Stresi azaltan, yaratıcılığı ve zihinsel zindeliği destekleyen, pozitif duygulara ortam hazırlayan meditasyon; günlük rutinimize dahil olduğunda yaşamımızı çok daha verimli bir hale dönüştürüyor. Yolda, iş yerinde, uyumadan önce veya tatilde istediğiniz her an rahatlıkla uygulayabileceğiniz en iyi meditasyon uygulamalarını listeledik!

Neden meditasyon?

Çağımızın en büyük problemlerinden stres ve anksiyeteyi önlemeye yardımcı olan meditasyon, birçok insan tarafından uygulanan bir pratiktir. Sadece stresle savaşmakla kalmayan meditasyonun bilim insanları tarafından kanıtlanmış faydaları ise şu şekilde:

  • Uykuyu düzenler.
  • Kan basıncını düşürerek kalp krizi riskini azaltır.
  • Obsesif davranışları ve bağımlılık yatkınlığını törpüler.
  • Konsantrasyonu arttırır.
  • İnsan ilişkilerini iyileştirir.
  • Özgüven, öz şefkat gibi pratikleri geliştirerek içe dönük sevgiyi destekler.
  • Hafıza kaybının önüne geçer.
  • Duygusal dayanıklılık sağlayarak ani ruh hali değişimlerini engeller.

İlginizi çekebilir: Meditasyonun Faydaları: Meditasyon Sırasında Beynimize Neler Oluyor?

Farkındalığı arttıran 7 uygulama

1. Meditasyon

İlk Türkçe meditasyon uygulaması olan “Meditasyon”, günde beş dakikadan başlayan egzersizleriyle beden, nefes, şefkat, uyku gibi spesifik kategoriler sunarak daha mutlu ve huzurlu bir gün geçirmenizi vadediyor. Almanca, Fransızca, Japonca gibi birçok dilde hizmet veren uygulama dünya çapında yaklaşık 1.8 milyon insan tarafından kullanılmakta. Uygulamanın yaratıcı ekibinde yer alan ve meditasyon seanslarını seslendiren Deniz Bağan’ın huzur veren ses tonuyla siz de günlük yaşamın problemlerinden arınabilirsiniz.

IOS 10.0, Iphone, Ipad, Ipod touch ve Android ile uyumlu.

2. Headspace

Sağlığın ve mutluluğun kılavuzu olarak kendini tanıtan “Headspace”, gün içerisindeki stresten kurtulmak veya gece yatmadan önce huzurlu bir uykuya dalmak için birçok meditatif teknik sunan popüler bir uygulama. Dinlediğiniz temel seanslarla konsantrasyonunuzun arttığını, ilişkilerinizin iyileştiğini, empati gücünüzün geliştiğini ve anksiyetenizin hafiflediğini fark edebilirsiniz.

IOS 10.0, Iphone, Ipad, Ipod touch ve Android ile uyumlu.

3. Calm

Apple tarafından “2018 Yılının En İyi Uygulaması” ödülüne layık görülen “Calm”; uyku, meditasyon ve rahatlama konularında alanının en başarılı uygulamalarından bir tanesi. Milyonlarca insanın stresle ve uyku problemleriyle başa çıkabilmek için takip ettiği uyku hikayeleri, rahatlatıcı müzikler, nefes alma çalışmaları, esneme hareketleri alanında uzman psikologlar, terapistler ve doktorlar tarafından hazırlanmış. 3 dakikadan 25 dakikaya kadar istediğiniz uzunlukta dinleyebileceğiniz seanslar Almanca, Fransızca, Korece, İspanyolca ve İngilizce dilinde hizmet sunuyor.

IOS 10.0, Iphone, Ipad, Ipod touch ve Android ile uyumlu.

İlginizi çekebilir: Uyku Kalitesini Artırmanın 6 Etkili Yolu

4. Insight Timer

Time Dergisi ve Women’s Health tarafından “Yılın Uygulaması” seçilen “Insight Timer”; Stanford, Harvard, Oxford Üniversitelerinden hocalar, mindfulness eğitmenleri, psikologlar ve nörologlar eşliğinde kurgulanmış bir meditasyon uygulaması. Birçok dilde hizmet sağlayan, binlerce insanın kullandığı bu uygulamayla mutluluk yöntemlerini keşfedebilir, daha kaliteli bir uyku düzenine sahip olabilir ve anksiyetenizi kontrol altına alabilirsiniz. Mindfulness pratiklerini uygulamanızın yanı sıra çeşitli sosyal gruplara da katılım gösterebilirsiniz.

IOS 10.0, Iphone, Ipad, Ipod touch ve Android ile uyumlu.

5. Moment

Türkçe meditasyon yapmaktan hoşlananlara meditasyona giriş niteliğinde bir rehberlik hizmeti sunan Türkçe uygulama “Moment”, hayattaki tüm açık ve koyu renklerin bir arada nasıl kullanılabileceğine dikkat çekmeyi hedefliyor. Anda kalmak, akışa güvenmek, kendini sevmek, affetmek gibi meditasyon kategorileriyle zihne, bedene ve kalbe odaklanan uygulama, kullanıcılarını psikolojik olarak daha güçlü bireyler haline getirmeyi amaçlamakta.

IOS 10.0, Iphone, Ipad, Ipod touch ve Android ile uyumlu.

6. Simple Habit

En iyi meditasyon uygulamaları arasında yerini alan “Simple Habit”, kolay arayüzüyle aradığını pratik bir şekilde bulmak isteyenler için ideal. Günde sadece beş dakikanızı ayırarak doğru nefes alma tekniklerini öğrenebilir, günün stresinden uzaklaşabilir, odaklanma gücünüzü iyileştirebilir ve kendinizi çok daha sakin hissedebilirsiniz. Mindfulness pratikleriyle yoğun temponuzun arasında gözden kaçırdıklarınıza daha farklı bir gözle bakmayı öğrenebilirsiniz.

IOS 10.0, Iphone, Ipad, Ipod touch ve Android ile uyumlu.

7. Relax Melodies

Uyku problemleri çeken ve gece yattığında uyumadan önce meditasyon yapmayı sevenler için: “Relax Melodies” ile her geceniz huzurlu bir uykuyla geçsin. Zengin ses ve müzik seçenekleriyle uykuya dalmanızı kolaylaştıran uygulama, nöropsikologların ve doktorların uyku tavsiyeleri dikkate alınarak hazırlandı. Doğa seslerinden mantralara, ASMR’den çeşitli ses frekanslarına kadar her şeyi bulabilirsiniz.

IOS 10.0, Iphone, Ipad, Ipod touch ve Android ile uyumlu.

İlginizi çekebilir: Zihni ve Bedeni Rahatlatacak Derin Uyku Müzikleri

BLOOM SHOP