. Eğer reflü gibi herhangi bir mide rahatsızlığınız yoksa suyunuza 1 çay kaşığı elma sirkesi, biraz limon ve (kan sulandırıcı ilaç kullanmıyorsanız) 1 çay kaşığı kadar taze zerdeçal rendesi ekleyebilirsiniz. Böylece yağ yakımı ile metabolizmamız hızlanırken bağışıklığımızı da güçlendirebiliriz.

Bedeninizle güneşi selamlayın

Birçoğumuzun en büyük eksikliği bedenimizi hareketsiz bırakmak. Ben yoğun tempoda bile kendime meydan okuyarak yeni bir alışkanlık edindim. Her sabah 10-15 dakika kadar güneşi selamlayarak bedenimi esnetiyor ve güne hareket ederek başlıyorum.

Unutmayalım, bir sıfırdan büyüktür! Sabahları güne 10-15 dakika da olsa hareket ederek başlamak, kendimizi çok daha iyi hissetmemizi sağlar. Bu alışkanlık, bedenimizdeki kan akışını hızlandırarak oksijen kullanımımızı artırır ve metabolizma hızımızı destekler. Düzenli egzersiz alışkanlığı sayesinde kas kütlesi artar. Kas kütlesinin artışı da metabolizma hızının artmasını sağlar. Dolaylı yoldan azalan yağ yüzdesinden bahsetmiyorum bile!

Eğer açken hareket edemem diyorsanız, egzersiz öncesinde Tadım Çiğ Kuruyemiş ve Kuru Meyveleri’nden bir avuç kadar tüketebilirsiniz. Çiğ kuruyemişler tok hissetmemizi sağlarken mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin seviyelerinin de artmasına yardımcı olur. Serotonin yeterli salgılandığında ruh halimizi olumlu yönde etkiler, enerjik ve mutlu hissetmemizi sağlar.

İlginizi çekebilir: Mutluluk Seviyenizi Artırmaya Yardımcı 8 Besin

Gün ışığından faydalanın 

Yeterli uyku, bol su ve düzenli egzersiz gibi sabah ritüellerin yanı sıra bedenin D vitamini seviyelerini de göz ardı etmemek gerekir. Hava güneşliyse, saat 10’a kadar olan sabah güneşinden mutlaka birkaç dakikalığına faydalanın. Doğrudan sabah güneşi almak, gözün retina bölgesine sinyal göndererek uyku hormonu olarak da bilinen melatoninin yeniden düzenlenmesini sağlar. Böylelikle uyanma işlemi tamamlanır, uyku döngüsü düzene girer ve gün içerisindeki enerji seviyesi yükselir.

Bu bahsettiğim sabah ritüellerinin tamamı 10 dakikadan az sürüyor. Bir hafta boyunca deneyin ve ne kadar iyi hissettiğinizi görün; bedeniniz size teşekkür edecek!

İlginizi çekebilir: D Vitamini İçeren BesinlerUzman Dyt. Ayça Alara Aycan

1995 yılında Bursa’da doğan Ayça, 2017 yılında Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden yüksek onur derecesiyle, 2018 yılında da Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde yan dal programından ve Fitoterapi yüksek lisansından mezun oldu. Müzik en sevdiği aktiviteler arasında olup, Yeditepe Üniversitesi Çok Sesli Korosu’nda Alto olarak yer almakta ve ş̧an,...BLOOM SHOP