Fotoğraf: Jason Ykobosky

Yoganın en önemli amacı; zihni sakinleştirmek, vücudu canlandırmak ve güçlendirmek. Zihni, özellikle nefes egzersizleri ve meditasyonla huzura kavuştururken yoga pozlarıyla da bedeninizi geliştirebilirsiniz. Birçok farklı işe aynı anda yetişmeye çalıştığımız “modern” dünyada, çoğu zaman kendinize vakit ayıramıyor olabilirsiniz. Ancak haftanın birkaç günü sadece 1 saatinizi yogaya ayırarak, kendinizdeki değişimi gözlemleyip yoganın faydaları ile tanışabilmeniz mümkün.

Hayatınıza yogayı dahil etmek, yıllara meydan okumanızı ve sağlığınızı korumanızı sağlar. İşte 6 maddede yoganın anti-aging etkisi yaratan faydaları!

1. Kas iskeletinizi geliştirir

Yoga, kas iskeletinizdeki bozuklukları giderir ve iskeletinizi geliştirir. Günlük hayattaki omurga hareketsizliği ve masabaşında oturmak gibi etkenler iskeletinizin zayıflamasına ve çökmesine neden olur. Bunun yanı sıra göğüs kafesinizdeki kasların hiç çalışmaması da omurganızın kamburlaşmasına sebep olur. Yoga ile omurganızı canlı tutup göğüs kafesinizi açarak dik ve güçlü bir görünüme sahip olabilirsiniz. Uygulama sırasında boynunuzu da esnettiğiniz için kireçlenmeyi de önleyebilirsiniz.

2. Eklemlerinizi ve bağ dokunuzu güçlendirir

Yoga yapmak bağ dokunuzu ve eklemlerinizi güçlendirir. Özellikle pozlarda uzun süre kalınarak yapılan Yin yoga bu konuda oldukça etkilidir. Eklemler hyalüronik asitle beslenir, Yin yoga ise bu sıvının artmasına yardımcı olur. Artan hyalüronik asitle, özellikle yaş aldıkça ortaya çıkan eklem ağrılarını önlemeniz mümkündür. Bağ dokusu ise eklemlerin üzerinde bulunur ve kemikleri korur. Bağ dokunuz ne kadar güçlüyse eklemleriniz ve kemikleriniz de o kadar kuvvetli olur.

3. Sinir sisteminizi destekler

Sinir sistemi ile ilgili yaşayacağınız herhangi bir sorun yaşam kalitenizi kötü yönde etkiler. Sinirleriniz zayıf olduğu zaman hafıza problemleri, kas zayıflığı, el ve ayakların tutmaması, baş ağrısı, nefes darlığı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Düzenli yoga yapmak, parasempatik sinir sisteminizin güçlü kalmasına destek olur. Bu sistem bedeni yeniler ve canlı tutar. Dolayısıyla yogadaki pozlar ve nefes çalışmaları ile bu sinir sistemini tazeleyebilirsiniz.

4. Hormonlarınızı dengeler

Geç yaşlanmanın en önemli unsurlarından biri de, yaşamsal faaliyetlerinizi kontrol eden hormonların dengede kalmasıdır. Yoga ile hormon dengesi sağlanabilir. Yoga, özellikle yaşlanmayı hızlandıran stres hormonunun salgılanmasını önleyerek size daha uzun bir yaşam vadeder.

Strese maruz kaldığınızda bedeninizde kortizol hormonu salgılanır ve bu hormon hem hücre yaşlanmasını hızlandırır hem de vücudun savunma mekanizmasını zayıflatır. Kortizol hormonunun fazla salgılanmasını önleyen yoga aynı zamanda stresi hafifleten serotonin, noradrenalin ve dopamin hormonlarının çalışmasını sağlar.

İlginizi çekebilir: Hormon Dengesizliği Nedenleri ve Dengelemek İçin 6 Madde

5. Zihninizi canlı tutar

Zihnin yıllar boyunca güçlü ve canlı kalması için düzenli olarak zihin pratikleri yapmak gerek. Yoga ile yalnızca vücudunuzu değil zihninizi de çalıştırıyorsunuz. Matın üzerinde “anda kalarak” yaptığınız hareketlere odaklandığınız için zihniniz, yoga yaptığınız süre boyunca canlı kalır. Bu süre zarfında zihniniz canlı kalırken aynı zamanda yavaşlar. Yoğun hayatınıza bir ara verdiğiniz bu anlarda vücudunuz kadar zihniniz de kendini rahatlamış hisseder.

6. Uyku kalitenizi arttırır

Yoga, uyku problemleri için en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Uzun süre uykusuz kalınca zihinsel aktiviteler yavaşlar, organlar çalışması gerektiği gibi çalışamaz ve cilt kendini yenileyemez. Ve en sonunda erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.

Yogadaki derin nefesler ve rahatlatıcı pozlar, parasempatik sinir sisteminizi devreye soktuğu için uyku düzeniniz dengelenir ve uykunuzun kalitesi artar. Özellikle uyumadan önce çocuk pozu, twist ve esneme hareketleri yaparak uyku moduna rahatça geçebilirsiniz. Uyku öncesi yoganızı 20-30 dakika arası tutabilirsiniz. Pratiğin sonunda yüzünüze lavanta gibi rahatlatıcı bir uçucu yağ ile masaj yapabilir, yoga yaptığınız ortamı yalnızca mumlar ile aydınlatarak uykunuzun gelmesine destek olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Uyku Kalitesini Artırmanın 6 Etkili YoluCemre Bosnalı

Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim bölümünden mezun olan Cemre, eğitim aldığı dönemde çeviri stajının yanı sıra Ayaydın-Miroglio Group’da Dijital Pazarlama stajı yaptı. Mezun olduktan sonra dergi ve medya sektörüne girmek isteyerek İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Editörlüğü kursu aldı. Bir sene boyunca ALL ve L’Officiel dergilerinde editör asistanı olarak çalıştı, daha sonra sosyal...BLOOM SHOP