10 Ocak haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Romantik ilişkiler en çok ocak ayında sona eriyor.

Psikologlara göre ocak ayında daha fazla ilişkinin sona ermesinin nedeni yeni yıla temiz bir sayfa ile girme isteği sonucu oluyor. Yeni yıl kararları, temiz başlangıçlar, değişime ve yeniliğe karşı duyulan isteğin artması ile alınan ilişkiyi bitirme kararı da çok zaman kaybedilmeden, ocak ayında aksiyona konuyor. Birçok kişinin ilişkisi içinde partnerini kişisel gelişimine karşıt bir güç, bir direnç olarak görmesi bu kararı besliyor. Sağlıksız ilişkiler yeni yıla girerken yapılan değerlendirmeleri, geleceğe dair öngörüleri çoğu zaman geçemiyor.

Kaynak: Vice

İngiltere’de yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre kadınlar erkek doktorlar tarafından yapılan bir ameliyatta yüzde 32 daha fazla ölüm riski yaşıyor.

İlgiltere’de 1.3 milyon hasta üzerinde yürütülmüş bir araştırmada şu sonuçlar elde ediliyor; kadın doktorlar yerine erkek doktorlar tarafından operasyona veya ameliyata alınan kadın danışanlar erkeklere oranla yüzde 15 daha fazla kötü bir sonuçla karşılaşıyor, ölüm riski ise yüzde 32 oranında artıyor. Baskın olarak erkek doktorların çalıştığı sağlık sektöründe kadınların ameliyat masasında daha çok kötü deneyim yaşamaları hatta ölmeleri sağlık sistemi içindeki cinsiyet eşitsizliğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Kaynak: The Guardian

İklim krizinin ateşlediği hava kirliliği ve ona bağlı kısalan ömür süresi, şu anda Dünya nüfusunun yüzde 90’ını etkiliyor.

İklim değişikliği, insan sağlığı ve yaşamını önemli ölçüde etkiliyor. Son zamanlarda yayınlanan bir araştırmaya göre, dünya nüfusunun yüzde 90’ı, hava kirliliğinin çok yüksek olduğu bölgelerde yaşıyor. Bu bölgelerde fosil yakıt kullanımı ve artan orman yangınlarına bağlı olarak ortaya çıkan sağlığa zararlı PM2.5 gazı bütünsel sağlığı direkt olarak tehlikeye atıyor. Yaşam süresini diğer her tür çevresel faktörlerden bağımsız olarak yaklaşık 2.2 yıl daha azaltıyor. Bu istatistikler kendini her yıl yaklaşık 3.4 milyon ila 10 milyon arasında insanın hava kirliliği nedeniyle daha erken ölmesi ile çok daha net ortaya koyuyor.

Kaynak: Vox

BLOOM SHOP