Yin yoga, Taoist ying ve yang kavramlarının doğadaki karşıt ve tamamlayıcı ilkelerine dayanmaktadır. Yin her şeyin hareket etmeyen ve gizli yönüdür, yang ise hareketli ve açığa çıkan yönüdür. Vücuttaki sıkı bağ dokuları yin, daha hareketli ve esnek kaslar ise yang’dır.

Yin yoga genellikle kalçaların, pelvisin, iç kalçaların ve alt omurganın uzun süreli, pasif taban pozlarından oluşur. Bu alanlar özellikle bağ dokuları açısından zengindir. Pozlar beş dakika, bazen daha uzun süre boyunca uygulanır.

Bir yin yoga dersinin süresi 30-40 dakika arasında değişir ve her sınıfın farklı bir odak noktası vardır: kalçalar, omurga, bacaklar, üst vücut, çakralar, nefes ve zihin.

Yin yoganın faydaları

  • Zihin ve bedeni dengeler ve sakinleştirir
  • Stresi ve endişeyi azaltır
  • Dolaşımı hızlandırır
  • Esnekliği artırır
  • Eklem hareketliliğini artırır
  • İç organları dengeler
  • Prana akışını iyileştirir

Kimler bu pratiği uygulamalı?

Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız ya da aşırı uyarılmış ve düzensiz bir enerji akışına sahipseniz, bu pratik tam size göre.

Modern toplumda hepimiz 7/24 ulaşılabilir ve aşırı uyarılmış durumdayız. Karşımıza çıkan bilgileri sürekli olarak işleyen zihinlere sahibiz. Zihnimiz bilginin değerini anlamadan bilgiyi işlemeye çalışıyor. Sakinleşmek içinse zihnimizin biraz durmasına ve rahatlamasına ihtiyacımız var. Yin yoga, hayatın tüm hareket hallerini dengelemenin harika bir yolu.

Yin yoga ve beden

Bu yoga pratiği, bağ dokuları olarak da bilinen yin dokular üzerinde çalışır. Bağ dokuları, yavaş ve sabit hareketlere daha iyi yanıt verir, bu nedenle bu yogada pozlar daha uzun süre boyunca uygulanır. Pozları uzun süre uygulamak, bağ dokularının daha uzun ve güçlü hale gelmesine yardımcı olur. Bu egzersizin amacı, vücudu güçlendirmektir. Farklı yin yoga pozları, vücuttaki tıkanıklıkları uyarır ve iyileştirir. Bu şekilde iç organlar da dengelenir.

Yin yoga ve zihin

Dersteki pozların uzun süre tutulması ile yaratılan boşluk anları, zihinde ortaya çıkmak isteyen şeyler için alan yaratır. Hareket halindeyken bastırdığımız anksiyete, mutluluk ya da can sıkıntısı yoga ile ortaya çıkar. Yin yoga, bu duygulara izin vermeniz için size zaman ve alan tanır.

Bir yin yoga sınıfında eğitmenler tüm duyguların orada var olmasına izin vermenizi, ancak onlarla özdeşleşmemenizi teşvik edecektir. Eğitmeniniz ortaya çıkan tüm duyguların gözlemcisi olmanız için size rehberlik etmelidir. Beden, bastırılan duyguları hapsetmek için büyük bir enerji harcar. Duyguların ortaya çıkmasına izin vermeniz, bedeninizi serbest bırakacaktır. Bu şekilde zihninizin bilinçaltı duyguları temizlemesine izin verir, sisteminize vücudunuzdaki tıkanıklıkları gidermesi için çalışma fırsatı tanırsınız.

Yin yoga ipuçları

  • Pozlarınızı yavaşça ve nazikçe uygulayın. Pozunuz için maksimum enerji harcamayın, bedeninizin acı çekmesine yol açacak kadar ısrarcı olmayın.
  • Bilinçli olarak pozu serbest bırakın. Çok fazla değişiklik yapmadan hareketsiz kalmaya çalışın.
  • Pozunuzu 1-3 dakika boyunca korumakla başlayın, daha sonra 5 dakika ve ötesini hedefleyin.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP