YAZAN: MİRAY AKIN

Çoğu kişi iç çamaşırı seçimi yaparken çamaşırın şekline ve rengine göre karar veriyor. Ancak uzmanlar iç çamaşırlarının da son kullanma tarihi olduğunu ve sentetik kumaşların genital sağlık açısından tehlikeli olduğunu belirtiyor. Sizler için hazırladığımız iç çamaşırı rehberinde doğru ve sağlıklı iç çamaşırı nasıl seçilmeli sorusuna yanıt bulabilirsiniz.


Doğal kumaşları tercih edin

Uzmanlar, iç çamaşırı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken ilk noktanın çamaşırın kumaşı olduğunu belirtiyor. Özellikle pamuk gibi doğal ve nefes alan kumaşları öneren Jinekolog Dr. Alyse Kelly-Jones, naylon ve spandeks gibi sentetik kumaşların genital bölgenin nefes almasını engellediğini belirtiyor. Bu tarz kumaşların ısı ve nemi hapsederek maya enfeksiyonları için mükemmel bir üreme alanı oluşturduğunu da sözlerine ekliyor.

PERKUP
Triangle Külot
KEŞFET
PERKUP
Triangle Külot
KEŞFET
PERKUP
Classic Külot- Siyah
KEŞFET

Bedeninize uygun seçimler yapın

İster ip külotları ister hipster modelleri tercih ediyor olun yine de iç çamaşırı seçimi yaparken ne büyük ne küçük bedeninize tam oturan kulpları tercih edin. Kelly-Jones, iç çamaşırı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın iç çamaşırının vücuda tam oturup oturmadığı ve sürtünmeye neden olup olmadığı olduğunu söylüyor. Özellikle tanga tipi külotlara karşı bir önyargı olabildiğini sözlerine ekleyen Kelly-Jones, bu tip ip külotların maya vajinitine, bakteriyel vajinoza veya idrar yolu enfeksiyonlarına neden olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını belirtiyor.

SENSESSENTIALS
Free Hipster Külot
KEŞFET
PERKUP
Classic Külot
KEŞFET
PERKUP
Classic Külot
KEŞFET

İç çamaşırlarını nasıl temizlemelisiniz?

İç çamaşırı seçimi kadar iç çamaşırlarının kullanım şekli ve temizliğinin de genital sağlık için son derece önemli olduğunu belirten Kelly-Jones, kimyasalların özellikle vulvayı tahriş edebileceğini, kaşıntıya ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini belirtiyor. Bu sebeple de hipoalerjenik sabun kullanılmasını öneriyor. İç çamaşırlarının diğer vücut sıvılarıyla kontamine olmuş (bulaşmış) giysilerden ayrı yıkanması gerektiğini söyleyen Kelly-Jones, çamaşırları yıkadıktan sonra düşük derecede 30 dakika kurutmanın da en sağlıklı yollardan biri olduğunu ekliyor. Ancak çamaşırlar düzenli olarak yıkanıyor olsa da her yıl onları değiştirmek -her ne kadar çevreci bir yaklaşım olmasa da- çamaşır makinesinin içerisinde bulunan bakterilerin genital sağlığa zarar vermemesi adına önemli.

PERKUP
Hipster Külot
KEŞFET
PERKUP
Hipster Külot
KEŞFET
PERKUP
Classic Külot
KEŞFET

Meme sağlığı için sağlıklı sütyen kumaşları önemli!

Tıpkı külot seçiminde olduğu gibi sütyen seçiminde de doğal kumaşları tercih etmek meme sağlığı açısından önemli. Neredeyse gün boyunca cilt ile temas içerisinde olan sütyenlenlerin bu sebeple özellikle iç kısımlarının pamuk gibi terletmeyen doğal kumaşlardan olması cildin nefes almasını sağlıyor. Aynı zamanda terlemeden kaynaklı tahrişleri önlemek adına sütyen kumaşının elastik bir yapıda olması da uzmanlar tarafından öneriliyor. Dolgulu sütyenlerde de benzer şekilde iç dolgunun/süngerin pamuklu olması tahriş, terleme ve kimi durumlarda tüylenme gibi problemlerle başa çıkmaya yardımcı oluyor.

PERKUP
Triangle Bra
KEŞFET
PERKUP
Signature Bra
KEŞFET
PERKUP
Bra
KEŞFET

Doğru sütyen seçimi nasıl olmalı?

Hamilelik ve bedendeki diğer değişikliklerle birlikte yaşam boyunca sütyen ölçüsü değişkenlik gösterebiliyor. Ancak bu değişikliklere uyum sağlamayan, vücudunuza uygun olmayan sütyenleri tercih etmek, bel, sırt ve boyun ağrılarına ve memede sarkma, yanlış sütyen askısının sebep olduğu omuzlarda oluk oluşumuna neden olabiliyor. Bedeniniz ne olursa olsun doğru bir sütyen seçimi için meme altı bandının çok dar, çok bol ve sıkı olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Omuz askıları ve omuz arasında da yaklaşık bir parmak boşluğu kalması ideal olarak kabul görüyor.

PERKUP
Signature Bra
KEŞFET
PERKUP
Triangle Bra
KEŞFET
PERKUP
Signature Bra
KEŞFET


Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP