YAZAN: DYT. SENA TUVANÇ

Hep kilo vermek üzerine beslenme şekillerinden, diyetlerden bahsedilir. Verilecek son kilolar için sağlıklı yollar ve alternatifler ararız. Ancak kilo alma da planlanması ve takip edilmesi gereken sağlık için önemli süreçlerden bir tanesidir. Sağlıklı kilo alma yollarını Diyetisyen Sena Tuvanç anlatıyor.


Sağlıklı kilo alma nedir?

Zayıf olmak bir çok kişinin hayalidir, ancak bazen zayıflık ve kilo alamama bizi sağlıksız bir noktaya taşıyabilir. Vücut için ideal kiloda olmamak hormon dengesizliği, anksiyete gibi durumlara yatkınlığı arttırabilir. Ek olarak bağırsak geçirgenliğinin artması, bağırsak emiliminin doğru çalışmaması gibi durumlarda ise vücut yeterince besin alamadığı için kilo kaybı da beraberinde gelebilir.

Kilo alma ile ilgili bir zorluk yaşıyorsak durumu birkaç farklı yönden değerlendirerek, doğru bir planlamayla ilerlemek gerekir. Eğer bağırsak geçirgenliği veya emilimi ile ilgili durumlar sebebiyle kilo alamıyorsak öncelikli olarak bağırsak floramızı iyileştirmeyi düşünmeliyiz. Bağırsak florasını iyileştirdikten, kendi dengesine kavuşmasını sağladıktan sonra beslenmemizi düzenleyerek kilo alma sürecine katkıda bulunmamız gerekiyor. Özellikle sindirim sistemimizle ilgili çalışmamız gereken durumlarda uzman kontrolü ile ilerlemek büyük önem taşıyor.

Eğer kökeninde herhangi bir sağlık problemi yoksa ve kilo almakta zorlanıyorsak, bu sefer de porsiyonlarımızı gözden geçirerek sağlıklı şekilde kilo almayı planlamamız gerekiyor. Mide hacmini büyütmek çok kolay olmayacağından adım adım ve sabırla ilerlememiz gerekiyor.

Peki her iki durumda göz önüne alındığında beslenmemizde ne gibi değişiklikler yaparak sağlıklı bir şekilde kilo alabiliriz?

Sağlıklı kilo alma yöntemleri

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki kilo almak için başvurmamız gereken besinler kesinlikle abur cubur dediğimiz, tükettiğimizde sağlığımızı olumsuz etkileyecek besinler değildir. Benzer şekilde hareketi azaltmak da kilo alma yolundaki doğru adımlardan biri değildir.

1. Sık öğünler yapın

Mide hacminiz küçük olacağından çok az miktarda yemek yiyerek doyuyor olmanız mümkün. Bu sebeple kilo almanız için gerekli olan miktarı tek seferde tüketmek sizin için çok zor olabilir. Siz de öğün sayınızı artırarak kilo almanızı sağlayacak miktara ulaşabilirsiniz. Tabiki bu bir günde olmayacak. Bu sebeple adım adım gitmelisiniz. Yani günde 3 öğün yaparken 4 öğüne sonra 5 öğüne çıkarabilirsiniz.

2. Sağlıklı yağ içeren besinleri daha çok tüketin

Yağlar hacimce küçük olsalar bile kalorileri yüksek olan besinlerdir. Bu sebeple yağ ve yağlı tohumları tüketmeniz aldığınız toplam enerjiyi artıracak, bu da kilo almanızda destekçiniz olacak. Buradan aldığınız yağlar kalp sağlığınızı da korumaya yardımcı olacak.

3. Shake ya da smoothie tüketin

Smoothieler ya da shakeler içinde birçok besini ve bununla paralel olarak da daha yüksek enerjiyi barındırır. Ayrıca, sıvıları tüketirken doyma sinyali beynimize daha geç ulaşacağından katı yiyeceklerden daha fazla besin tüketmiş oluruz. Smoothileri hazırlarken besin değeri yüksek olan, süt, bitkisel süt, yağlı tohum ve meyve tercih etmeniz iyi olacaktır.

4. Ara öğünleri geçiştirmeyin

Ara öğün yapmak öğün sıklığınızı, buna ek olarak da kalori alımınızı arttıracaktır. Ara öğünlerde yüksek sıvı almak yerine kalori alımını arttıracak tercihler yapmaya özen göstermelisiniz. Yine yağlı tohumlar, krakerler burada kurtarıcınız olacaktır.

5. Sıvı tüketimine dikkat edin

Öğünlerinizde su ya da başka sıvı tüketirseniz midenizde hacimce yer kaplayacak ve bu da yeterince besin almanızı engelleyecek. Bu sebeple sıvıları öğünlerinizin dışında kalan zamanlarda tüketmeye özen gösterin. Sıvı ihtiyacınızı karşılamak metabolizmanızı çalıştırırken, öğünlerin dışında bunu yapmak da kilo almanızı kolaylaştıracaktır.

Sağlıklı şekilde kilo almak için beslenmenizi düzenlemenizin yanında önemli bir noktaya daha değinerek yazımı tamamlamak isterim. Uyku düzeniniz de hormon dengesi açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple benzer saatlerde uyuduğunuz bir düzeni alışkanlık haline getirirseniz sağlıklı kilo almanıza büyük bir destek sağlamış olursunuz.                                                                        Dyt. Sena Tuvanç

1989 yılında Erzurum’da doğan Sena, 2013 yılında Yeditepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden onur derecesiyle mezun oldu. Mezuniyetinin hemen ardından farklı sağlık kuruluşlarında obezite, diyabet ve yeni doğan beslenmesi üzerine çalıştı. 2014 yılında Amerika’da “American Diabetes Association” tarafından düzenlenen kongrelere katıldı. Burada kendini diyabet ve obezite alanında geliştirdi. Türkiye’ye döndükten...BLOOM SHOP