Gün içerisinde yaşadığınız zorluklar ne olursa olsun, enerji seviyeniz ve modunuz yeteri kadar yüksek olursa onlarla mücadele etmeniz bir o kadar kolay hale gelir.

Yapılan araştırmalar, düzenli olarak tüketilen bazı besin gruplarının mutluluk hormonu olarak bilinen serotonini doğal yollarla artırmaya yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Gün içerisinde tükettiğiniz besinler mutluluk seviyenizi önemli ölçüde etkilemektedir. Bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış, mutluluk seviyenizi artırmaya yardımcı 8 besini sizin için araştırdık. Günü mutlu ve enerjik geçirmek isteyenlere işte öneriler!

1. Avokado

Omega 3, B vitamini, magnezyum ve folik asit yönünden zengin süper besin avokado, aynı zamanda doymamış yağları içeren sağlıklı bir yağ kaynağıdır. Vücutta sağlıklı yağ tüketimini artırmak, vücudun öncelikli olarak şeker yerine yağ yakmasına olanak sağlar.

Bu sayede daha uzun süre kendinizi dinç hisseder, ani ruh hali değişimlerine de maruz kalmazsınız. Doğal bir hormon dengeleyici olan avokado, iyi hissetmenizi sağlayan kimyasalları salgılarken sindirim sistemini iyileştirir, depresyon riskine karşı kalkan oluşturur ve vücuttaki enflamasyonu azaltır.

2. Bitter çikolata

Kakao oranı yüzde 90 civarlarında olan bitter çikolata, tatlı ihtiyacını karşılarken vücudun enerji ve mutluluk seviyelerinin yükselmesine doğal yoldan destek olur.

Yapılan araştırmalar, bitter çikolata tüketmenin ruh halini iyileştirmeye ve daha sakin hissetmeye yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda, beyindeki zevk merkezini harekete geçiren kimyasallardan endorfin üretimini destekleyerek duygusal dengesizlik halini ve stresi azaltır. Etkili bir anti-enflamatuar olup bağışıklık sistemine yardımcı bir besindir.

3. Çiğ kuru yemişler

Serotonin seviyeleri, temel amino asitlerden biri olan ve serotonin yapımında kullanılan tek besin maddesi triptofan ile artırılmaktadır. Triptofan, besinlerle vücuda alınan bir amino asit olup triptofan yönünden zengin olan besinlerin tüketilmesi durumunda serotonin seviyelerini artırmaya olanak sağlar.

Özellikle ceviz, fındık, kaju ve badem gibi çiğ kuruyemişler yüksek oranda triptofan içeren besinlerdir. Stresli zamanlarınızda her gün bir avuç Tadım çiğ kuruyemiş ve meyvelerini tüketmek, mutlu olmanızı sağlar.

İlginizi çekebilir: 8 Adımda Tatilde Sağlıklı Beslenme Önerileri

4. Mantar

Çoğunlukla güneş ışınlarından edindiğimiz D vitamini; süt, yumurta sarısı, balık gibi hayvansal gıdalarda da bulunmaktadır. Ancak mantar, sebzeler arasında D vitamini bakımından zengin tek sebzedir. İçeriğindeki D vitamini sayesinde serotonin hormonunu olması gereken seviyeye ulaştırarak anksiyeteyi, stresi ve depresyonu önlemeye katkı sağlamaktadır.

5. Kinoa

Magnezyum, demir ve B vitamini gibi pek çok vitamin ve mineral yönünden zengin süper besin kinoa, kompleks bir karbonhidrat olup uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Kan şekeri seviyesini dengeler ve serotonin üretimine katkıda bulunan amino asitleri içerir.

İlginizi çekebilir: Süper Gıda Kinoa Nedir?

6. Somon

Omega 3 esansiyel yağ asitlerince zengin somon balığı, beynin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Güçlü bir antidepresan olarak bilinen somon; ruh halini dengeler, anksiyete semptomlarını hafifletir ve stresi azaltmaya destek olur.

7. Yeşil yapraklı sebzeler

Vitamin ve mineral bakımından zengin; marul, ıspanak, roka, brüksel lahanası, karalahana ve brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler, vücuttaki enflamasyonu önlemeye yardımcı olurken antidepresan görevi de görmektelerdir.

İçerdikleri C ve D vitaminleri sayesinde dopamin üretimine katkı sağlarlar. Özellikle çiğ tüketildiğinde, zihinsel aktiviteyi güçlendirir ve genel duygu durumunu iyileştirirler.

İlginizi çekebilir: Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

8. Peynir

Triptofan yönünden zengin bir diğer besin de peynirdir. Peynir, serotonin hormonunu artırmaya ve korumaya destek olmasının yanı sıra aynı zamanda güçlü bir protein kaynağıdır.

Kaynak: Healthline, Health Harvard, Pubmed, Nejm.org, Bda.uk.com

BLOOM SHOP