YAZAN: SELİN PERSENTİLİ ARAL

İyi olma halinde durduğunuz yeri, yaşamınıza neşe ve tatmin hissini aşılamanın yollarını keşfe çıkın.” Yeni yılın ilk ayı bana sorarsanız tam da heyecan verici bir seneye başlamak yolunda niyetlerimizi belirleyebileceğimiz bir zaman. Bu noktada söylemek istediğim, yeni senede hayallerinizi ve belirlediğiniz niyetleri gerçekleştirmek konusunda asla geç kalmadığınız. Mutlu anlarla doldurduğunuz, her gün yataktan fırlayarak kalkmanıza sebep olacak, iyi olma halini hissedeceğiniz günlerle dolu bir yaşam sürmek birçoğumuzun hayallerini süslüyor. Böyle bir yaşamda, belirlediğiniz hayallere gidecek yolda oldukça etkili bir araç olan Circle of Life, Türkçeye çevirisi ile Yaşam Çemberi size gerçek anlamda yardımcı olabilir. Yazıyı okumadan önce ya da sonrasında ileriye dönük kurduğunuz hayaller hakkında düşünün, yeni seneden beklediklerinizi bir köşeye not edin ve kendi Yaşam Çemberi’niz ile tanışmanın tadını çıkarmaya bakın.


İyi yaşam koçluğu seanslarında oldukça yer verilen, kökleri bütünsel sağlık yaklaşımına ve iyi olma haline dayanan Yaşam Çemberi’nin amacı; sağlıklı, mutlu ve dengeli bir yaşam tarzına gidecek yolda size rehberlik etmek.

Bütünsel sağlığı genel hatlarıyla; optimum fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duygusal sağlığı koruyarak iyi olma halini deneyimlemek olarak tanımlayabiliriz. Özünde hayatta durduğunuz yerin yanı sıra zihnen, bedenen ve ruhen ihtiyaçlarınızın farkına varmak ve bu ihtiyaçları karşılamak için harekete geçmeyi içeren bir öz bakım biçimidir. Bu öz bakımın hayatınıza getirilerini en etkili şekilde görebilmek içinse, yaşantınızın her alanında bilinçli seçimler yapmanız gerekir. Size başarıyı getirecek olan da aslında bu bilinçli seçimlerden başkası değildir.

İyi olma hali ile ilgili aklınızın bir köşesinde bulunması gerekenler

1. İyi olma hali, hayatın orta yerinde sürekli devam eden bir yolculuktur.

Bu yolculukta ileriye dönük hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak seçimler yapmanın yolu, küçük ama sürdürülebilir adımlar atmaktır. Bu aynı zamanda hem siz hem de koşullar değiştikçe yaklaşımınızı ve bakış açınızı uyarlamayı kolaylaştırır ve keyifli bir yolculuğa dönüşür.

2. İyi olma hali bireyseldir.

Hayatta hepimizin içerisinde olduğumuz dönemden döneme göre değişiklik gösteren ihtiyaçları birbirinden farklı. Birimize iyi gelen bir başkası için iyi sonuç vermeyebileceği gibi sağlıklı ya da mutlu hissetmenin tanımı da her birimiz için farklılık gösterebilir. Zaman içinde değişen koşullarla birlikte ihtiyaçlarınız da değiştikçe sahip olduğunuz yaklaşımı, o andaki ihtiyaçlarınızı göz önünde tutarak oluşturmanız gerekir. Bu tamamen size özel, bireysel, kendi Yaşam Çemberi’niz üzerine çalışmanız gerektiği anlamına gelir.

Yaşam Çemberi nasıl çalışır?

Koçluk seanslarımda danışanlarımla da paylaştığım,Bütünsel Sağlık ve Tıp Enstitüsü tarafından geliştirilen ve bir kişinin iyi olma halinin önemli alanlarını özetleyen bir tabloyu sizle de paylaşmak isterim.

