YAZAN: UZM. KL. PSK. NAZLI KOCABAŞA

Kış depresyonu, mevsimsel depresyon, mevsimsel affektif bozukluk ya da mevsimsel duygu-durum bozukluğu olarak da bilinen bu rahatsızlık, her yıl sonbahar ve kış aylarında günlerin kısalmasıyla ortaya çıkan bir depresyon biçimidir. İlkbahar ve yaz aylarında günlerin uzamasıyla kişilerdeki mevsimsel depresyon semptomlarında iyileşme görülür. Daha nadir görülse de bazen ilkbahar ve yaz mevsiminde semptomlarının arttığı bir mevsimsel depresyon tipi de bulunmaktadır.

Mevsimsel depresyonun özellikle ortaya çıktığı bir yaş dilimi yoktur, her yaştan insanda görülebilmekle birlikte ilk şikayetleri ortalama 22- 23 yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Mevsimsel depresyon diğer depresyon çeşitlerinde olduğu gibi kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Eğer ailede ve yakın akraba çevresinde duygu-durum bozukluğu hikayesi varsa kişilerin bu rahatsızlığa yakalanma ihtimali daha fazladır. 

Peki nedir bu mevsimsel depresyonun sebebi?

Mevsimsel depresyonun sebepleri arasında, günışığının azalmasının kişiyi olumsuz anlamda etkilemesi olduğunu söyleyebiliriz. Beyinde bulunan serotonin ve melatonin​ hormonlarının düzeylerindeki değişiklikler, mevsimsel depresyonla bağlantı halindedir. Sonbahardan itibaren günlerin kısalmasıyla artış gösteren karanlık saatler, melatonin düzeylerinde artışa ve serotonin düzeylerinde azalmaya sebep olabilir ve bu da depresyonun oluşması için gereken biyolojik şartları yaratabilir.

Kendinizde mevsimsel depresyon olup olmadığını merak ediyorsanız en sık rastlanan belirtilere de bir göz atalım.

İlginizi çekebilir: Sürekli Yorgun Ve Uykulu Mu Hissediyorsunuz? Gün Işığı Panzehriniz Olabilir!

Sonbahar ve kış aylarında görülen mevsimsel depresyon semptomları:

 • Depresif, üzüntülü, hassas ve asabi olma hali,
 • Umutsuzluk, ağlama krizleri
 • Anksiyete,
 • Enerji eksikliği veya yokluğu 
 • Yorgunluk, halsizlik
 • Kollarda veya bacaklarda ağırlaşma,
 • Sosyal hayattan kendini geri çekme,
 • Aşırı uyku,
 • Önceleri zevk alınan şeylerden artık zevk alamama,
 • İştah ve yeme değişiklikleri, özellikle karbonhidratlı gıdalara aşırı istek ve düşkünlük,
 • Aşırı yemeye bağlı kilo alma,
 • Konsantrasyon zorluğu, okul ve iş hayatında performans düşüklüğü,
 • Cinsel isteksizlik.

Mevsimsel depresyonu diğer depresyon türlerinden ayıran şey, belirtilerin en az iki yıl arka arkaya, mevsim içinde birkaç ay sürmesi ve diğer mevsimlerde olmamasıdır.

Mevsimsel depresyona maruz kalmamak için ne yapılmalı?

Özellikle günler kısalmaya başladıktan sonra, sabah ya da öğle saatlerinde gün ışığından faydalanacak şekilde 25-30 dakika açık havada vakit geçirmek gerek.

Gün içinde çalıştığım için buna vakit bulamam diyen kişiler, belki öğle yemeklerine yürüyerek gidip gelerek gün ışığından faydalanabilir ya da bilgisayarını alıp yarım saatliğinde çalıştığı yerin balkonunda, terasında ya da bahçesinde çalışmaya devam edebilirler.

Bunun yanı sıra düzenli spor yapmak, sağlıklı beslenmek ve bol su tüketmek de alabileceğimiz önlemler arasında. Vücudunuz için gerekli olan vitamin ve minerallerin eksik olmaması, kendinizi fizyolojik ve psikolojik olarak daha dinç hissetmenizi sağlar. 

Yaz bitti diye karalar bağlamaya gerek yok! Yaşama dair yeni hedefler koymak ve planlar yapmak mutlaka size iyi gelecektir. 

İlginizi çekebilir: Depresyon Riskine Kalkan Oluşturacak Beslenme YöntemleriKlinik Psk. Nazlı Kocabaşa

1986 yılında İstanbul'da doğan Nazlı, Notre Dame de Sion Fransız Lisesini bitirdikten sonra Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Uzmanlığına klinik psikoloji üzerinde devam eden Nazlı aynı zamanda psikodrama, aile danışmanlığı ve emdr terapistliği eğitimleri aldı. Şuanda "Tempora Aile Danışmanlık Merkezi"nde yetişkin ve çift-aile terapisti olarak hizmet vermektedir....

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP