Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin ilk Indoor Cycling Stüdyosu Urban Riders’ın kurucusu Ahmet Berkman ile kendi deneyimleri ve cycling üzerine sohbet ettik. Urban Riders; 42 Maslak, Palladium ve Atakule olmak üzere toplum üç şubeye sahip ve 45 dakikalık indoor cycling derslerinin yanında 50 dakikalık #Ustrength grup fonksiyonel antremanı sunan bir stüdyo.

Urban, “Konfor alanını nerde? Dışarıda. Potansiyelini keşfet, standardını yükselt!” sloganıyla fiziksel egzersizden çok daha fazlası, eğitmenlerinin de dediği gibi tam bir “pedal party”. Sağlıklı beden, zihin ve ruh dengesi bilinciyle yola çıkmış olan Ahmet Berkman’la yaptığımız samimi röportaj sizleri bekliyor.

Öncelikle cycling’e nasıl başladın?

Indoor Cycling’e inan nasıl başladım ben de tam hatırlamıyorum. Neredeyse Urban’da başladım diyebilirim. Daha önce spor salonlarında egzersiz yapıyordum ama hiç zevk aldığım bir spor türü değildi. Daha sonra Urban sürecinde hayal ettiğim şey ile bisiklet birleşince vazgeçilmez antrenmanım oldu.

Sence şehir insanı ve cycling arasındaki bağlantı nedir? İnsanları cycling’e çeken özellik ne olabilir?

İnsanları buraya çeken özellik, bu işin spordan fazlasını veriyor olması. Şehir insanı çok stresli, zor koşullarda ayakta kalmaya çalışan bir hayatın içerisinde. O yüzden Urban onlar için bir rahatlama, resetleme noktası haline geliyor. Kimisi için terapi alternatifi, kimisi için gündüz vakti sağlıklı disko. Birçok farklı deneyimi tek bir noktada alabildikleri bir topluluk da diyebiliriz bu işe. Böyle bir açıdan bakınca da burası şehir insanını çeken bir nokta haline geliyor.

İlginizi çekebilir: Egzersizin Önemi

Nasıl ve ne zaman bir Indoor Cycling stüdyosu açmaya karar verdin?

Danışmanlık ve özel sermaye fon yönetimi yapan firmalarda 5 sene kadar çalışma deneyimim oldu. Bu sürede işim gereği sektörü analiz etme şansım oldu. Türkiye’de spor alanında “community driven” bir modelin yapılmamış olduğunu ve burada bir fırsat olduğunu fark ettim. Genelde hep büyük salon modelleri veya spor eğitmenleri tarafından açılmış kendini çevirmek üzerine kurulu dükkanlardan oluşmuş bir pazar olduğunu gördüm. Urban fikri de bu pazarda olmayanı yaratmak hedefi ile ortaya çıkmış oldu.

Urban Riders kısa zamanda çok büyüdü, birbirinden büyük etkinlikler yaptı. Ankara’da yeni bir şube açtı. Sence Urban Riders bu başarıyı ve popülariteyi nasıl yakaladı?

Sahip olduğu insan kalitesi ile! Hem ekip olarak hem üyeler olarak çok kaliteli bir oluşuma sahibiz. Bu da insanların bizimle spor yapma arzusunu arttırıyor. İçeride bu kaliteyi bozan kimse (takım veya üye fark etmeksizin) barınamıyor ve bu yüzden içerisi hep kalitesini koruyor. Bunu etkinliklerdeki enerjimiz ve paylaşılan mutluluk ile de bizi tanımayanlara gösterme şansını buluyoruz. Yani kısacası, gücümüzü ekibimizden ve rider’larımızdan alıyoruz.

Uzun süredir cycling derslerine gelen biri olarak Urban Riders benim için terapi gibi. Resmen cycling dersine gidon üzerinde dans etmeye, eğlenmeye ve senin de vurguladığın gibi konfor alanımın dışına çıkmaya geliyorum; yaktığım kaloriler ikinci planda. Cycling hocası olup bir gruba seslenmek ve bir sürü insanın motivasyon kaynağı olmak nasıl bir duygu? Senin motivasyon kaynağın nedir?

Benim motivasyon kaynağım, senin sorunun içinde ifade ettiğin duyguları yaşıyor olman. Bunu başarabildiğimizde derste ister 1 kişi olsun ister 1000 kişi, bizi daha mutlu eden hiçbir şey olmuyor.

Yeni mezun olmuş biri olarak samimiyetle söyleyebilirim ki girişimini örnek alıyorum. Fitness alanında girişimcilik yapmak isteyenlere önerilerin var mı?

Çok teşekkür ederim. Tek bir tavsiyem olacaktır: Fitness alanında bir iş yapmak istiyorsanız işin mutfağını bilmek ve hatta ana reçeteyi siz yazmak zorundasınız. Yoksa bu kadar çok insan endeksli bir işte takım olgusunu, karşılıklı saygı ve sevgiyi yakalayamazsınız. O yüzden her zaman işin mutfağını bilerek ve en iyisi olmaya özen göstererek çalışın derim.

İlginizi çekebilir: Kendi İşini Kurmak İsteyenlere 7 İlham Verici Soru

Sen kendine ne sorulmasını isterdin?

Müşteri olsan kendine nasıl geri bildirimler yapardın diye sorardım. Öz eleştiri hayatta en önemli şeylerden biri diye düşünüyorum.

Urban Riders’ın insanlar tarafından nasıl bilinmesini istiyorsun?

45 dakikalığına hayattan kopup kendini hatırlamaya geldiğin bir yer olarak.

Bir cycling hareketi olsan ne olurdun?

Kesinlikle doubletime hızında 1 tap.Aslıhan Kesici

Aslıhan, Enka Lisesi’nde International Baccalaureate programını tamamladı. Lisans eğitimi için gittiği George Washington Üniversitesi’nde Psikoloji ve Siyasal Bilimler çift ana dalı yaptı. 2019 yılında mezun olduktan sonra çocuk ve ergenlere yönelerek çeşitli klinik ve çocuk oyun/gelişim merkezlerinde staj yaptı ve süpervizyon dahilinde gelişimsel oyun grubu çalışmaları ve bireysel oyun seansları...BLOOM SHOP