Güneş yanıklarının tedavisinde ortaya koyduğu yüksek performans nedeniyle oldukça iyi tanınan Aloe Vera bitkisi, tam anlamıyla bir şifa kaynağı. Sağlık konusundaki iyileştirici gücü yalnızca cilt üzerindeki yenileyici ve tedavi edici etkisiyle kalmayan, insan vücuduna bütünsel olarak da iyi gelen bu bitki, birçok farklı kullanıma alanına sahip.

Sindirime yardımcı olması, kasları rahatlatması ve insan vücudunu dengeye sokan adaptojen bir bitki olması bunlardan yalnızca birkaç tanesi. İşte Aloe Vera’nın belki de daha önce hiç duymadığınız 5 mucizevi etkisi!

Yanıklar ve döküntüler

Aloe Vera’nın mucizevi etkileri arasında en güçlü olanı, cildi tedavi etme özelliği. Tam anlamıyla bir cilt dostu olan Aloe Vera, yanıkların tedavi sürecinde oldukça etkili. Sadece güneşten kaynaklananların değil, ufak kazaların meydana getirdiği yanıkları da iyileştiren bu bitki, yara izlerini geçirme konusunda çok faydalı.

Aloe Vera’nın yapraklarının içinde bulunan jel dokulu maddeyi yanıkların üzerine uygulamak ve maddenin cilde temas etmesine izin vermek, tedavi sürecinin başlaması için yeterlidir. Ayrıca kaşıntıların rahatlatılması ve ciltte oluşan kızarıklıkların giderilmesi konusunda da iyileştirici etkileri bulunmaktadır.

Doğal antiseptik ve akne tedavisi

Aslında Aloe Vera’nın cilt üzerindeki yara iyileştirme etkilerinin de kaynağı, içinde barındırdığı 6 farklı doğal antiseptik. Bu maddelerin birçoğu medikal ve kozmetik ürünlerde de tercih edilmekte.  Özellikle akne karşıtı ürünlerde sıklıkla karşımıza çıkan salistik asiti içinde doğal olarak bulunduran Aloe Vera bitkisi, inatçı cilt lekeleri üzerinde büyük bir etkiye sahip.

İlginizi çekebilir: Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözüm Önerileri

Sindirim sistemi

Sindirim sistemi sorunlarının çözümlenmesine ve düzenlenmesine yardımcı olan Aloe Vera, hassas sindirim sistemlerinde de işe yaramaktadır. Aloe Vera günlük olarak tüketilmeye uygun olmasının yanında, ilaç gibi sadece rahatsızlık belirtileri meydana geldiğinde de kullanılabilir. Günlük kullanımı tercih edildiği zaman hastalıklardan ve rahatsızlık oluşturan semptomlardan koruyucu etkisi vardır.

Aloe Vera, belirli gıdalar nedeniyle oluşan şişkinlikleri düzenlenmesinden daha ciddi ve hatta kronik denebilecek sorunlara kadar etkisini göstermektedir.

İlginizi çekebilir: Fermente Gıdalar: Sindirimi Kolaylaştıran 4 Besin

Eklem ve kas ağrıları

Aloe Vera’nın kendisini, jellerini veya kremlerini spor çantanıza koymanızda fayda var! Zarar görmüş hücrelerin tedavisinde ve spor sonrası oluşan enflamasyonların giderilmesinde etkili olan Aloe Vera aynı zamanda güçlü bir romatizma ilacı. Yapraklarının kenarlarında bulunan şeritleri ağrıyan bölgelere uygulayarak rahatlatıcı bir tedavi başlatmak mümkün.

İlginizi çekebilir: Enflamasyon Belirtileri ve Korunma Yöntemleri

Bağışıklık sistemi

Aloe Vera’nın güçlü bir antioksidan olduğunu biliyoruz. Serbest radikallerin azaltılmasında ve etkisiz hale getirilmesinde oldukça etkili olan Aloe Vera bitkisi, oksidatif stresin ve hücre hasarının önüne geçer. Kanser karşıtı olduğu bilimsel çalışmalarla da kanıtlanan bu bitki, bağışıklık sistemini tam anlamıyla güçlendirerek hastalıklara karşı direncini de arttırır.

BLOOM SHOP