YAZAN: BURCU ERBAŞ

Hepimiz düzenli olarak duş alıyoruz. Bu duşlar bazen bilinçsizce, otomatik pilottan yaptığımız bir alışkanlık veya işe, okula gitmeden evvel yapmamız gereken bir sorumluluk rolüne bürünse de işin özünde kendimize ayırdığımız önemli bir zaman dilimini işaret ediyor. Kişisel hijyenimizi sağlamanın da ötesinde bedenimizle yeniden bağlantıya geçebiliyor; fiziksel bir temas kurabiliyor, sıcaklık ve kokular aracılığıyla duyularımızı harekete geçirebiliyor ve bir süre boyunca düşünce ve duygularımızla yalnız kalabiliyoruz. Modern yaşamın hızlı temposunda farklı farklı öz bakım pratikleri ve hobiler edinemiyorsak da günün sonunda elimizde kalan bize ait tek rutinimiz duş almak oluyor. Tam da bu nedenle bazı günler duş almak bir alışkanlıktan çok sinir sistemimizi dengeleyen, bizi kendimize yaklaştıran, iyi hissettiren bir ritüel görevi görmeli! Biraz zamanınız varsa ve bu sefer otomatik pilotta duş almak istemiyorsanız sizin için derlediğimiz duş almayı ritüele çevirecek pratik önerilere mutlaka şans verin.


Duş almak neden bir öz bakım pratiğidir?

Duş almak, bedenimizi temizlediği, bizi fiziksel olarak canlandırdığı veya rahatlattığı gibi bize iç dünyamıza dönme; düşüncelerimizle ve duygularımızla başbaşa kalma şansı da sunuyor. Hem fiziksel hem de zihinsel iyi olma halini desteklemesi duş almayı herhangi bir eklenti olmadan bile öz bakım pratiğine dönüştürüyor. Gündelik yaşamımıza bir yapı ve rahatlık katan duşlarımızı kendimize dönmek için daha özenli bir hale getirmekse iyi olma halimizin yükselmesine hatta stresi daha iyi yönetebilmemize bile yardımcı olabiliyor.

Duş almak nasıl bir ritüel haline dönüşebilir?

Alelade bir duştan sonra bile kendimizi öncesine oranla daha iyi hissediyorsak duşu oluşturan unsurlar olan su, sıcaklık, koku ve sürtme hissinin bizi rahatlatttığını söyleyebiliriz. Halihazırda bu unsurları kullanarak hissettiğimiz iyilik halini optimize etmek içinse küçük eklemeler yapmak duş almayı tüm duyulara hitap eden bir ritüele çevirmeye yetiyor. Aşağıda bu küçük dokunuşlardan 9 tanesini bulabilirsiniz!

1. Sakinleştirici bir atmosfer yaratın

Banyoların genellikle sahip olduğu parlak beyaz ışıklar yerine sıcak, loş bir ışık kaynağını kullanmayı deneyin. Özellikle akşam alınan duşlarda mumlar, havayı da temizleyebilen Himalaya tuz lambaları veya salonunuzda duran abajur (!) gibi hafif bir ışıklandırma duşunuzu daha sakinleştiren ve rahatlatan bir deneyime çevirebilir.

Doğru aydınlatmanın yanı sıra müzik de sıradan bir duşu bir öz bakım ritüeline dönüştürebilir. Bir su geçirmez taşınabilir hoparlör ile veya var olan ses sisteminizi güvenli şekilde (!) konumlandırarak enerjik bir müzik listesini veya daha derinden rahatlamanıza yardımcı olacak doğa, meditasyon sesleri, mantralar açarak duş alabilirsiniz.

2. Duştan önce kuru fırçalama yapın

Kuru fırçalama yapmanın en iyi zamanı tam duşa girmeden öncedir. Cilde fiziksel bir peeling sunan, lenfatik ve kan dolaşımını destekleyen kuru fırçalama Ayurveda pratiklerine göre bedeni, zihni ve ruhu detoksifiye etmek için de kullanılır. Uygulaması için bir at kılı veya kaktüs fırça ile ayak parmaklarınızdan daha sonra da kollarınızdan kalbinize doğru yuvarlak hareketler ile cildinizi fırçalayın.

