Her yılın sonunda, o senenin bana kattıkları ve benden aldıklarına dair kendimle bir hesaplaşma yaparım. Genellikle bütün yıl yaşadığım olumlu ve olumsuz olayları yazıya döker, bir sonraki yıl için ulaşmak istediğim hedefleri belirlerim. Bu yazımla da güzellik anlamında öğrendiklerimi, geliştirdiğim ve değiştirdiğim konuları, aynı zamanda da gelecek sene için koyduğum kişisel bakım hedeflerimi sizlerle paylaşmak istedim. İşte 2018 yılının öğrettikleri ve 2019 hedeflerim!

2018 yılının öğrettikleri

1. Doğallık

Bu yıl daha fazla doğala yönelerek saç rengimi kendi orjinal rengine boyatıp, makyaj yapmayı da azalttım. Enerjimi ve paramı cilt bakım uygulamalarına ve ürünlerine yatırarak, geçici çözümler yerine uzun süreli bir kişisel bakım için geleceğe yatırım yapmaya başladım.

2. Aromalı su alışkanlığı 

Her sabah yarım limon sıkılmış ılık su içmeye başladım. Cildimin ve de saçlarımın canlanıp parladığını fark etmem bu alışkanlığımı devam ettirmeme yardımcı oldu. Hem C vitamini kaynağı hem de bağışıklık güçlendirici olan limonu, 2019 yılında da bol bol tüketeceğim.

3. Daha fazla spor

Geçtiğimiz yıl boyunca daha fazla spor yapmaya, spor salonuna gidemediğim günlerde ise açık hava yürüyüşü yapmaya gayret ettim. Özellikle temiz havada yaptığım yürüyüşler, bedenime tam anlamıyla bir oksijen maskesi oldu. Spor yapmanın nabzı yükseltip kan dolaşımını hızlandırması da bedenimde olduğu gibi saç ve cilt hücrelerimin de yenilenmesini hızlandırdı. 

4. Temiz içerikli ürün kullanımı

2018 yılının trendlerini yazdığım yazıda, yılın trendleri arasında temiz içerikli ürün kullanımı olduğundan bahsetmiştim. Ben de 2018 yılı boyunca, daha çok temiz içerikli ürünlere yöneldim. Daha çok etiket okudum, ihtiyacım olan ürünleri tavsiye yerine araştırarak bulmaya yöneldim. Bu sayede, aldığım ürünlerin neredeyse tamamından yüksek verim elde ettim. Aynı zamanda temiz içeriğe sahip ve anti-alerjik ürünler tercih ettiğim için cildimde herhangi bir problem oluşmadı.

5. Daha çok asit içerikli ürün

Cilt bakımında asitlerin önemini bu sene bir kez daha anladım. Birçok gece serumunu ve toniği asit içerikli olanlardan seçmeye başladım. Ürünleri karıştırmadan ihtiyaç doğrultusunda bir rutin oluşturarak kullandım ve cildimde pek çok olumlu etkisini gördüm.

2019 yılının hedefleri

1. Cilt bakımında kristal kullanımı

2018 yılının son aylarında kristaller daha çok ilgimi çekmeye başladı. Boş zamanlarımda kristal dükkanlarına gidip taşları incelemeyi ve evin birçok köşesini taşlarla doldurmayı hobi edindim. Kristallerin, cilt için birçok olumlu etkisi olduğunu göz önünde bulundurursak, 2019 yılında kristaller ile kişisel bakım ve cilt bakımı uygulamalarını öğrenmeye devam edeceğim.

2. Non-toxic ürün kullanımı

Kullandığımız ürünlerin gözeneklerimizden içeri girerek vücutta toksik atık oluşturduğunu ve birçok hastalığa neden olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bu nedenle, 2019 hedeflerimin arasında özellikle cilt, saç ve vücut bakım ürünlerimi non-toxic doğal ürünler ile değiştirmek olacak. 2019 yılında alacağım ürünlerin paketlemesinden içeriğine kadar her ayrıntısını daha fazla inceleyip daha temiz ürünler kullanmayı hedefliyorum. Bu, hem kendi sağlığım hem de dünyamızın geleceği için önemli bir adım olacak.

3. Geri dönüşüm dikkati

2018 yılında başladığım ve 2019’da daha çok dikkat etmeyi planladığım bir diğer konu ise geri dönüşüm farkındalığı. Temiz çevre ve temiz hava, hem genel sağlığımız hem de cilt sağlığı ve güzelliği için oldukça önemli faktörler. Bu nedenle, kullandığımız ürünler bittikten sonra kutularını plastik, metal, kağıt ve cam olarak ayrı ayrı depolamalı ve geri dönüşüm kutularına atmalıyız. Geri dönüşüm kutularını marketlerde, okullarda, belediyelerde ve daha birçok yerde bulmak mümkün.

2019 yılı boyunca bu kişisel bakım hedeflerime ek olarak daha birçok hedef belirleyeceğime eminim. Her zaman tüm hedefleri gerçekleştirmek mümkün olmuyor elbette. Önemli olan niyet etmek ve çaba göstermek. Hem güzellikleri hem de zorlukları olan 2018 yılını geride bıraktık. Umarım 2019 yılı herkese şans, bereket, güzellik, mutluluk ve başarı getirir. Uğruna çabaladığınız her şeyin karşılığını almanız dileğiyle. Mutlu yıllar!

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP