Günümüzde yoganın hayat kalitesini arttırmak, stresle başa çıkabilmek, yaşam enerjisini yükseltmek, bağışıklık sistemini destekleyerek olası hastalıkları önlemek, anksiyete, depresyon, panik atak gibi birçok psikolojik sorunu aşmak adına faydalı bir pratik olduğu pek çoğumuz tarafından biliniyor. Yoganın bilimsel araştırmalarla desteklenen faydaları günden güne güçlenirken bazı doktorlar ilaçla çözemedikleri hastalıklarda bile yogayı öneriyor.

Bugün artık birçok hastane, iş yeri ve okullarda yoga yapılıyor. Herkesin rahatlamaya, dinginleşmeye ve gevşemeye ihtiyacı olduğu aşikar. Yoganın popülerliği hızla yayılıyor ancak fiziksel hareketlerle sınırlı olduğu anlayışı daha yaygınken yavaş yavaş yoganın sadece fiziksel hareketlerden ibaret olmadığı da konuşulmaya başlanıyor.

Neden yoga?

Yoga, bin yıllar öncesinde ortaya çıkmış, aslında zihinde geçmişle gelecek arasında gidip gelen ve bize rahat vermeyen düşünceleri ehlileştirmek, zihni şu ana getirmek adına kurulmuş bir sistem. Yoga hareketleri (asana) ise en başlarda uzun süre meditasyonlarda oturabilmek için uygulanıyormuş.

Yoganın esas öğrettiği, yaşam enerjisini yükselterek sağlıklı düşünebilmek, fiziksel, zihinsel ve ruhsal anlamda tam anlamıyla sağlıklı hissedebilmek. Odaklı bir zihinle sağlıklı kararlar alabilmek, olaylar karşısında soğukkanlı ve aynı zamanda da anlayışlı kalabilmek, sevgi ve merhamet dolu olmak, erdemli bir yaşam sürmek yani kısacası insan teknolojisinden en doğru şekilde faydalanmamızı sağlamak.

İlginizi çekebilir: Yoganın Felsefesi ile Günlük Yaşantınızı Nasıl Dönüştürürsünüz?

Bilimsel araştırmalar ışığında yoganın faydaları

Yogadaki fizyolojik yavaşlama stresi, kalp ritmini ve kan basıncını yavaşlatıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve hastalıkları önemli oranda önlüyor. Yüksek tansiyon, kalp krizleri, kalp problemleri ve böbrek sorunları ile yakından ilgili olduğu için bu tür sorunları olanlar için yoga öneriliyor.

İlginizi çekebilir: Anksiyete Rehberi: Yoga ile Beyninizin Yapısını Değiştirin

Virginia Üniversitesi’nde 2005 yılında tamamlanan bir araştırmaya göre yoganın, kalp sağlığını güçlendirmek için güvenli ve uygun maliyetli bir sistem olduğu sonucu ortaya çıktı. Yoga sayesinde kandaki antioksidan seviyeleri yükseliyor. Düzenli yoga yapan kişilerin hastaneye uğrama ve ilaç alma oranları azalıyor.

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ileri yaşta yoga katılımcılarının dengelerinin arttığı gözlemlendi. Bu da haliyle yaşa bağlı düşüp bir yerini kırma oranının da azalması anlamına geliyor. Yoga hareketleri ile omurga düzenli olarak bükülüp, esnediği için yoga, omurlar arasında kalan disklerin bozulmasını önlüyor. Omurga sağlıklı ve genç kalıyor.

İlginizi çekebilir: Yoga Terapi ile Sağlıklı Yaş Alın

Duke Üniversitesi’nde 1989 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 4 ay boyunca yoga yapan kişilerin uyku kalitelerinde ve genel sağlıklarında iyileşme, enerjilerinde yükselme, dayanıklılık ve esnekliklerinde ise artış gözlemlemişler. Katılımcılar, sosyal anlamda da ilerleme kaydetmişler, cinsel yaşamları, sosyal ve aile ilişkileri daha iyileşmiş. Düzenli aerobik yapan karşı gruba oranla psikolojik olarak (daha iyi hissetmek, özgüven, hayattan memnuniyet gibi) önemli ölçüde iyileşme göstermişler. Bilim insanları, psikolojik tutumdaki bu iyileşmenin kayda değer olduğunu belirtmişler.

Yukarıda bahsettiklerimiz bilim ve yoga ilişkisinde yoganın yararlarından sadece bazıları. Bu konuda daha fazla bilgi için William J. Broad’ın kaleme aldığı “The Science of Yoga” adlı kitabı okumanızı öneririm.

Henüz yogayı düzenli bir rutin haline getirmediyseniz deneyip kendiniz görmelisiniz. Not etmekte fayda var ki yogayı düzenli bir rutin haline getirmek sadece hareketleri uygulamakla sınırlı kalmamalı. Hareketler, nefes egzersizleri, meditasyon, iç gözlem ve öz-varlık-erdem bilgisi yoga söz konusu olduğunda bir bütün. Keyifli uygulamalar!Arzu Özev

1983 yılında İstanbul’da doğan Arzu, Saint Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra University of Massachusetts Amherst’te psikoloji okuduğu yıllarda, Sudarshan Kriya nefes tekniği ve yoga öğretisiyle tanıştı. Hindistan başta olmak üzere, Yeni Zelanda, Güney Afrika, ABD ve Almanya’da kişisel gelişim ve yoga konusunda birçok eğitim alarak, sertifikalı eğitmen oldu. Dünya çapında 150...BLOOM SHOP