Vücutta enerji akışını sağlayan birçok güç merkezi bulunur. Bu güç merkezlerinin yoga pozları gibi yöntemlerle sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak, hem duygusal olarak hem de bedensel olarak güçlü olmayı sağlar. Sağlıklı bir yaşam için hangi kasların hangi yoga pozu ile geliştirilebileceğini birlikte keşfedelim. İşte vücuttaki güç merkezlerini kuvvetlendiren 5 etkili yoga pozu!

1. Pelvik taban kasları

Plank pozu

Pelvik taban kasları; kasık, kuyruk sokumu ve oturma kemiklerini birbirine bağlayan bir kas tabakasıdır. Derin çekirdek, kasık kemiği, iç uyluk ve kalçalar için bir üs görevi görür. Esnek ve güçlü pelvik kasları, kadınların rahat bir hamilelik geçirmesine ve rahmin sağlıklı olmasına destek verir. Karın, sırt ve solunum kaslarıyla beraber çalışan bu kaslar, aynı zamanda omurganın dik durmasını sağlar.

Doğum yapmak, sürekli oturarak masa başında çalışmak ve stres, pelvik kaslarına güç kaybettiren en önemli etkenler arasındadır. Güçlü pelvik kaslarına sahip olmak için plank, yan plank, yarım köprü ve kedi duruşu pozlarını uygulayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bel Yağlarını Eriten Egzersiz Uygulamaları

2. Core bölgesi kasları

Sandalye pozu

Core bölgesi; karın ve sırt bölgesi dahil olmak üzere vücudun tüm orta bölgesine verilen addır. Core bölgesi kasları güçlü ve esnek olduğunda kusursuz bir postüre sahip olursunuz. Eğer var olan bir postür bozukluğunuz varsa core bölgenizi dengeli ve güçlü bir hale getirerek bu bozukluğun önüne geçebilirsiniz.

Core bölgesini çalıştırmak için sandalye pozu, karga pozu, çekirge pozu, tekne pozu ve dolphin plank pozunu pratiğinize ekleyebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Karın Kası Egzersizi

3. Göğüs kasları

Göğüs kasları, vücuttaki güç merkezlerini kuvvetlendirmek için mutlaka çalıştırılması gereken bölgelerden biridir. Çünkü postür bozukluğunun en büyük etkenlerinden biri kısa ve gergin göğüs kaslarıdır. Buradaki kasların kısa ve gergin olması, enerjinizi ve nefes kalitenizi düşürür. Göğsünüzdeki kaslar ne kadar uzun ve güçlü olursa enerjiniz, vücudunuz ve duruşunuz bir o kadar güçlü olacaktır.

Göğüs kaslarını geliştirmek için en etkili yöntem, kürek kemiklerinin altına bir blok koyup başı geriye atarak uzanmak. Egzersizinizin en başında bu pozu uygulayabilirsiniz. Göğsünüzün iyice açılabilmesi için 5 dakika boyunca bu pozda kalmayı deneyebilirsiniz.

4. Omuz kasları

Kobra pozu

Hayattaki tüm yükü omuzlarınızda taşıyorsunuz desek yeri… Özellikle stres altında kaldığınız zamanları düşünün. Kendinizi koruma altına almak istercesine omuzlarınızı düşürürsünüz, bu da omuzlarınızın sert bir hale gelmesine neden olur. Yani omuzlardaki katılık, hayatınızdaki bir şeylerin yanlış gittiğinin göstergesi. Omuzlarınızdaki enerjiyi egzersizle beraber açığa çıkardığınız zaman kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Omzunuzu geliştirmek için yüz üstü uzanın, ellerinizi göğüs hizanıza getirip yarım kobraya kalkın ve sonra tekrar yatın. Nefesinizle beraber bu iki hareket arasında gidip gelmek omzunu çalıştırmaya yardımcı olacaktır.

5. Boyun kasları

Kedi pozu

Boyun kaslarının gücünü kaybetmesinin en büyük sebebi teknolojidir. Gün içerisinde uzun süre boyuna bilgisayar başında olmak ve baş eğik bir şekilde telefona bakmak boyun kaslarının zayıflamasına neden oluyor. Boyun kaslarınızı özellikle günün sonunda mutlaka çalıştırmanızı öneriyoruz.

Bu kasları güçlendirmek için baş ile beraber yapılan kedi-inek pozunu uygulayabilirsiniz. Çocuk pozundaki başı yavaşça kaldırıp tekrar yere bırakmak da bu kasları güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Egzersiz Öncesi ve Sonrası Beslenme ÖnerileriCemre Bosnalı

Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim bölümünden mezun olan Cemre, eğitim aldığı dönemde çeviri stajının yanı sıra Ayaydın-Miroglio Group’da Dijital Pazarlama stajı yaptı. Mezun olduktan sonra dergi ve medya sektörüne girmek isteyerek İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Editörlüğü kursu aldı. Bir sene boyunca ALL ve L’Officiel dergilerinde editör asistanı olarak çalıştı, daha sonra sosyal...BLOOM SHOP