Bedeninizin ve zihninizin ihtiyaç duyduğu dinlendirici gece uykuları için harika bir önerimiz var: Uyumanıza yardımcı olacak 10 ev bitkisi önerisi! Yatak odanıza daha temiz bir hava, artan oksijen seviyesi ve mis gibi kokular getirecek 10 ev bitkisi önerisini sizin için derledik. Doğanın mucizelerinden yardım alın ve huzurlu bir gece uykusuna hazır olun!

İlginizi çekebilir: Evinize Baharı Getirecek İç Mekan Bitkileri

1. Paşa Kılıcı

Snake Plant olarak da bilinen Paşa Kılıcı, bakımı oldukça kolay olan bir bitki. Paşa kılıcı evin havasını temizler ve karbondioksiti oksijene çevirir. Üstelik pek çok bitkinin aksine, buna siz geceleri uyurken de devam eder. Daha fazla oksijen, daha iyi uyku anlamına gelir.

2. Biberiye

Lezzetli biberiye, sadece yemeklerinizde kullanabileceğiniz bir bitkiden çok daha fazlası! Biberiyenin kokusu anksiyeteyi azaltır ve hafızayı geliştirir. Başucunuzda küçük bir biberiye bitkisi bulundurun ve uyumadan önce ellerinizi bu bitkiye sürün; uyku kalitenizdeki gelişimi hemen fark edeceksiniz.

3. Afrika Papatyası

Gerbera ismi ile de bilinen Afrika papatyası, yatak odanızda yeterince ışık olduğu sürece hayatta kalır. Bu çiçeğin muhteşem renkleri uyandığınız anda kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bunun yanı sıra geceleri oksijen salgılar ve odanızın havasındaki kimyasalları temizler. Afrika papatyası, uyku apnesi ya da alerjisi olan kişilere tavsiye edilmektedir.

4. Lavanta

Lavantanın muhteşem kokusu, onu yatak odası için en çok tercih edilen bitkilerden biri haline getirir. Lavanta; kaygıyı azaltır, nabzı yavaşlatır, kan basıncını düşürür, stresi azaltır ve daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olur. Oldukça güçlü bir kokuya sahip olduğu için yatak odanızda küçük bir lavanta bitkisi bulundurmanız faydalı olacaktır.

5. Yasemin

Yasemin bitkisi genellikle iç mekanlarda bakılmaz. Ancak kaygıyı azaltması ve uyku kalitesini yükseltmesi nedeniyle yatak odasında şans verilmesi gereken bitkilerden biridir. Yasemin çiçeği nabzınızı yavaşlatır, nefesinizi düzeltir ve kan basıncınızı azaltır.

6. Pothos Sarmaşığı

Pothos sarmaşığı az ışık istemesi ve sürekli sulanmaya ihtiyaç duymaması nedeniyle evlerde kolay bakılan bitkilerden biridir. Karbonmonoksiti oksijene çeviren bu Pothos sarmaşığı, daha iyi bir uyku için şans vermeniz gereken bitkilerden biridir.

7. İngiliz Sarmaşığı

Genellikle dış mekanlarda bakılan İngiliz sarmaşığı, küçük bir saksıya asıldığında çok şık bir dekoratif görünüm yaratır. İngiliz sarmaşığı, güzel görünümünün yanı sıra, havadaki küf miktarını azaltır, alerji tedavisine yardımcı olur ve içinde bulunduğu odanın hava kalitesini artırır.

8. Kurdele Çiçeği

Kurdele çiçeği çok az bakım isteyen ve kolay üretilen bir bitkidir. Eğer baş ağrısı çekiyor ya da düşüncelerinizi toparlamakta güçlük çekiyorsanız; odanıza bir kurdele çiçeği saksısı koyun. Bu bitki havadaki kimyasalları temizler ve tazeleyici bir hava kalitesi yaratarak daha iyi uyumanızı sağlar.

9. Aloe Vera

Aloe Vera bitkisi, bir yarayı ya da güneş yanığını iyileştirmenin yanı sıra, havayı temizler ve size dinlendirici bir gece uykusu armağan eder. Aloe Vera bitkisi aynı zamanda kimyasal temizleyicilerin ve duvar boyasının içinde bulunan benzen maddesini de havadan temizler.

10. Barış Çiçeği

Barış çiçeği havadaki benzen, formaldehit ve karbonmonoksiti temizler. Daha da ilginci, havadaki küf sporlarını kendisi için besine dönüştürür. Barış çiçeğinin güzel ismi, harika görünümü ve benzersiz faydaları; yatak odanızda harika bir uyku çekmeniz için huzurlu bir atmosfer yaratır.

BLOOM SHOP