Kendi işini kurmak düşüncesi belki de sizin için uzak bir hayalden ibaret. Oysa tüm olası risklere rağmen bu hayali gerçeğe çevirmeniz mümkün!

Belki de şu an, bu hayaliniz için adım atmanın tam sırası. Kendi işini kurmak isteyen herkese motivasyon aşılayacak, onlara ne istediklerini ve neden istediklerini hatırlatmaya yardımcı olacak, 7 ilham verici soruyu sizler için kaleme aldık.

1. Bahaneleriniz amacınızın önüne mi geçiyor?

“Çocuklarım büyüdüğünde, biraz birikim yaptığımda, kendimi hazır hissettiğimde, biraz daha deneyim kazandığımda kendi işimi kurabilirim.”

Bu gerekçeler kulağa çok gerçekçi ve mantıklı geliyor, öyle değil mi? Peki onların yalnızca hedefinizi ertelemeye yarayan bahaneler olduğunu söylesek?

Kariyer koçu Melitta Campbell, kendi işini kurmak konusunda her zaman kendinize sunacağınız erteleyici gerekçeler olacağını ileri sürüyor. Önemli olan bu çok mantıklı olduğunu düşündüğünüz gerekçelerin hayalinizin önüne geçmemesi. “Şu an buna zamanım yok.” gibi yargılar sizi ulaşmak istediğiniz noktadan uzaklaştırıyor. Bahanelerinizin gerçekten geçerli olup olmadığını kendinize sorun ve cevap verirken de son derece objektif olmaya çalışın.

2. Hedefiniz için ne kadar tutkulusunuz?

Campbell’e göre; yeni bir işe başlamak için en uygun zaman, yeni iş fikrini kafanızdan atamadığınızı fark ettiğiniz andır.

Bazen istemek yetmez, gerçekten başarmak için tutkulu olmak gerekir.

3. Büyümeye ne kadar hazırsınız?

Tutku, başarının en önemli anahtarı ancak bazen sadece tutku da yeterli olmayabiliyor. Başarıya ulaşabilmek için hedefinizi açıkça belirlemeli, aklınızda hedefinize giden yolla ilgili bir rota çizmeli ve bu rotayı izlemeye başlamalısınız.

Karşılaşacağınız pek çok zorluk sizi kendi yolunuzda geliştirmeye ve ilerletmeye sebep olacak. Bunun bilincinde olarak zorluklar karşısında yılgınlık göstermeyin.

4. Belirsizliği ne derecede kaldırabilirsiniz?

Girişimci olmak, konfor alanının dışına çıkarak yepyeni bir maceraya atılmak anlamına gelir. Yeni bir işe başlamak beraberinde pek çok riski, başarısız sonuçları, yanlış kararları ve hatalı adımları getirebilir ancak bunlar vazgeçmeniz için geçerli sebepler değildir.

Tüm belirsizliğe rağmen yolun sonunu görebilmek için ilerleyecek kararlılığa sahip olmanız gerekir.

5. Sosyal ağ kurmayı seviyor musunuz?

Campbell’e göre, kuracağınız iş tek başınıza yürüteceğiniz bir iş bile olsa birlikte yol alacağınız partnerleri veya iş birliği yapacağınız başka iş güçleri yakınınızda tutmanız gerekir. Bir destek alanı ve iş birliği ağı kurmak, işinizde yükseliş göstermenize ve günden güne büyümenize yardımcı olur.

6. Yeni bir iş kurmanın masraflarını karşılayabilecek misiniz?

Sıfırdan bir iş inşa etmek masraflı bir girişimdir. Bunun farkında olarak başlamadan önce bir miktar birikim yapmak sizi pek çok yönden rahatlatacaktır.

7. Hedefleriniz gerçekçi mi?

Herkes kendi işinin patronu olmak isteyebilir. Ancak bu, yoğun bir disiplin duygusu ister. Kendi işini kurmak, güçlü bir sorumluluk bilinci, odaklanma yeteneği ve kararlılık gerektiren bir durumdur.

Tüm bunların bilincinde olarak hedefinize ulaşmayı denemelisiniz. Gerektiğinde sevmediğiniz işleri yapmak zorunda kalabilirsiniz. İstediğiniz şeyin gerçekten bu olduğuna emin olduğunuzda bu yolda adımlar atmaya başlayabilirsiniz.

BLOOM SHOP