3. Duş sırasında kullandığınız ürünlere yatırım yapın

Duş deneyimini yükseltmenin en kolay yolu daha iyi bakım ürünlerine yatırım yapmaktan geçer. Farkında olmadan alınan geleneksel duş jelleri ve plastik türevli lifler yerine cildi; aromaterapik yağlardan oluşan doğal sabunlar, tuzlardan hazırlanan vücut peelingleri, Türk hamamlarında da kullanılan tiftik keseler ile temizlemek spa deneyimini duşa getirirken ihtiyaç duyulan bakımı da sağlar. Kimyasal ağırlıklı ürünler cildi kurutabilirken doğal içerikli ürünler nem dengesini korumaya yardımcı olur. Peelingler ve hamam keseleri de geleneksel duş lifleri ile arındırılamayan ölü derilerin atılmasına, cildin daha yumuşak ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

4. Aromaterapiden faydalanın

Eğer bir uçucu yağ difüzörüne sahipseniz bir daha duş almadan önce onu banyonuza taşıyın! Isınan suyun buharı ile çalışan aramoterapi difüzörleri banyonun sıcak ve nemli atmosferinde etkilerini katlar. Duştan ne istediğinize bağlı olarak canlanmak için narenciye, spa deneyimi için sedir ve ylang ylang, uyku öncesi rahatlama için lavanta uçucu yağlarını damlatacağınız difüzörünüz duş süresince etkisini üzerinizde gösterecek.

5. Duş başlığınıza okaliptus asın

Antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri ile solunum yolunu rahatlan, öksürüğü ve tıkanıklığı azaltan, kokusu ile stresi hafifleten okaliptus bitkisi duşta oldukça işe yarayabilir! Sıcaklığın ve su buharının en çok etkilediği bölgelerden olan duş başlığının tepesine asılacak bir dal okaliptus, duş boyunca kokusunu salarak bize aromaterapi yapabilir. Kokusu her azaldığında yeni bir tanesiyle değiştirilebilen okaliptus dalı çok uyarıcı olmayan kokusu sayesinde her duşta rahatsızlık vermeden kullanılabilir.

6. Mindfulness uygulamaları pratik edin

Telefonun, TV’nin veya başka insanların dikkat dağıtmasından en uzakta olduğumuz duş vaktini mindfulness uygulamalarımızı pratik etmek için değerlendirebiliriz. Suyun sesinin de sağladığı meditatif atmosferde nefes alışverişimize, vücudumuzda hissettiğimiz duyumsamalara odaklanabilir, zihnimizden düşüncelerin aynı su gibi akıp gitmesini izleyebiliriz. Meditasyondan farklı olarak duş esnasında 4-4-4 veya 4-7-8 rahatlatıcı nefes pratikleri yapabilir, gevşeme halimizi nefesimizle de destekleyebiliriz.

7. Duşu pozitif bir olumlama ile sonlandırın

Duşunuzu öz bakım ritüeline çevirmenin yaratıcı bir yolu da bir olumlama, şükran cümlesi veya mantra ile sonlandırmaktır. Gündelik yaşamda yaptığımız birçok davranışımıza yepyeni bir anlam kazandırabilecek bu minik spiritüel dokunuş ruhsal sağlığımızın de yükselmesine yardımcı olabilir. En güçlü duygulardan biri olan şükran, negatif düşüncelerden uzaklaşmaya, ruh halini yükseltmeye ve dayanıklılığı arttırmaya yardımcıdır. Siz de duştan çıkarken o gün şükran duyduğunuz 5 şeyi düşünebilir veya aşağıdaki olumlamaları tekrar edebilirsiniz:

  • Bugünümün çok güzel geçmesi için hazırım.
  • Canlılık ve enerji doluyum.
  • Çevreme pozitiflik ve öz güven yayıyorum.
  • Beni hayat boyunca taşıyan, sevdiğim aktiviteleri yapmama izin veren bedenime minnettarım.
  • Mutluluğu, sevgiyi ve başarıyı hak ediyorum.
  • Tüm hedeflerimi gerçekleştirecek kapasiteye sahibim.

8. Cildinizi nemlendirin

Duştan çıkıp fazla suyu bir havlu yardımıyla aldıktan sonra bedeninize iyi bir nemlendirici veya bir vücut yağı uygulayın. Su ve sıcaklık sayesinde cildimizdeki gözeneklerin en açık oldukları zaman duş sonrası olduğu için bu an cilde bakım ürünleri uygulamanın da en etkili anıdır. Bedeninizi nemlendirmeye odaklanırken cilt gözeneklerinizi arındırmak için bir kil maskesi uygulayabilir veya nem maskesi ile suyu daha iyi hapsetmesini sağlayabilirsiniz.

9. Acele etmeyin!

Tüm bu adımlar bir yana öz bakım ritüeline dönüşecek bir duşun merkezinde acele etmemek, yavaşlık ve farkındalık yatar. Sürekli bir şeylere yetişmeye çalıştığımız yoğun gündelik yaşamlarımızın aksine duşumuzu yavaşlamak hatta durmak için kullanmak öz bakımımızın ana noktasını oluşturur. Bu nedenle yukarıdaki önerileri deneseniz de denemeseniz de her daim duşunuzu bilinçle almaya; kokulara, sıcaklıklıklara, hislere odaklanmaya çalışın!Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP