Vajina gibi nemli bölgelerde bakteriler üremesi çok daha kolay gerçekleşir. Vücut, bu gibi istenmeyen durumlara karşı, vajinal bölgeyi korumak ve temizlemek adına, beyaz bir akıntı oluşturur. Vajinal akıntı dediğimiz bu beyaz, kremsi akıntı aynı zamanda serviks (rahim ağzı) tıkacı olarak da bilinir ve mikropların yukarı doğru ilerleyememesi için serviksin girişini geçici olarak kapatır.

Sağlıklı durumlarda bu vajinal akıntı beyaz, berrak ve sümüksü kıvamdadır. Özellikle ovülasyon dönemlerinde, stresli durumlarda, cinsel uyarılma anlarında ve östrojenin arttığı hamilelik zamanlarında akıntıda artış oluşması tamamen sağlıklı ve normaldir.

Arada bir çamaşırımızda gördüğümüz bu beyaz vajinal akıntının şiddeti nedensizce artarsa, devamlı bir hal alırsa veya kötü koku oluşturursa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Ayrıca, beyaz renkli akıntı bazı durumlarda enfeksiyon göstergesi olabileceği için tampon kullanmayı acil olarak bırakmak da önemlidir.

Vajinal akıntı ve günlük ped kullanımı

Vajinanızda bir akıntı olması ve bunu hissetmek oldukça rahatsız bir durumdur. Ama bu rahatsızlık için yapılabilecek en kötü şey her gün günlük ped kullanmaktır.

Ped reklamları bize iki önemli şey vadeder; rahatlık ve hijyen. Menstrüal kap ya da tampon kullanmayı tercih etmeyenler için adet döneminde birkaç gün için ped kullanmak sorun yaratmaz. Fakat her gün sabah ilk iş olarak günlük ped takıp günü onunla geçirmek bizlere kendimizi ne kadar rahat hissettirse de oldukça hassas olan vajinal florayı bozar.

Kokulu ve kokusuz olarak pazarlanan günlük pedler, kullanıldıkları zamanlarda bir yasemin ferahlığı verseler de bize vadettikleri hijyeni sağlamazlar. Gün boyunca idrar kalıntıları, vajinal akıntı, nem ve ter gibi sıvılara temas eden, ayrıca plastik ya da sentetik malzemeden üretilen pedler vücut florasını ve vajinal bölgeyi tehdit ederler.

Bu durum da zaman içinde mantar, sistit ve vajinit gibi bir çok enfeksiyonun gelişimine sebebiyet verebilir. Ayrıca gerekli özen gösterilmediği takdirde de bu gibi istenmeyen durumların kendilerini tekrarlama olasılığı oldukça yüksektir. Bozulan vajinal florayı bir nebze rahatlatabilmek için günlük ped kullanımını bırakmamız gerekir.

Doğal vajinal akıntı

Sağlıklı bir kadın vücudunda vajinal akıntı sürekli olur ve bu durumun en sağlıklı çözümü her gün düzenli olarak çamaşır değiştirmektir. Akıntımızın ağırlık durumuna göre günde birden fazla kere de değiştirebiliriz. Çamaşır seçimimiz her zaman pamuklu olmalıdır. Piyasada pamuklu diye satılan ürünler sentetik çıkabiliyor. Dolayısıyla çamaşır alışverişi yaparken etiketlerde yazanları okumak büyük önem teşkil ediyor.

Vajinal bölge temizliği

Vajina bölgesini yıkarken yalnızca ılık su kullanmak gerekir. Piyasada vajinal bölgeye özel üretilen kokulu sabunlara ve temizleyici içeriklere çok rastlasak da en sağlıklısı bu bölgeyi yalnızca su ile yıkamaktır. Floranın bozulmaması ve enfeksiyon gelişimine açık hale gelmemesi için temizlik sırasında sabun kullanımı önerilmez. Akıntıdan çok rahatsız oluyorsanız, her gün bu şekilde duş almak da sizi rahatlatacaktır.

Kalın ve dar giyindiğimiz aylarda mantar enfeksiyonlarında artış görülmesi de oldukça normaldir. Bunun sebebi zaten nemli olan vajinal bölgenin dar kıyafetler nedeniyle hava alamamasıdır. Dar kıyafetlerden kaçınmak ve ihtiyaç durumunda, ev gibi rahat bir ortamda çamaşır giymeden 1 saat geçirmek vajinal bölgenin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

** Bu içerikte yer alan bilgiler Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzman Dr. Hazal Albayrak tarafından onaylanmıştır.

İlginizi çekebilir: Vajinal Mantar Enfeksiyonlarını Önleme YollarıÖykü Gökler

1988 yılında Ankara'da doğdu. 2011 yılında lisans eğitimini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladıktan sonra kendi tasarımlarını üreten bir ayakkabı atölyesinde, kendi koleksiyonunu oluşturarak ayakkabı tasarlamaya başladı. Aynı zamanda çocuk hikayeleri kitabı çıkarmak üzere editörlük eğitimi almakta. Yoga, pilates, fotoğraf çekmek ve müzik dinlemek en keyif aldığı aktiviteler...BLOOM SHOP