Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 15 Şubat haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!

Tarihte ilk defa Avrupa Birliği’nin ana elektrik kaynağı fosil yakıt yerine yenilenebilir enerji oldu.

Avrupa Birliği, 2020 yıllık enerji raporunu açıkladı. Açıklanan rakamlara göre, dünyada ilk defa, güneş ve rüzgar gücünden elde edilen elektrik, fosil yakıtla üretilen elektriğin önüne geçti. Rakamlar yenilenebilir enerji için yüzde 38, fosil yakıt içinse yüzde 37 olarak açıklandı. Bu gelişmelere ek olarak, kömür gücünün de rekor seviyelere düştüğü ve yıllık enerji ihtiyacının sadece yüzde 13’ünün karşılamak için kullanıldığı açıklandı. Avrupa birliğinin 2030 hedefi ise elektrik için kömür kullanımını sıfıra indirmek.

Kaynak: Unilad

Estonya, yöneticilerini kadın seçen ilk ülke oldu.

Ocak ayında yapılan seçimlerin sonucunda, Estonya başbakanı ve devlet başkanı kadın oldu. Estonya’yı yine kadınlar tarafından yönetilen Yeni Zellanda, Barbados ve Birleşik Krallık’tan ayıran durum ise kadın yöneticilerin seçimle gelmiş olması. Parlemento tarafından seçilen ve 2016 yılından beri görevini sürdüren devlet başlanı Kersti Kaljulaid, 14 Ocak’ta hükümeti kurmak için Kaja Kallas’ı aday gösterdi. Bu teklif 26 Ocak’ta kabul edildi. Kallas’ın kadın ağırlıklı olan kabinesi de dikkat çekti.

Kaynak: Estonia World

Hawaii eyaleti, resiflere zarar veren içeriklere sahip güneş kremlerinin satışını yasakladı.

Resifleri strese sokarak renklerini kaybetmelerine neden olan oksibenoz ve oksinoksat içeren güneş kremlerinin satışı Birleşik Devletler’de ilk defa Hawaii’de yasaklandı. Resiflerde oluşturduğu belirgin hasara ek olarak, balıkların büyümesini ve gelişmesini de engelleyen bu iki kimyasalın ise dünyada en çok tercih edilen 3 bin 5 yüz güneş kreminin içinde bulunduğu biliniyor.

Kaynak: Travel Awaits

Yeni yayınlanan bir araştırmaya göre 2018 yılında yaşanan 5 ölümden 1 tanesi fosil yakıt kaynaklı hava kirliliği yüzünden gerçekleşti.

Kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtların yanması sonucu oluşan hava kirliliği 2018 yılında Dünya çapında 8.7 milyon ölüme sebep oldu. Bu da her 5 ölümden 1’ine denk gelmekte. Özellikle ulaşım, ısıtma, ışıklandırma ve enerji için fosil yakıt kullanımı yüksek olan ülkelerde yüksek görülen fosil yakıtlara bağlı ölüm oranları, dünya genelinde, sigara kaynaklı ölümlerden daha fazla görülüyor. Bilim insanları hava kirliliğinin insanların üzerindeki etkilerini kalp, soluma hastalıklarına ve görme kaybına bağlıyor. 

Kaynak: The Guardian

Nike 26 Şubat’ta üçüncü kere, sürdürülebilir bir spor ayakkabısı çıkarıyor. 

Cosmic Unity isimli yeni koleksiyonunda gelecek ve uzay temalarından ilham alan Nike ünlü sporcu A’ja Wilson ile işbirliği yapıyor. 26 Şubat’ta bu koleksiyon dahilinde çıkarılacak Cosmic Unity sneaker en az yüzde 25 oranında geri dönüştürülmüş materyallerden yapılacak. 

Kaynak: Vogue Business

İlginizi çekebilir: 8 Şubat Haftası Bloom News & Trends

BLOOM SHOP