İster uzun zamandır koşuyor olun, ister yeni başlayan hevesli bir amatör; İstanbul’da bu tutkunuzu gerçekleştirecek pek çok alan mevcut.

İstanbul’un koşu noktalarını en iyi kim bilir diye düşündüğümüzde aklımıza hemen milli yüzücü, triatlet ve “Bu Kızlar Nereye Koşuyor” spor grubunun kurucusu Beste Önal geldi. İki sene boyunca Nike’ın Run Club Coach’u olarak koşu kültürünün yaygınlaşmasına destek veren Beste Önal, İstanbul’da koşmaktan en çok keyif aldığı en iyi koşu parkurlarını bizimle paylaştı. İşte o parkurlar:

Bebek – Ortaköy Sahil Şeridi

Beste Önal da dahil olmak üzere pek çok profesyonel koşucunun tercih ettiği bu rota muhteşem bir manzaraya sahip. Yalnız öğlen saatlerinden itibaren yaya ve araç trafiği yoğunlaştığı için koşunuzu sabahın erken saatlerinde yapmanızı tavsiye ederiz.

Emirgan Korusu

Yemyeşil ve oksijen dolu bu parkur, koşu yaparken günlük hayatın stresinden arınmak için birebir. Emirgan Parkı’nın kuzey köşesinde yer alan kauçuk zeminli koşu parkuru, sert zeminde koşmayı sevenler için ideal.

Maltepe Koşu Pisti

Beste Önal’ın interval antrenmanlar için kullandığı Maltepe Atletizm Pisti’nde aynı zamanda basketbol sahası, futbol sahası ve çocuk oyun alanları da bulunuyor.

Aydos Ormanı

Kartal’ın Uğur Mumcu semtinde yer alan Aydos Ormanı’nda tek bir kapı ya da koşu parkuru yok. Bu yüzden özellikle ilk gidişle burada daha önce koşmuş olan biriyle gitmenizde fayda var. Çam ağaçları ve toprak zemini ile oldukça keyifli bir koşu rotası olan Aydos Ormanı, Beste Önal’ın koşu ekibiyle birlikte antrenman yaptığı yerlerden.

Kayışdağı Ormanı

Kayışdağı Ormanı, semti ayaklar altına alan manzarasıyla İstanbul’un keyifli koşu rotalarından biri. Parkurdaki tepelere ve yokuşlara hazırlıklı olun!

Caddebostan Sahili

Yaz mevsiminin popüler toplanma noktalarından biri olan Caddebostan sahili, koşu tutkunlarının da sık kullandığı rotalardan biri. Kalabalığa maruz kalmak istemiyorsanız, burada sabahın erken saatlerinde koşmanızı öneririz.

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı’nda koşu için tercih edebileceğiniz farklı parkurlar mevcut. 6 km uzunluğundaki Neşet Suyu parkuru, yemyeşil doğası ve göl manzarası ile hem koşu hem de yürüyüş yapanların uğrak noktalarından. Ayvad Bendi de Beste Önal’ın Belgrad Ormanı’nda koşmaktan keyif aldığı bir diğer parkur.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP