Kaliteli bir uyku uyumadığımızda ertesi günü yorgun, isteksiz ve keyifsiz geçirebiliyoruz. Bu durum iş yerindeki performansımızın düşmesine, önemli sorumlulukların aklımızdan çıkmasına ya da sevdiklerimizle olan ilişkilerimizde yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden uykusuzluğun bedenimiz ve psikolojimiz üzerinde yarattığı olumsuz etkilerinden kurtulmak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu uykuyu uyumamız gerekir.

Kaliteli uykunun sırlarını merak edenlere, iyi ve kaliteli uyku için sakinleştirici gece ritüelini hazırladık!

1. Uyuduğunuz odayı ve yatağınızı kişiselleştirin

Yoğun bir günün ardından eve geldiğinizde dağınık bir oda ve yatak ile karşılaştığınızda kendinizi çok daha yorgun ve isteksiz hissedebilirsiniz. Odanızda tuttuğunuz kullanılmayan eşyalar, sevmediğiniz detaylar, size negatif enerji veren parçalar o oda içerisinde huzurlu ve kaliteli bir uyku uyumanızı engeller.

Bu nedenle rahat bir uyku için öncelikle yatağınızdan başlayarak uyuduğunuz odayı kişiselleştirin. Vücudunuza uygun bir yatak seçin, yatağı içinizi açacak nevresim ve çarşaflarla derli toplu, temiz tutmaya özen gösterin, rahat yastıklarla tamamlayın. Yattığınız odayı ise olabildiğince az ve işe yarar eşyayla, sevdiğiniz ve kendinizi iyi hissettiğiniz şekilde dekore ederek düzenli olarak havalandırın.

İlginizi çekebilir: Yorucu Bir Günün Ardından Dinlenmenin En İyi 5 Yolu

2. Uyumadan önce mavi ekran ışığından uzaklaşın

Kaliteli gece uykusu için ışık faktörü oldukça önem taşıyor. Yattığımız odada açık televizyon, bilgisayar, tablet ışığı olması uyku kalitemizi direkt olarak etkiliyor. Hatta uyumadan önce telefonla ya da bilgisayarla saatlerce vakit geçirmek bile sağlıklı bir uyku uyumamıza engel oluyor.

Bu nedenle, sizler de uyku kalitenizin artmasını istiyorsanız, rahat uyku için uyumadan 1-2 saat öncesine kadar teknolojik aletlerden uzaklaşarak, bu aletleri uyku esnasında odada bulundurmayarak, olabildiğince ışıksız bir odada uyumayı deneyerek işe başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dijital Detoks: Oturumu Kapatın

3. Akşam 8’den sonra bir şey yememeye özen gösterin

Akşam yemeğinde yenilen ağır yiyecekler hazımsızlık problemine sebep olarak gece uykusunda huzursuzluk hissine neden olabiliyor. Hatta zaman zaman kabus görmemize neden olan sebeplerden bir tanesi de akşam yemeğinde sindiremediğimiz ağır öğünler! Bu nedenle olabildiğince akşam öğünlerimizi hafif tutarak ve 8’den sonra bir şeyler yememeye özen göstererek uykularımızı daha huzurlu hale getirebiliriz.

4. Gece yarısı olmadan yatağınıza yatmış olmayı hedefleyin

Uykunun hücre yapılandıran ve vücudu yenileyen etkili saatlerinin gece yarısından önce başladığı biliniyor. Bu nedenle verimli uyku için çok geç saatlerde uyumamayı alışkanlık edinerek gece yarısından önce yatağa girme alışkanlığı edinebiliriz.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Bir Yaşam İçin 5 Adımda Daha İyi Uyuyun!

5. Her gece yatağa aynı saatte girin

Uzmanlar, iyi uyku ritmi için vücudu her gece aynı saatte yatağa yatmaya alıştırmak gerektiğini söylüyor. Bu sayede biyolojik saat kontrol altına alınabiliyor ve zorlanmadan uykuya dalma süreci çok daha kontrol edilebilir bir hale geliyor. Bu nedenle uyku kalitesini artırmak için her gece yatağa aynı saatte girmeye özen gösterebilirsiniz.

Sakinleştirici gece ritüeli

Beden sağlığı uzmanı ve yazar Lauren Roxburgh, uykunun genel sağlığımız için en temel besin kaynaklarından biri olduğunu söylüyor. Roxburgh’un pek çok sebepten ötürü uykusuzluk problemi çeken insanlar için önerdiği sakinleştirici gece ritüelini sizler için derledik!

1. Hafif bir akşam yemeği: Sebze ağırlıklı, bol yeşillikli hafif bir akşam yemeği tercih ederek birkaç saat sonraki uykunuza destek sağlamanız mümkün.

2. Akşam yemeği sonrası bitki çayı: Rezene, papatya, melisa gibi bitki çayları vücudu gevşeterek çok daha huzurlu, sakin ve dingin bir akşam geçirmenize yardımcı olabilirler!

3. Sakinleştirici aktiviteler: Bir şeyler yazmak, kitap okumak, müzik dinlemek gibi dinlendirici ve huzurlu hissettiren aktivitelerle uyku öncesi bedeninizi huzura kavuşturabilirsiniz.

4. 15 dakikalık bir akşam yürüyüşü: Oksijen alışıyla sakinleşen ve kalp ritmini çok fazla yükseltmeyen, ritmik bir yürüyüşle gevşeyen beden rahatlıkla uykuya dalmaya hazır bir hale gelebilir.

5. Bitki özleriyle duş: Bitki özlü aromaterapi yağları, doğal duş jelleri ve sabunları, ferahlatıcı kokular ile alacağınız bir duşla vücudu tamamen sakinleştirmeyi deneyebilirsiniz.

6. Gua sha: Uyumadan önce yüzünüze Gua sha ile yaptığınız yüz masajı günün yorgunluğu, stresi ve gerginliğini tamamen atarak cildinizde sakin bir enerji akışı yaratabilir.

7. Meditasyon: Karanlık, sessiz, havalandırılmış odanızdaki rahat yatağınıza geçtiğinizde nefes egzersizleri veya meditasyonla bedeninizin yanı sıra zihninizi rahatlatabilir, bu sayede uykuya çok daha kolay ve huzurlu dalabilirsiniz.

BLOOM SHOP