Yaz deyince akla kum, güneş, deniz ve havuz gelir. Ne yazık ki tatilin tadını çıkarırken yüzme keyfini bir kabusa dönüştüren mantar enfeksiyonlarıyla karşılaşmak da mümkün. Vajinal mantar enfeksiyonları kadınların jinekoloğa gitmesinin bir numaralı sebebi. Ayrıca her dört kadından üçü hayatı boyunca en az bir kez bu rahatsızlığı yaşıyor.

Vajinal mantar nedir?

Vajinal mantar enfeksiyonu vajina ya da vulvayı oluşturan dokularda oluşarak tahriş, kaşıntı, akıntıya neden olan bir mantar enfeksiyonudur. Candida isimli mantar hücrelerinin kontrolsüz çoğalması ile yaşanır. Oldukça yaygın görülen bu rahatsızlık bir kere yaşandıktan sonra bir kere daha tekrarlaması oldukça muhtemeldir.

Vajinal mantar neden olur?

Vajinal mantar enfeksiyonu en yaygın olarak vajinanın doğal mikrobiyom dengesi içerisinde bulunan candida mantarının kontrolsüz çoğalması nedeniyle yaşanır. Dokulara sıçrayarak ilerleyen candida mantarı enfeksiyona sebep olur. Bu çoğalmayı tetikleyen sebeplerse aşağıdaki gibi verilebilir:

  • Zayıf bağışıklık sistemi
  • Uzun süreli antibiyotik kullanımı
  • Gebelik
  • Hormon tedavileri
  • Bazı ilaçların kullanımı

Vajinal mantar enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Vajinal mantar enfeksiyonun birçok belirtisi vardır. Vajinal kaşıntı, idrara çıkarken ya da cinsel ilişki sırasında ağrı veya yanma, kızarıklık, vajinal ağrı ve beyazımsı gri yoğun vajinal akıntı bu belirtilerden bazılarıdır.

Birçok kadının bununla karşılaşma sebebi genelde uzun dönem veya sık antibiyotik kullanımıdır. Mantar enfeksiyonu olduysanız doktorunuz size muhtemelen antifungal bir ilaç yazacaktır. Bu ilaçlar fazlasıyla etkilidir ancak bazen mantar enfeksiyonları art arda görülebilir. Sürekli tekrar eden enfeksiyonlar da gerçekten can sıkıcıdır.

Vajinal mantar enfeksiyonunu başlamadan engellemek için ilaç tedavisi dışında neler yapabilirsiniz?

Şeker ve işlenmiş karbonhidratları sınırlayın. 

Hepimiz vücudumuzda bir miktar maya ile yaşıyoruz, ancak bu maya bakterileri aşırı arttığında bazı belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Maya çok fazla şeker ve rafine karbonhidrat tükettiğimizde artar. Eğer düzenli olarak gazlı içecek, şekerli kahveler, kurabiyeler ve pastalar tüketiyorsanız, vücudunuzdaki maya seviyesi (ve vajinal bölgedeki dahil) artar ve rahatsız edici kaşıntıya neden olur.  

Diyetinize eklenen tüm şekerleri çıkararak başlayın ve semptomlarınızı gözlemleyin. Bazı kadınlar, sürekli tekrar eden mantar enfeksiyonlarını önlemek için meyve sularını, ekmeği ve makarnayı bile azaltmaları gerektiğini fark etmiştir. Alkol de bir şekerdir, bu nedenle de mantar enfeksiyonları ile başınız dertteyse alkol alımınızı minimumda tutmak önemlidir.

Antibiyotiklerden kaçının.

Mikrobiyomuzu oluşturan trilyonlarca sağlıklı bakteri ve maya var. Bu canlılar; cildi, sindirim sistemini ve vajinal alanı kaplar. Enfeksiyondan kurtulmak için antibiyotik aldığımız zaman, vücudumuzdaki faydalı bakterilerin çoğu da yok edilir. Bu nedenle, zararlı bakteriler aşırı artabilir ve istenmeyen semptomlara neden olabilir.  

Bu, antibiyotiklerin yalnızca gerçekten gerekli olduğunda alınması çok önemli bir neden. Her soğuk algınlığında antibiyotiğe sarılmayın. Doktorunuz bir antibiyotik önerdiği takdirde talimatlara uygun şekilde kullanın, asla keyfi şekilde kullanmayın. Ayrıca antibiyotik kullanmamış hayvanların etlerini tüketmeye özen gösterin.

Probiyotik alın.

Probiyotikler, kimchi ve sade yoğurt gibi fermente gıdalarda bulunabilen iyi bakteri ve mayalardır. Probiyotikler hap olarak da alınabilir. Günümüzde vajinal bölge için özel olarak formüle edilmiş birçok oral probiyotik bulunmaktadır. Lactobacillus reuteri ve rhamnosus içeren probiyotikler bu tür enfeksiyonlar için son derece etkilidir.

Temel kuralları es geçmeyin!

Pamuklu iç çamaşırları seçin, en kısa zamanda ıslak kıyafetleri ve mayonuzu değiştirin ve kıyafetlerinizi dar değil bol ve ferah seçerek hava dolaşımını sağlayın. Son olarak, vajinal duştan uzak durun! Vajinal duş, vajinal bölgenin pH’ını değiştirebilir ve iyi bakterileri öldürerek kötü bakterilerin oluşumuna zemin hazırlar.

Unutmayın, vajinal akıntıya neden olabilecek başka enfeksiyonlar da var. Bu nedenle semptomlarınız düzelmiyorsa veya vajinal akıntıda güçlü bir koku varsa, doktorunuza danışın. 

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP