Bazen gitmek istediğimiz yere ulaştığımızda, “Buraya ne zaman geldim? Yol ne zaman bitti?” diye kendimize şaşırırız ve yol boyu hiç dikkat etmediğimizi fark ederiz. İşte yaşam tam da bunun gibi, çoğu zaman hayatı otopilotta yaşıyor, yılların ne zaman ve nasıl geçtiğinin farkına bile varamıyoruz. Bize motivasyon ve ilham veren şeyleri çok geç ayırt edebiliyoruz.

Teknoloji dahisi Steve Jobs ise her sabah aynanın karşısına geçip kendine şu soruyu sorarak başarısı ve yaşamı üzerinde kontrolü ele geçirmeyi öğrendi: “Eğer bugün hayatımın son günü olsaydı, yapmak zorunda olduğum işi yapar mıydım? Eğer bu soruya hayır cevabı verirsem, hayatımı değiştirmem gerekir.”

Ölümlü olduğumuzu her gün kendimize hatırlatmak ilk bakışta kulağa çok iyi gelmeyebilir. Ancak her günün yeni bir fırsat olduğunu ve daha iyisini yapabileceğimizi hatırlatması açısından iyi bir motivasyon kaynağı olacaktır. Yapmak istediklerimizi yapmak ve yaşamımızın yönünü değiştirme gücünü bulmak için birkaç yöntemi sıraladık!

Güçlü olduğunuz alandan vazgeçmeyin

Yapmaktan keyif almadığımız, önemsiz birtakım işler birçoğumuzun “yapılması gerekenler” listesinde mevcuttur. Yoğun geçen bir günün ardından, bazen bir bakmışız ki bu tür işleri tamamlamaktan, asıl işleri bitirememişiz.

Steve Jobs’un ayna tekniği ile yetenekli ve başarılı olduğunuz alanı bulmanıza yardımcı olabilir. Bu teknik, zorunluluğu ortadan kaldırarak yetenekli ve motive olduğunuz alanlarda çalışmanızı öğütlüyor. “Zorunluluğu ortadan kaldır, işini sev ve işini keyifle yap!” Her gün bunun için bir çaba göstererek ve sahip olduğunuz yeteneği kullanarak aradığınız “doğru”yu yani gerçekten sizi mutlu eden şeyi bulabilirsiniz.

Örneğin bir iş kurdunuz ancak ilk günlerinizdeki heyecanınızı bir süre sonra yitirdiğinizi fark ettiniz. Nedenini araştırdığınızda karşınıza şunlar çıktı: İşler büyüdükçe kendinizi daha fazla idari işin ortasında buldunuz. Bazıları bu gibi işlerden hoşlansa da siz idari kısımda değil sahada olmayı seviyorsunuz. Bunu fark ettiğinizde derhal bu idari işleri profesyonellere devredin ve kendinizi yeniden sahaya bırakın. İşte mutluluk yeniden karşınızda!

Kendinize her gün hedef belirleyin

Üretkenliğinizi artıracak bir diğer yöntem de Benjamin Franklin tarafından geliştirildi. Franklin, her sabah kendine “Bugün neyi iyi yapacağım?” ve uyumadan önce de “Bugün neleri iyi yaptım?” diye sorardı.

Bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek, hedef koymak motivasyonun artmasını sağlıyor. Gün boyunca kendinizi bu hedefe kilitlemeniz günün sonunda hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır. Kendinize basit bir liste hazırlayabilirsiniz. Zihninizde oluşturacağınız “yapılacaklar” listesini, bir kağıda da yazabilirsiniz.

Güne motive olarak başlayın

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, zihinsel olarak güne iyi bir modda başlamanın tüm gününüzü etkilediğini ortaya koydu. Önemli olan kelimenin tam anlamıyla motive olmayı “istemek”! Böylece odaklanmanız, üretkenliğiniz ve performansınızı arttığını fark edeceksiniz.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Thrive Global, Inc

BLOOM SHOP