Haydi sağlıklı bir yaşama başlamak konusunda yardımcı olabilecek bu çalışmayı birlikte yapalım.

Sağlığı ve mutluluğu artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış 12 farklı alan bulunuyor:

1. Çıktısını alarak uygulayabileceğiniz bu çemberin her alanına hakkında hissettiğiniz tatmin düzeyini belirleyecek bir nokta koyun. Bunu yaparken en ortadaki noktanın 0 olarak tatminsizliği,  dış dairenin ise 10 olarak tatmini belirttiğini düşünün. Şimdi örneğin bu alanlar içerisinde sosyal hayatınız sizi tatmin ediyorsa, çizgi dış daireye doğru gidecek şekilde, muhtemelen 7, 8 veya 9’u gösterecek alana bir nokta koyun ve noktanın yanına rakamı yazın. Bunu her alan için tamamlayın.

2. Şimdi Yaşam Çemberi’nizi görebilmek için noktaları birleştirin.

3. Bu adımda yapacağınız Yaşam Çemberi’nizin sahip olduğu dengesizlikleri görmek ve bunları tanımak. Her alandaki tatmin seviyenizi artırmak için yapabileceklerinizi düşünün ve bunları not alın. Bunu yaparken puanı en fazla 3 puan olacak şekilde yükseltmeyi deneyin. Aksi taktirde yüksek puanlar belirlemek kendinizi bunalmış hissetmenize neden olabilir. Örneğin, bir alan için 5 verdiyseniz, onu 7 veya 8 yapmak için hangi adımları atabileceğinizi düşünün. Halihazırda 8 veya 9 ise 10’a götürecek yollar üzerine çalışabilirsiniz.

4. Bu çalışmanın amacı genel sağlığınızı ve mutluluğunuzu, hayattaki tatmin seviyenizi dengeli bir şekilde arttırmaktır. Yaşam Çemberi, nerede durduğunuzu, nerede durmak istediğinizi, en iyi versiyonunuza ulaşmak için neler yapabileceğinizi bir denge içinde oluşturarak hangi alanlara daha fazla zaman ve enerji harcamanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu çalışma sırasında en çok aldığım sorular genellikle maneviyat ve ilişkiler hakkında oluyor. Bu noktada söylemek istediğim; maneviyatın, dinle ya da inancınızla ilgili olması gerekmez. Tabii ki inançla ilgili de olabilir fakat aslında daha çok daha büyük bir amaca inanmak ile ilgilidir. Bu amaç, sizin hayat amacınız, inandığınız evrensel bir güç olabilir. İlişkiler alanını ise partner, arkadaş, aile olmak üzere kategorilere ayırarak her birine ayrı noktalar yerleştirebilirsiniz.

Yaşam Çemberi uygulaması, koçluk seanslarımda hayattaki misyonunu, hedeflerini belirleyerek daha mutlu, sağlıklı bir yaşam tarzına ulaşmak konusunda danışanlarımla keyifle paylaştığım uygulamalardan biri. İlgilenmek isteyenlerle selin@sunshineliving.co.uk adresinden bana ulaştığınız takdirde memnuniyetle iletişime geçeceğimi belirtmek isterim. Son olarak eğlenmeyi unutmayın. Hayallerinizi süsleyen yaşam tarzına ulaşmak içinse hedeflerinizi ulaşılabilir ve ayrıntılı bir şekilde belirlediğinizden ve elinizden geldiğince odaklandığınızdan emin olun.Selin Persentili Aral

Selin Persentili Aral, hem iş dünyasında hem de bireysel bir fark yaratabilme tutkusu ile pozitif değişimin çok yönlü bir savunucusudur. Virginia Üniversitesi'nden mezundur ve küresel marka danışmanı olarak yirmi yılı aşkın deneyime sahiptir. Şu anda Londra'da yaşayan Selin, New York, İstanbul, Abu Dabi ve Dubai gibi şehirlerde de çalışarak...BLOOM SHOP