Kollajen, vücutta doğal olarak bulunan ve üretilen bir proteindir. Ancak yıllar içerisinde yaşla beraber üretiminin azalmasıyla ciltte, saçlarda, kemiklerde, kaslarda, bağ dokularda kısacası bütün vücutta yıkımlar meydana gelmeye başlar. Bu nedenle, son yıllarda gençlik ve güzellik desteği olarak sık sık karşımıza çıkmaktadır.

Doğal yollarla kollajen takviyesini nasıl sağlayabiliriz?

Günlük beslenme rutinimizde hayvansal gıdaları arttırdığımız, özellikle kollajen deposu olan kemik suyunu tüketmeye başladığımız takdirde, bedenimize doğal bir takviye sağlamış oluruz. Ancak, 20’lu yaşlarınızı geçtiyseniz ve yeterli miktarda hayvansal gıda ile beslenmiyorsanız vücudunuz ihtiyaç duyduğu kollajeni alamıyor olabilir. Öncellikle, C vitamini gibi kollajen üretimini destekleyen vitaminlere ve antioksidanlara ağırlık vermeniz gerekmektedir. Daha sonra, hızlı sonuç almak adına takviye kollajenler ile gençliğinizi ve güzelliğinizi koruyabilirsiniz.

C vitamini neden önemlidir?

2015 yılında yayınlanmış olan bir makalede, kollajenin vücutta bulunan kollajenaz enzimi ile aminoasitlere kadar parçalanarak, kollajenin etkilerini olumsuz yönde etkilediğini belirtmektedir. Antioksidanlar, özellikle C vitamini, kollajenaz enzimini etkisiz hale getirerek, kollajen proteininin çalışmasını sağlar. Bu nedenle, hücrelerdeki kollajen sentezi ve çalışması için C vitamini gereklidir.

Kollajen takviyesi kullanırken dikkat etmemiz gereken noktalar nedir?

Vücudumuzda 16 farklı tipte bulanan kollajenin büyük çoğunluğu; Tip1, Tip2 ve Tip3 kollajenlerdir. Eğer kollajen destek almaya karar verdiyseniz önce takviye gıdanın içeriğine karar vermelisiniz.

Tip1 ve Tip3 kollajenler saç ve cilt sağlığı için, Tip2 ise kıkırdak doku için kullanılır. Yani, kemik ve kıkırdakların güçlenmesi için Tip2 kollajen tercih edilmelidir. Aynı zamanda, kullanacağınız kollajenin balıktan üretiliyor olması onun kalitesini ve etkinliğini arttırır. Bunun yanı sıra, kullanacağınız desteğin kollajen miktarının minimum 5 ila 10 mg olmasına dikkat edin. Aksi halde vücutta çok büyük bir fark yaratmayacaktır.

Bütün vücut için gerekli olan bir protein olduğundan en az 3 ay düzenli kullanılması gerekir. Saçınız için kullanmaya başladığınız kollajeni önce daha zayıf olduğu takdirde cildiniz ve tırnaklarınız kullanabilir, kendi depolarını doldurduktan sonra da saç hücrelerine iletirler. Yapılan bazı araştırmalar, takviye kollajenin vücutta 1,5 gün kaldığını göstermiştir. Bu nedenle sabırlı ve istikrarlı olarak kullanmaya devam etmeniz gerekir.

Toz, sıvı ve kapsül formda satılan kollajen desteklerinden hangisini kullanmamız gerekir?

Aslında hepsi etkilidir ve istediğiniz sonuca ulaşmanızı sağlarlar. Ancak hangi tip desteği daha rahat ve düzenli alacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.

Toz formda 

Vücuda girdiği andan itibaren mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi organlarına gelmeden emilmeye başlanır. Bu sayede, daha yüksek verim elde etmeniz mümkündür. Günlük smoothie’lerinize, kahvenize, sebze suyunuza veya sadece suya karıştırıp tüketebilirsiniz. Ben kahvaltıdan sonra kahvemi 1 kaşık toz kollajen ekleyerek içiyorum.

Sıvı formda

Toz kollajen desteği ile benzer özellikler içeriyor. Hidrolize kollajen takviyesi olması nedeniyle emilimi daha hızlı ve kolay oluyor. Aynı zamanda, porsiyonu ve karışımı hazır olduğu için günlük hayatta tüketimi kolaydır. Ancak, sıvı kollajenler aroma içeriyor olduğu için ben toz formdaki ürünleri kullanmayı tercih ediyorum.

Kapsül formda

Kollajen hapları, sıvı ve toz formlu olanlara göre daha az miktarda hidrolize kollajen içeriyor. Ayrıca parçalanması ve emilimi diğer formlara göre daha uzun sürüyor. Bu nedenle, kapsül formlu destekleri son seçenek olarak düşünmenizde fayda var.

Yapılan çalışmalar, kollajen desteklerinin etkili ve olumlu sonuçlar verdiğini ve sağlık için faydalı olduğunu göstermektedir. Yaşınıza ve ihtiyacınıza bağlı olarak kullanıp kullanmamak ya da doğal desteklere yönelmek elbette sizin tercihiniz. Ancak, takviye kullanmaya karar verirseniz mutlaka kullanacağınız ürünün içeriklerini iyi araştırın ve doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Güzel, mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP